Provincie betaalt mee aan groen dak II i Cypressenhof maakt slim gebruik van het Suezkanaal Walcheren nu Komt Tesamen bij de Molukse Welzijnsstichting Mae Uku ï'-ifZad m WOENSDAG 7 APRIL 2021 Effect klimaatverandering beperken VERKOELING IN DE ZOMEREN VERWARMING IN DE WINTER ZEEUWS GROEN VRIJWILLIGERSPORTRET De Faam Door de redactie Het klimaat verandert. Daarom krijgen we ook in Zeeland steeds meer te maken met wateroverlast, hittestress en droogte. U kunt zelf maatregelen nemen om te zorgen dat het effect van het veranderende klimaat in uw omgeving be perkt wordt. Zoals de aanleg van een groen dak. MIDDELBURG - Bent u eige naar van een woning of be drijfspand met een geschikt dak in een bebouwde kom in de provincie Zeeland? Dan kunt u subsidie aanvragen voor de aanleg van een groen dak. De regeling staat ook open voor Verenigingen van Eigenaren. Vertraagde afvoer Een groen dak is voorzien van waterbergende planten of struiken, bijvoorbeeld met se- dum. Soms staan er ook bomen en zonnepanelen op het dak. Zo'n groen dak zorgt voor een vertraagde waterafvoer, zodat de belasting op het riool bij he vige regenbuien minder wordt. Ook zorgt het voor verkoeling in de zomer en verwarming in de winter. Groene daken gaan bovendien twee maal langer mee dan een traditioneel dak en zorgen ervoor er minder 'hittestress' is verstedelijkte gebieden. Hittestress treedt op als de warmte 's zomers niet weg kan. Dat probleem speelt vooral in steden, waar huizen dicht op elkaar staan. Tot slot verbetert een groen dak de biodiversiteit Alle beetjes helpen Meer dan 100 Zeeuwen plant ten in 2020 groen op hun dak met hulp van de Provincie. "Steeds meer Zeeuwen zorgen ervoor dat hun woonomge ving klimaatbestendig wordt Dat is goed om te zien." aldus gedeputeerde Anita Pijpelink. "We merken immers allemaal dat het klimaat verandert en dat we vaker te maken heb ben met weer sext re men. Een groen dak zorgt voor natuur lijke verkoeling in de zomer en isolatie in de winter. Deze sub sidieregeling biedt daarbij een steuntje in de rug." r**.J&ïi Met een groen dak bepeik je het effect van het veranderende klimaat in je omgeving. Foto: Hannah van den Dool Subsidie aanvragen Overweegt u om binnenkort een groen dak aan te leggen? Lees dan de samenvatting van de regeling. Subsidie aanvra gen is mogelijk van 1 april tot en met 1 november 2021. Aan vragen worden beoordeeld op volgorde van binnenkomst. Wie zijn dak wil bekleden met planten, kan rekenen op een subsidie van maximaal 5.000 euro. De Provincie Zeeland stelt hiervoor dit jaar 150.000 euro beschik baar. De subsidie is bedoeld voor particulieren of Verenigingen van Eigenaren die in Zeeland een woning of bedrijfspand hebben binnen de bebouwde kom. Het groene dak mag ook aangelegd worden op een garage of schuur dat zich op hetzelfde perceel bevindt. Kijk voor de details op www.zeelandverandertmee.nl Afgelopen kwamen veel kinderen met een rol wc-papier naar school op de Cyjpressenhof Dit had alles te maken met de blokkade van het Suezkanaal. Foto: Cypressenhof Lucas Waisapy is een van de vrijwilligers bij Stichting Mae Uku in Oost-Souburg. Foto: Conny den Heijer MIDDELBURG - Woensdag 31 maart stuurde basisschool Cy pressenhof een bericht aan de ouders van de kinderen. Suezkanaal 'Beste ouders/verzorgers, Hier bij vragen wij uw aandacht voor het volgende: Door de blokkade in het Suezkanaal ondervinden wij problemen met de levering van wc-papier op school. Daarom vragen wij u om uw kind morgen een rol wc-papier mee te geven, zo dat het wc-bezoek op school geen probleem oplevert. Het liefst de wc-rol voorzien van de naam van uw kind, zodat deze ook weer mee terug kan naar huis, zodra de levering weer is opgelost.' Controle Dat bericht werd goed opge volgd, want donderdags kwa men veel kinderen met een rol wc-papier naar school. Een van de ouders kwam met een pak ket wc-rollen om het probleem op te lossen. Vervolgens is di recteur Pietlan Reijnierse alle 20 klassen langs geweest om te vragen of de kinderen een wc-rol bij zich hadden. Voor wie er een vergeten was, had ik dankzij een aardige moeder nog wat rollen te verdelen. Kalender Uiteindelijk kwam de aap uit de mouw. Er was voldoende wc-papier. Maar er was ook een kalender. En die toonde afgelopen donderdag 1 april... OOST-SOUBURG - In maart was het 70 jaar geleden dat de eerste groep Moluk se KNIL-militairen in Neder land arriveerden. Ze kwamen per boot aan in Rotterdam. Er volgden nog elf schepen met aan boord zo'n 12.500 Mo- lukkers. Het plan was om de mensen tijdelijk te huisvesten, onder andere in Oost-Souburg. Inmiddels bestaat de wijk al 60 jaar. En daar, midden in de wijk staat het gebouw van de Molukse welzijnsstichting Mae Uku. Vierde generatie We treffen er Lucas Waisapy, een van de vrijwilligers. Met zijn 77 jaar behoort hij inmid dels tot de vierde generatie Molukkers in de wijk. "Ik werd jaren geleden gevraagd om het beheer en de bar op me te ne men. Dat heb ik gedaan, met veel plezier. Het bord aan de gevel heb ik zelfgemaakt. Vóór coronatijd hield ik me ook be zig met de inkoop. Nu ligt al les stil, dat is jammer want een feest geven of een veijaardag vieren kan goed hier, daar zijn onze huizen te klein voor. En in de Beth Cherem kerk is dat ook niet mogelijk. Normaal gesproken ben ik hier iedere dag. Ik heb tot ik ging trouwen in de wijk gewoond. Nu woon ik verderop in het dorp maar het is zo als gezegd, Mae Uku staat voor Komt Tesamen. Hier treffen wij elkaar." Voor het tweede jaar op rij kan ook het Midzomerfeest niet doorgaan. "Jammer maar ik geniet nog na van het feest van 10 jaar gele den. Toen bestond de wijk 50 jaar en dat is groots gevierd. Met een enorme tent op het grasveld hier achter, wat was het druk en gezellig." Veel activiteiten Lucas gaat door met zijn vrij willigerswerk. "Er hebben zich weer wat mensen aangemeld maar iedereen heeft druk. Zelfs de ouderen onder ons. Dat is op zich een goed teken dat zij hun bezigheden hebben maar vrijwilligers heb je nooit ge noeg. Zeker niet als je iets wilt organiseren." Buitenom coro na is er iedere dag wel iets te doen in Mae Uku. Bingo, crea tieve activiteiten, line dance en de Dansgroep Bunga Cengkeh Ook worden er wandeltoch ten en een badmintontoernooi georganiseerd." zegt Waisa py. "We ontmoeten elkaar dus heel vaak hier." Meer info over vrijwilligerswerk? Kijk dan op: 0 http://vacaturebank. vrijwilligerspuntvlissingen.nl

de Faam | 2021 | | pagina 5