'Cabrio's geven het ultieme autogevoeF Hoog bezoek bij Four Freedoms Awards Lente WOENSDAG 24 MAART 2021 De Faam In de lente gaat het autodak eraf DE CITROËN 2CV, DE LELIJKE EEND, WAS OOK EEN CABRIOLET De koning en de minister-president HET KONINGSHUIS IS AL SINDS 1982 BETROKKEN BIJ DE FOUR FREEDOMS LIVE IN GESPREK Door Leon Janssens Het is voorjaar, de lente is in het land en de zon kleurt alles mooi. De mensen willen naar buiten en dat geldt ook voor de cabriolet auto's die uit hun winterstalling komen. De 'cabrio's', met hun linnen kap of hard top open, toeren door het land. Met tempo over de snelweg of met gepaste snelheid in het pittoreske decor van het Nederlandse landschap. Cabrio rij den is niet aan leeftijd gebonden, van jong tot oud, iedereen kan er mee op weg en genieten. Samen met zijn vader deed Strating mee aan een oldtimers rit in een Mercedes Benz 170 DaOTP 1951. Foto: archief Rob Strating ZEELAND Rijden in een ca brio, Rob Strating (73), auto journalist en nog steeds actief, rijdt veel cabriolet "Het is zo mooi. Je bent écht buiten, vooral als de zon schijnt. De wind door je haar, je ruikt al les, voelt alles. Je hoort de vo geltjes, de uitlaat. Rijden in een cabriolet is het ultieme auto rijden voor mij. Je kunt zomer en winter met je cabrio op pad als het maar niet regent. Met een beetje weer kun je cabrio rijden. Met de ramen rechtop kun je goed afgeschermd zit ten en als het vriest zet je de voetverwarming aan. Ik zeg altijd 'ik rij cabriolet uit sociale overwegingen'. Dat doe ik uit piëteit en solidariteit met de daklozen. Probeer me voor te stellen hoe het is om geen dak boven je hoofd te hebben. Zelf heb ik een semi-cabriolet, een coupé van dertig jaar oud en daar rij ik graag mee. Het is een Mercedes 300 CE, een brede cabriolet van 1991, uit Zwitser land. Ik rij dikwijls in verschil lende types cabriolet want ik moet ze ook testen. Daarnaast verzorg ik de auto's voor men sen die daar geen tijd voor hebben. De motoren moeten draaien, die auto's moeten rij den dus laat ik ze met liefde uit" men autofabrieken. "Frankrijk was de grootste producent leder merk had een cabrio", legt Rob uit "De koetsenma- kers van toen gingen over op de auto. Van de fabriek kwam het chassis en de koetsenma- kers zetten de carrosserie daar op. Die kon naar eigen idee en smaak ingevuld worden. Nu hebben alle auto's een zelfdra gende carrosserie. Nu heeft elk land een eigen term voor de cabriolet In Amerika conver tible, in Frankrijk decapotable, Italië spyder, Duitsland roster en Groot-Brittanië drophead coupé. Allemaal termen uit de koetsenbouwerswereld." Verzamelaars Veel mensen hebben ooit in een Citroën 2CV gereden, de zogenaamde Lelijke Eend. Het linnen dak kon eenvoudig op gerold worden en dan had je een open auto, zeg maar een cabrio. Met staande ramen zat je uit de wind. "Die reden er veel", weet Rob, "Nu kan dat met de Fiat 500. Er was ook een tijd dat niemand een ca briolet wilde rijden. In de jaren 1950 bracht Opel er een uit die honderd gulden duurder was dan de standaard versie. Niet te verkopen. Tegenwoordig is cabrio helemaal in. Niet alle merken hebben een cabrio in huis of in huis gehad, maar ze zijn er wel. En dan zijn er ook de verzamelaars, de oldtimers. De Engelse merken zijn daar sterk in. Neem de twoseaters. Ook in de dure merken als Bentley en Rolls Royce. Er zijn veel verzamelaars. De markt is goed, booming. Die auto's be houden hun waarde. Een goe de investering want de prijzen stijgen." Rijbewijs Rob werd in 1947 geboren in 's-Heer Abtskerke. "Toen mijn vader 36 jaar was had hij nog geen rijbewijs. Ik was vanaf mijn geboorte gek op auto's en ik heb mij vader aangestoken" lacht hij, "Hij haalde zijn rijbe wijs en zo konden wij met het gezin autorijden." Koetsenbouwers De auto bestaat sinds 1886 en de eerste auto's waren allemaal open modellen, cabriolets. Na de Eerste Wereldoorlog zijn er pas dichte auto's gekomen met in Europa merken als Daimler en Benz. In Frankrijk, Duits land, Italië en Engeland kwa- Door de redactie Koning Willem-Alexander spreekt volgende week woens dag tijdens de online Four Freedoms Awards ceremonie. Vanuit Middelburg krijgen enkele bijzondere vrijheidsstrij ders een Four Freedoms Award, omdat zij zich met grote toewijding inzetten voor de vier vrijheden van Franklin De lano Roosevelt. De ver schillende prijzen worden vanwege corona digitaal uit gereikt door bekende en be trokken Nederlanders. Bekend Het is traditie dat de prijzen tijdens de ceremonie aan de laureaten worden overhan digd door een in Nederland bekend persoon. Deze zijn meestal op een speciale wij ze betrokken met het werk van de laureaat of de betref fende vrijheid. Omdat het dit jaar niet mogelijk is de me dailles fysiek uit te reiken, zullen de vijf beroemdheden het belang van het werk van de laureaat onderschrijven in een beknopte speech. Uitreiking Dit jaar worden de prij zen uitgereikt door demis sionair minister-president Mark Rutte (Internationale Four Freedoms Award, voor de Verenigde Naties), Guus Hiddink (Vrijwaring van Ge brek, voor wereldverbeteraar Sander de Kramer), Simone Weimans (Vrijheid van Me ningsuiting, voor journalist Maria Ressa), Mark Woer- de (Vrijheid van Godsdienst, voor Religions for Peace In ternational) en Hadewych Minis (Vrijwaring van Vrees, voor burgemeester van Pa lermo Leoluca Orlando). Koningshuis Het Koningshuis is al sinds de eerste uitreiking in 1982 betrokken bij de Four Free doms. Prinses Juliana ont ving in dat jaar de eerste International Four Free doms Award. Sindsdien is het Koningshuis altijd ver tegenwoordigd geweest bij uitreikingen. Eerdere lau reaten waren onder ande ren Angela Merkel, Malala Yousafzai, Nelson Mande- la, Desmond Tutu en Artsen zonder Grenzen, www.fourfreedoms.nl Vier Nederlandse jongeren gaan, na afloop van de uitzending om 1400 uur, live in gesprek met de laureaten, ledereen die online de presentatie volgt op www.FourFreedoms. nl kan live vragen stellen via de chatroom. De jongeren zijn: studente aan University College Roosevelt Demi de Randamie (21), Zeeuwse zangeres en rechtenstudente Isabel Provoost (21), rapper Cycz (Bram Mvambanu, 27) en de uit Amsterdam afkomstige Just Pallandt (17). Rob Strating in een Sunbeam Tigress 1927, een 12-cylinder cabriolet. Foto: archief Rob Strating Het Koningshuis is al sinds 1982 betrokken bij de Four Freedoms; koning Willem-Alexander spreekt dit jaar. Foto: Paul Tolenaar

de Faam | 2021 | | pagina 8