O 31 De geredde hijskraan 38 blaast nu weer stoom af Walcherse koolmezen als interessante lesstof 9 Krijg hulp bij jouw schulden Heldenfonds wordt verlengd Bewegen en babbelen Zeeuws meisje in mozaiëk Emergis start jongerengroep Skatebaan wordt speeltuin Heb jij tien minuten voor onze duinen? De Faam WOENSDAG 31 MAART 2021 THEORIE IN DE PRAKTIJJK WALCHEREN KORT Theo Rietveld Bestuurslid van de Stichting Stoomhijskraan Ronald den Broeder kan eindelijk met de jenever rondgaan. Stoomhijskraan 38 blaast voor het eerst stoom. Even later komt ook de meterslan ge hefboom overeind. Bin nenkort komt de kraan op zijn oude plek bij de toren kraan te staan. VLISSINGEN - Ruim vijf jaar nadat Wesley Sekewael de stoomhijskraan 38 van de sloop redde, staat die er afgelopen zaterdagmorgen aan de Vol- taweg in Vlissingen weer als nieuw bij. Onder het publiek is een bijzondere toeschouwen Jan Bommeljé, inmiddels de tachtig gepasseerd. Bescheiden op afstand wil hij het moment van stoom af blazen niet missen. "Na mijn dienstplicht ging ik in 1961 bij De Schelde werken en be stuurde meestal het broertje van deze Stoomhijskraan 38, de 39. Beide zijn op De Schel de gebouwd." Jan vertelt over strenge winters, waarbij de ketels van de kranen nog op temperatuur werden gehou den met propaangaas. Over het behendig samenwerken van beide kranen als er zwa re staalplaten gelost moesten worden. "Ik begon 's morgens om vier uur. Zorgde dat de ketel brandde. In het begin nog met kolen, later met olie. Vulde het water bij, smeerde de onder delen en vanaf half 6 was het werken geblazen. Hoe ik het geleerd heb? Ik heb een half uur gekeken hoe mijn collega het deed en toen kon ik het. Je kan het of je kan het niet. Zo heb ik ook op andere kranen gewerkt. 'Even Jan erbij halen zeiden ze'." Jan Bommeljé, de personificatie van één van de twee laatste stoomhijskranen die Nederland rijk is. Wesley redde de restanten van kraan 38 door alles op te ko pen. De Stichting Stoomhijs kraan Schelde 38 (SSH38) stelde een restauratieplan op. In de Machinefabriek en la ter in de huidige hal, werd de restauratie afgerond. Zo werd het stuurhuis helemaal op nieuw gebouwd. Voorzitter Arjan van Gelden "De ramen van het stuurhuis zijn hufter- proof." Vlissingen is een uniek stuk mobiel erfgoed rijker. Be- schermheer Maarten van Ros- sem is uitgenodigd om bij de onthulling op het Scheldeter- rein aanwezig te zijn. VLISSINGEN - Vogelwerkgroep Walcheren heeft afgelopen donderdag samen met leerlin gen van het Scheldemond Col lege twintig nestkasten voor koolmezen opgehangen. Dit in het kader van het keuzevak Vakhavo Techniek. Landelijk onderzoek De leerlingen gaan na het plaatsen van de nestkasten informatie verzamelen die bij draagt aan een landelijk on derzoek. Wildcaniera's worden opgehangen en de leerlingen gaan meerdere keren de nest kasten observeren. Alle infor matie wordt verwerkt en aan het eind van het seizoen geüp- load naar Sovon Vogelonder- zoek, ten behoeve van beheer, beleid en wetenschap. Ludo Heesters, locatiedirecteur Scheldemond College: 'we wil len met de verbreding van het keuzevak Vakhavo Techniek, leerlingen bewust maken van de natuurlijke omgeving en laten kennismaken met het doen van onderzoek in de or nithologie.'. Samenwerking De samenwerking tussen Vo gelwerkgroep Walcheren, Buitenplaats Zeeduin en het Scheldemond College is een langdurig project waar de school zich vijf jaar bij heeft aangesloten. Scheldemond-leeriingen hielpen afgelopen donderdag met vogelkas- ten ophangen. Foto: Henk Noevers Het Polderhuis toont Zeeuwse meisjes in mozaiëkFoto: ELS GOUDT MIDDELBURG - Blijf niet met je geldzorgen lopen. Honderden gezinnen op Walcheren heb ben geldzorgen en schamen zich hiervoor. En niet alleen gezinnen, maar ook veel jon geren hebben geldzorgen. Dat schamen is helemaal niet no dig want iedereen kan er mee te maken krijgen. Zoek hulp en stel het niet uit. Wil je in formatie kom dan langs bij het gratis inloopuur van Svchuld- hulpmaatje. Het spreekuur is elke tweede en vierde donder dag van de maand van 11.00 tot 12.00 uur in Het Hofje on der den Toren. De ingang is tegenover de Lange Jan. Een afspraak maken is niet nodig. Het spreekuur is gratis en voor iedereen en deze hulp blijft gratis. Als je liever belt of mailt, kan dat via coordinatormid- delburg@gmail.com of 06 44884927 MIDDELBURG - De Provincie Zeeland, Zeeuwse gemeen ten en het Oranje Fonds stel len opnieuw geld beschikbaar voor het Zeeuws Heldenfonds. Inwoners en organisaties met initiatieven die Zeeland soci aal en leefbaar houden, kun nen tot eind volgend jaar weer aanvragen indienen. Het fonds geeft Zeeuwse sociale initia tieven een steuntje in de rug met als doel Zeeuwen te sti muleren om samen actief te zijn en dingen te doen voor hun dorp of stad. Het opknap pen van ontmoetingsplekken, projecten voor mantelzorgers, initiatieven rondom toeleiding naar onderwijs en werk, zijn voorbeelden van projecten die in aanmerking kunnen komen voor een bijdrage vanuit het Zeeuws Heldenfonds. Kijk voor meer infoimatie op www.oranjefonds.nl/ zeeuws-heldenfonds DOMBURG - De gemeente Veere stimuleert de inwoners om in beweging te komen én tegelijkertijd in contact met ie mand anders te komen. Deze Beweeg Babbel-actie is ont wikkeld door vijf eerstejaars studenten van de Hotel Ma nagement School Maastricht. Ze willen zowel de mentale als fysieke fitheid stimuleren, ledereen kan meedoen, van jong tot oud. Meedoen is heel eenvoudig. Bedenk zelf een ac tiviteit waarbij je in beweging bent, zoals bijvoorbeeld fiet sen, voetballen, tennissen, jeu de boules, rolstoelwandelen et cetera. Houd rekening met de coronamaatregelen, dus be weeg buiten en op minimaal anderhalve meter afstand. En doe de activiteit samen met iemand anders. Benader zelf iemand om die activiteit sa men te doen. Of laat je ver rassen en Welzijn Veere zorgt voor passende match als je je alleen opgeeft. Meld je aan om kans te maken op mooie prij zen. Er valt onder andereeen Rituals-waardebon van 50 euro en een gezelschapsspel te winnen. Aanmelden kan via beweegenbabbel@gmail.com. Na de aanmelding ontvangt men uitleg over hoe een prijs te winnen is. De eerste 25 mat ches tot 2 april winnen in ieder geval een rijkgevulde Beweeg Babbel-tas De actie loopt daarna door tot 30 april. Voor meer informatie zie www. welzij nveere.n 1/ agenda/beweegenbabbel/ WESTKAPELLE - In de winkel van het Polderhuis te West- kapelle hangt tot en met 20 juni een mozaïek-expositie. Het Zeeuws meisje staat hier in centraal, samengesteld met steentjes, kraaltjes en sieraden in allerlei kleuren. Het Zeeuw se schortenbont patroon zit verwerkt in verschillende steentjes. De kunstwerken zijn gemaakt door cursisten van Els Goudt van atelier Mozarte Glasmozaïek in Amemuiden. Speciaal voor de expositie is er een exclusief product ge maakt door Els. Mozaïek to go. Dit is een pakketje waar alle benodigdheden in zitten om zelf een Zeeuwse knop moza iëk kunstwerk te maken. Met een doorsnede van 18cm kan dit eigengemaakte kunstwerk ter decoratie opgehangen of neergelegd worden. Te koop in de museumwinkel. De mu seumwinkel waar de expositie hangt kan vooralsnog alleen op afspraak bezocht worden. Reserveer een tijdvak via 0118 570700 of info@polderhuis- westkapelle.nl MIDDELBURG - Dit voorjaar start Emergis preventie met een jongerengroep op Wal cheren en een kindergroep in Goes. Beide groepen zijn bedoeld voor kinderen van ouders met psychische pro blemen of een verslaving. Nu door de coronaregels de so ciale leefomgeving van de meeste kinderen hoofdzake lijk wordt beperkt tot binnens huis, is het des te belangrijker om met deze groep in contact te blijven. In cursusvorm le ren kinderen te praten over de problemen thuis. De cur sus is gratis en start zodra er voldoende aanmeldingen zijn. Aanmelden kan eenvoudig door te bellen met 0113-267143 of te mailen met info@emer- gispreventie.nl MIDDELBURG - De skatebaan in de Veersepoort wordt een andere speelvoorziening voor jonge kinderen. Hoe en waar die komt wordt nog bedacht. Buurtbewoners kunnen daar over meedenken. B&W van Middelburg vraagt de gemeenteraad geld om op een andere plaats een ska tebaan te maken. Dit alles is mede een gevolg van een rech terlijke uitspraak die begin dit jaar gedaan werd. Zowel voor de sloop als voor een nieuwe baan is veel geld nodig, geld dat de gemeente nu niet heeft. Wel vinden B W dat er elders een nieuwe baan moet komen. Het college vraagt daarom aan de gemeenteraad om een nieuwe skatebaan op in de de Kadernota op te nemen. WALCHEREN - Stichting Duin behoud werkt hard aan het behoud van de natuur langs de kust en is daarom benieuwd naar op welke manier de dui nen belangrijk zijn voor jou. Heb jij tien minuten voor de duinen? Vul dan de vragenlijst in op www.duinbehoud.nl/ mogen-de-duinen-10-minu- ten-van.../ Met de resultaten van dit onderzoek kan Stich ting Duinbehoud de natuur in de duinen en de duurzame re creant die hiervan wil genieten nog beter beschermen. Stoomhijskraan 38 blaast voor het eerst stoom, even later komt ook de meterslange hefboom overeind. De kraan komt later op het voormalige Scheldeterrein te staan. Foto: Theo Rietveld

de Faam | 2021 | | pagina 5