Sportkunde wordt steeds belangrijker Gezondheid Kunststof kozijnen De Faam WOENSDAG 5 MEI 2021 Niet alleen fysiek, ook mentaal SPORTEN ALS EEN MIDDEL OM JE LEEFSTIJL TE VERBETEREN SPORT INGEZET ALS MIDDEL Laat die lente(s) maar komen Kunststof kozijnen van ALKU® hoef je nooit te schuren of te schilderen. Ze zijn bijzonder onderhoudsvriendelijk en blijven jarenlang prachtig. Daar geniet je van tot in len(g)te van dagen! Kom ze ervaren in ons Ontdekkingscentrum. We zijn op afspraak geopend. Liever videobellen, zodat je vanuit huis de mogelijkheden kunt zien? Ook dat kan! ALKU Ontdekkingscentrum Middelburg Klarinetweg 5 www.alku.nl Plan een afspraak: 0118 628 707 info@aIku.nl Mark Lobbezoo Iedere Zeeuw kent de HZ, de Hogeschool Zeeland, maar wei nig mensen zullen weten datje op de Vlissingse school ook een sportopleiding kunt volgen. De opleiding "Sportkunde" duurt vier jaar en een van de docenten is Anton Engels. De Faam sprak met hem. Sportkundedocent Anton Engels: 'De nadruk ligt steeds minder op mensen beter maken en meer op mensen gezond houden.' Foto: Frank Husslage MIDDELBURG - Anton Engels is een bekende verschijning in de Zeeuwse sportwereld. Hij is de echtgenoot van hardloop ster Anjolie Engels-Wisse en hij is fysiotherapeut. Zo was en is hij betrokken bij het tenni stoernooi Challenger Zeeland en bij Zeelandia Middelburg. Ook is hij docent aan de HZ in Vlissingen. waar hij verbon- den is aan een sportopleiding. De opleiding heet "Sportkun de", Er zijn in Nederland negen Hogescholen waar je de op leiding tot Sportkundige kunt volgen. Bij alle opleidingen wordt aandacht geschonken aan drie waarden van Sport- gezondheid, sociaal-maat schappelijk en economie. Sportkunde HZ legt de meeste nadruk op de waarde: gezond heid. In het vierde jaar maak je een keuze om je te specia liseren tot: leefstijlprofessio nal, buurtsportprofessional of sportondernemer. Op de vraag: Wat kun je met de opleiding nadat je bent af gestudeerd antwoordt Engels: "Het is heel divers. Je kunt denken aan een functie bin nen de sport, een ziekenhuis of een gemeente. Maar ook in het bedrijfsleven. Het is een oplei ding om sport in te zetten als middel om leefstijl te verbete ren en dat is voor heel veel be drijven interessant. Roompot Dow en Damen houden zich er al mee bezig. Want een fitte, gezonde en gemotiveerde me dewerker functioneert beter en dan is het de moeite waard voor bedrijven om daarin te investeren". Ook in ziekenhui zen zal de zorg de komende jaren veranderen. De nadruk ligt steeds minder op mensen beter maken, maar meer op mensen gezond houden. Je begint vanaf het eerste jaar met stage bij organisaties. Hierdoor kunnen ze bij de or ganisatie waar ze de stage lopen proberen om meer aan dacht te laten geven aan de fitheid van de medewerkers.". Medewerkers functioneren beter wanneer ze fitter en ge zonder zijn en dat is iets waar ze mee aan de slag gaan. HBO opleiding Tot 2015 heette Sportkunde "Sport en Bewegingseducatie", Deze bestaat nu 11 jaar. Engels is behalve één van de negen docenten ook een van de twee coördinatoren van de oplei ding. leder leerjaar bestaat uit twee groepen, maar er is ruim te voor meer leerlingen. Het is een HBO bachelor opleiding. Om toegelaten te worden is een diploma Havo of VMBO niveau 4 vereist. Geen eigen sportzaal Het praktijkonderwijs "Sport" vindt plaats in de sportfacilitei ten van het Omnium in Goes. Wie weet komen er in de toe komst op de HZ campus ook sportfaciliteiten? Bij deze les sen gaat het om coaching, trai ning en begeleiding, (didactiek en pedagogiek) De Sportkundi- 83 procent van de afgestudeerden vindt binnen één jaar een opl eid i ngs-ge relateerde baan. Met de opleiding wil Engels duidelijk maken datje door een gezonde levensstijl meer bereikt in het leven en een aardiger mens wordt Voor meer informatie over de opleiding kun je contact opnemen met Anton Engels via sportkunde@hz.nl ge helpt om de leefstijl te ver beteren en helpt daarmee om de maatschappij gezonder te maken.. Dit kan door te werken in een eigen leefstijl praktijk, bij sportscholen, bedrijven, pro vincies, sportbonden, scholen, in een eigen sportonderne ming. Kortom veel mogelijkhe den tot werk. Met de opleiding wil Engels duidelijk maken dat je door een gezonde levensstijl meer bereikt in het leven. Doel van de opleiding is om sport in te zetten als middel om de leefstijl te verbeteren. Uiteraard moetje sport wel leuk vinden, en dan maakt het niet uit of het een balsport of duursport is bijvoorbeeld. De Opleiding heeft momenteel 150 leerlin gen, maar er is plaats voor meer. Engels zou graag zien dat er een groep bijkomt.

de Faam | 2021 | | pagina 7