'Op een slechtere plek kon hij niet staan' U WOENSDAG 31 MAART 2021 De Faam 'HET LIEFST STAAT HIJ BIJ DE HERDENKING TERUG OP DE DIJK' Alle foto's: Frank Husslage Door Frank Husslage Van de imposante tank op de Westkapelse zeedijk is weinig meer over. Geen koepel, geen rupsbanden, alleen een grote roestige ijzeren kist staat nog buiten de loods in Nieuwdorp. Maar hij zal weer herrijzen in zijn oude glorie. Daarvoor staat het vakmanschap van Hans Mulder en Bas Rijk garant. NIEUWDORP - De jaren in de zoute zeewind zijn het kar kas goed aan te zien. 'Op een slechtere plek kon hij niet staan/ zegt Bas. 'En binnen in was het een vuilnisbelt van bierblikken en drankflessen.' Toen de gemeente Veere in de jaren vijftig de tank kreeg van een oudijzerhandelaar, kreeg ze daarbij ook de verantwoor ding voor het onderhoud. Het laatste grote onderhoud was in 1994, op de bedrijfsschool van De Schelde. Als de tank straks weer terug op zijn plaats staat, gaan de vrijwilligers van het Polderhuis hem bijhouden. Ervaring Bas heeft zo'n dertig jaar ge werkt bij Overlasco; Hans was in zijn werkzame leven vracht wagenchauffeur en leert het vak nu van Bas. Dit is de derde tank die de mannen restau reren. "De eerste restauratie kostte ons anderhalf jaar, die tank staat nu hier in het Be vrijdingsmuseum, de tweede staat bij CineCity in Vlissingen, daarover deden we een jaar.' Roest Met hulp van Defensie en kraanverhuur Melis uit Mid delburg kwam de tank naar Nieuwdorp. 'De grootste klus was om de zes wielstellen eraf te krijgen. Daar waren we per stel twee dagen mee bezig, zo vastgeroest als die zaten.' Maar ligt hij grotendeels uit elkaar. In een containerbak ligt de meer dan een kuub roest dat er nu al af gekomen is. Eerst wordt nu alles schoongestraald en waar nodig gerepareerd, dan wordt de tank opnieuw gespoten. Vlegel 'Hij wordt weer bijna helemaal zoals hij ooit Walcheren op reed,' vertelt Stef Traas van het bevrijdingsmuseum. 'Hij krijgt ook weer de originele belette ring. Alleen de 'vlegel' voorop, een constructie tegen mijnen, zal helaas ontbreken.' Niet al leen de buitenkant wordt weer piekfijn, ook de binnenkant gaat afgesloten worden, zodat dit monument niet meer als vuilnisbak voor het toeristen- afval kan dienen. Nog meer Als de tank klaar is, hoeven Bas en Hans zich niet te vervelen, het Bevrijdingsmuseum heeft nog voldoende te restaureren. De mannen sommen samen op: 'een Biber onderzeeboot, een sloep uit de innundatie van Walcheren, Kathy zeemij- nen uit het Veerse meer.' Wij kijken uit tot de tank weer thuiskomt in Westkapelle Al voor het gritstralen kwam er meer dan een kuub roest en verfschifers van de tank af Hans Mulder in de gedemonteerde geschutskoepel. Van het imposante monument rest nu slechts een roestige ijzeren kist. De kanonsloop, tandwielen, de versnellingsbak: alles is roest, roest en nog eens roest.

de Faam | 2021 | | pagina 10