'De tijd van afwachten is echt voorbij' 1 Trainen als profvoetballer SVRZ stoot bijna een derde deel minder CO2 uit Actueel liSli 21! till' IM WOENSDAG 28 APRIL 2021 De Faam Enquête over klimaatadaptatie 'TOT NU TOE VERLOOPT MIJN ONDERZOEK VOORSPOEDIG' DE ENQUETE WAT IS KLIMAATADAPTATIE? SPORT Harmke Kik Rick Hartingsveld is student Deltamanagementaan de HZ. Hij is bezig aan zijn afstudeeronderzoek bij de Provincie Zeeland, een onderzoek naar burgerparticipatie in klimaatadaptatie - aanpassing aan klimaatverandering - in onze provincie. Hij heeft een enquête uitgezet om er achter te komen wat de bewustwording in klimaatadeptatie is onder de Zeeuwen. En nu heeft hij uw hulp nodig! MIDDELBURG - Rick: "Door de huidige omstandigheden ben ik helaas gedwongen om alles online te doen, dus ook het benaderen van mensen. De sociale media worden nu eenmaal minder gebruikt door de oudere generatie. Hierdoor dreigt deze leeftijdsgroep on- der gerepresenteerd te zijn in mijn onderzoek. Het is de be doeling dat mijn enquête zo vaak mogelijk wordt ingevuld om een zo representatief beeld te kunnen schetsen. Via dit ar tikel hoop ik ook de senioren van de samenleving te kunnen bereiken." Onderzoeksdoel Rick wil er met zijn onderzoek achter komen wat de huidi ge stand van zaken is op het gebied van bewustwording en participatie van de Zeeuw se inwoner rondom Klimaat adaptatie. Klimaatadaptatie is het aanpassen van de ruimte lijke omgeving om weerbaar heid tegen het veranderende klimaat en de bijkomende ef fecten (wateroverlast hitte en droogte) te vergroten. Waarom dit onderwerp? Rick- "Ik heb voor dit onder werp gekozen omdat de Pro vincie bezig is met een klimaat adaptatie strategie voor Zeel and waarin communicatie en bewustwording bij de burger een onderdeel is. Met de uit komst van mijn onderzoek wil ik graag een bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van deze strategie. Verder vind ik het zelf heel belangrijk dat de inwoners van Zeeland een goed beeld hebben van het veranderende klimaat, wat dit voor hen betekent en hoe ze Wie Rick en het onderzoek verder wil helpen door de enquête in te vullen, kan terecht op de site van de Provincie Zeeland, www. zeeland.nl bij Energie en Klimaat, onderwerp Aanpak klimaatadapta tie. Ga voorde enquête naar www.zeeland.nl Rick Hartingsveld is student Deltamanagement aan de HZ. Hij is bezig aan zijn afstudeeronderwerp en heeft daarbij uw hulp nodig. FOTO: PR Foto: zichzelf weerbaarder kunnen maken hiertegen. Want zolang burgers hier zelf geen beeld bij hebben, zal het draagvlak voor zulke projecten in Zeeland minder groot zijn. Het ultieme doel: een klimaatbestendige Zeeuwse samenleving. En dat Klimaatadaptatie is het aanpassen van de ruimtelijke omgeving om weerbaarder te zijn tegen het veranderende klimaat en de bijkomende effecten, zoals wateroverlast, hitte en droogte. begint bij de kleinste dingen, zoalsje eigen tuin vergroenen." Voorspoedig "Tot nu toe verloopt mijn on derzoek voorspoedig", vertelt Rick. "Ik heb al redelijk wat antwoorden mogen ontvan gen op mijn enquête, maar nog lang niet genoeg. Het thuiswerken staat me soms behoorlijk tegen, maar dat is even niet anders. Toch blijf ik mezelf motiveren voor deze laatste loodjes, ik ben namelijk bijna afgestudeerd!" Verwachtingen We zijn benieuwd wat hij ver wacht van de uitkomst van zijn onderzoek en vragen het hem. Rick: "Ik verwacht dat het beeld van mensen bij het ver anderende klimaat, en wat ze hier zelf tegen kunnen doen, nog niet voldoet aan de mate waarin wij onze samenleving dienen aan te passen. De tijd van achterover leunen en af wachten is voorbij. Als wij over dertig jaar nog droge voeten willen houden en aangena me temperaturen in de zomer, zal iedereen nu maatregelen moeten gaan treffen. Ik hoop dat mijn onderzoek een bijdra ge kan leveren aan de aanzet hiertoe." De enquête invullen kan op de website van Provincie Zeeland, www2eeland.nl Speciaal voor Zeeuwse jeugdspelers die als een profvoetballer willen trainen is dit de kans. Op donderdag 6 en vrijdag 7 mei 2021, tijdens de meivakantie, zijn op het complex van w Kapel- Ie de Jeugdvoetbaldagen. De organisatie is in handen van de staf van Jeugdvoetbalopleiding. Alle kinderen van 5 tot en met 15 jaar kunnen hier aan deelnemen. Van keeper tot spits, ieder een is welkom. Je hoeft geen lid te zijn van een bepaalde vereniging, iedereen kan zich aan melden. De specifieke trainingen worden verzorgd door professionele trainers. eV.'.tfW.,, Door gericht beleid is SZRZ nu al hard op weg de gestelde milieudoelen voor 2030 te behalen. Foto: Frank Husslage ZEELAND - De deelnemers krijgen alle basistechnieken aangeleerd volgens de Wiel Coerver methode. Dankzij een intensieve en wedstrijdgerich- te scholing zal de balvaardig heid en het zelfvertrouwen verder toenemen. Het moderne voetbal eist een dynamische balvaardigheid en deze zal de jeugd verwerven nadat ze de bewegingen met de bal technisch goed beheer sen. Door gevarieerde oefen vormen en ontelbare snelle acties te hebben gemaakt heeft de speler zijn handelingssnel heid sterk ontwikkeld. Het aan- en meenemen van de bal en het verkrijgen van een pri ma traptechniek gaat hierdoor veel gemakkelijker, omdat het totale balgevoel enorm vooruit gaat Dit gebeurt door veelzij dige techniektraining. Dankzij de individuele techniekverbe tering komt het collectieve spel op een veel hoger niveau. Inschrijven kan op www. jeugdvoetbaldagen.com/ komende-jeugdvoetbaldagen SVRZ had zich als doel gesteld om binnen de periode 2017- 2020 de C02-emissie van de organisatie met 10 procent te verlagen. Dit bleek een te voorzichtige ambitie, want de daadwerkelijke uitstoot is namelijk met maar liefst 28 pro cent afgenomen. MIDDELBURG - Ten opzichte van 2018 heeft SVRZ in 2020 2.219 ton CO2 minder uitge stoten. Dit resultaat is voor al bereikt door het installeren van 25 warmtepompen ter ven/anging van gasgestook te cv-installaties, waarmee 400.000 m3 aardgas per jaar is bespaard en door op twintig locaties zelf elektriciteit op te wekken met 6.610 stuks zon nepanelen. Maar ook werd er veel uitstoot beperkt door groene Zeeuwse stroom in te kopen, een duurzame nieuw bouw te realiseren in Sas van Gent en bij de aanschaf van twintig nieuwe bedrijfsauto's te kiezen voor elektrisch aan gedreven modellen. SVRZ ligt met dit resultaat van 2020 goed op koers om de duurzame ambities voor de energietransitie daadwerkelijk te realiseren en gaat vol gas van het gas af. SVRZ heeft nu ook de duurzame doelstellin gen en ambities bijgesteld en verder aanscherpt. Zodat de or ganisatie in 2030 komt tot een volledig gasloos zorgvastgoed.

de Faam | 2021 | | pagina 14