Op weg naar de verkiezingen hÈM/è-é WOENSDAG 10 MAART 2021 De Faam Zeeland en de klimaatverandering EINSTEIN ZEI HET AL IN DE VORIGE EEUW: EEN PROBLEEM KUN JE NIET OPLOSSEN DOOR DEGENEN DIE HET VEROORZAAKT HEBBEN ZEEUWSE BELANGEN Het klimaat verandert en dat merken we ook op Walcheren en Zuid-Beveland. Kort geleden schaatsten we op sloten en meren. En de zomer? Dertig graden is geen uitzondering. We tikten zelfs de veertig graden aan! En dan die hevige regens, ondergelopen straten, tuinen die het water niet afvoeren en Zeeuwse boeren met nood- geulen op hun akkers. Klimaateffecten worden extremer. En dan de zeespiegelstijging, de C02 reductiemaatre gelen en de uitstoot en het energiegebruik van industrieën. Hoe denkt de Zeeuwse kiezer over het klimaat? Er bestaan klimaatontkenners en -optimisten. We laten ze hier aan het woord. Layia, Ruth en Rini van Beveland en Els. Bert en Marien van Walcheren. Door Theo Rietveld Ruth: 'De huidige koers die gevaren wordt om het klimaatvraagstuk aan te pakken moet anders. Het lastige is om het iedereen naar de zin te maken. De klimaatdoelen zullen met de huidige aanpak niet worden gehaald. Niemand wil minder consumeren, dat is het pro bleem. Ondernemers en politici moeten veranderen. We moeten ons econo misch systeem veranderen. En niet zo als de directeur van de RABO bank die zich na afloop van zijn carrière pas druk gaat maken over het klimaat. We moeten ons economisch sys teem veranderen.' Stikstof en CO2 In Goes kom ik Lay ia tegen, studente in Breda. 'Klimaat? Niets aan doen. Het is goed zo. Ik denk dat het allemaal wat overdreven is; C02, zeespiegels tijging en afval. Het gaat toch goed?' Een echte klimaatontkenner dus. Ruth: 'Boeren moeten niet in hun eentje het probleem van stikstof oplossen. Er moet wel een klimaat worden ge creëerd om oplossingen betaalbaar te houden voor de gebruiker. Boeren een verdienmodel geven met C02 opslag in de bodem, dan zijn we van ons C02 probleem af. Ik probeer in mijn weiland over te schakelen op ecologisch weide- beheer. En op het bevorderen van een gezonde bodem. Ik denk dat de oplos sing in de bodem ligt. Daarom moet met wetgeving gestimuleerd worden om dit te doen. Een nieuwe vorm van landbouw die de diversiteit van de bo dem als uitgangspunt neemt A/let een verdienmodel omdat je dan C02 opslaat in de bodem. Een win-win situatie krijg je als boeren meer natuur- inclusief hun bedrijfsvoering gaan inrichten. Dat is ook goed voor het toerisme.' Els: 'Elke spriet groen, draagt bij aan het opne men van CO2. Ooit wilde de gemeente aan de rand van de wijk een parkeer plaats aanleggen, maar wij hebben er een groene oase van gemaakt. Jong en oud kan hier genieten. We moet niet meer zo luxueus willen leven. Op die manier verminder je de C02 uitstoot.' Bert: 'Door de aarde uit te putten, is ze uit balans geraakt Wij als mensen ver storen het natuurlijk evenwicht. En dat moet terugkomen. Het is nog niet te laat' Marien: 'Wij zijn nog niet te laat en moeten vandaag nog aan het werk.' Zeespiegelstijging Rini: 'Eerst de dijken verhogen zolang er geen alternatief is om de opwarming van de aarde tegen te gaan.' Ruth: "We moeten misschien verhuizen naar ho ger gelegen stukken grond. Misschien leven we met meer mensen dan de aar de aan kan. Wat valt er te zeggen over waterprojecten zoals ruimte voor de dijken, het creëren van waterbergingen in wijken en parken en de zeespiegels tijging?' Els: 'Als straks de zee over half Nederland komt, dan heb je natuurge bied. Vraag is: waar moeten de mensen naartoe?" Marien: "Wetenschappers uit Wageningen hebben onderzocht hoe Nederland er over honderd jaar uitziet Met de goede uitwerkingen moeten we nu al beginnen. Met meer water is meer mogelijk.' Duurzaamheid Ruth: 'Boodschappen doe ik bij De Grote Verleiding, die samenwerkt met biolo gische boeren en telers in de regio. De aanleg van windmolenparken op zee is een goed begin maar onvoldoende om voldoende energie aan de indus trie te leveren. Afval? Ik produceer wei nig restafval en het groen afval spreid ik uit over het land als bemesting. En voedselresten gaan naar de kippen. In Borssele wordt restafval en plastic in één bak opgehaald en gescheiden na dat het is ingezameld.' Rini: Veel hui zen gebruiken aardwarmte. Ik hoor wel eens dat als het te koud blijft ze er soms een kacheltje bij zetten. Op die manier zijn we niet goed bezig. Er gebeurt wel wat. In de Kanaalzone bij Sas van Gent zijn ze bezig met waterstofenergie. Olie en gas raken ooit op. Wat mij betreft moeten zonne-energie en windener gie een kans krijgen. Zonne-energie en windenergie moet je kunnen opslaan.' Els: 'Corona heeft ertoe bijgedragen dat meer mensen zijn gaan wandelen en wandelen met een prikker levert ook wat op voor het milieu.' Bert: 'Heel veel initiatieven werken het beste als ze van onderop worden georganiseerd. Niet van hogerhand opleggen, dat werkt niet.' Marien: 'Of het van de politiek moet komen? Zeker niet van Baudet, dat is een klimaatontkenner.' Bert: 'Ga eerst in bestaande rapporten kijken welke oplossingen bruikbaar zijn. En maak niet steeds nieuwe.' Kernenergie En kernenergie als alternatief voor gas- en kolencentrales? Bijna iedereen keurt het af of keurt het goed. Behalve Layla: 'Kernenergie is toch goedkoper? Doen dan.' Ruth: 'Dat is een moeilijke keu ze. Liever niet Ook niet gelijk sluiten omdat we kernenergie nog hard no dig hebben. We willen niet in de kou zitten.' Conclusie Als we deze Zeeuwen zo horen, vinden ze afwachten en stilzitten geen optie. Klimaatactivisten voeren al jaren strijd. Nationale overheden, provinciebestu ren en gemeenteraden nemen moe dige besluiten om klimaatverandering op te lossen. Rapporten verschijnen, verkiezingsprogramma's staan vol be loften. Ruth: 'Of de klimaatdoelen wor den gehaald? Ik hoop niet dat het een administratieve verschrijving wordt waardoor het net lijkt of we de doelen hebben gehaald. We moeten onszelf aanpassen. Er zijn dagen dat ik lijd aan een klimaatdepressie. Ik blijf een opti mist en werk aan kleine dingen die ik in mijn eigen omgeving kan doen.' En de politiek in Zeeland? 'Die gaat zich sterk maken voor de komst van een tweede kernreactor naar Zeeland. Deze zou al in 2035 in bedrijf kunnen gaan. Einstein zei het al in de vorige eeuw: Een pro bleem kun je niet oplossen door dege nen die het veroorzaakt hebben.' Op 17 maart mogen alle stemgerechtigde Nederlanders stemmen op degenen door wie zij verte genwoordigd willen worden in de Tweede Kamer. Kiezers moeten de Nederlandse nationaliteit hebben,18 jaar of ouder zijn en niet uitgesloten zijn van het kiesrecht. De Tweede Kamer vormt samen met de Eerste Kamer het Nederlandse parlement ofwel de Staten-Generaal genoemd. De Tweede Kamer bestaat uit 150 leden. De belangrijkste taken van de Tweede Kamer zijn het controleren van de regering en het maken van nieuwe wetten. In de aanloop naar deze verkiezingen laat De Faam vier weken lang Walchenaren aan het woord, over wat zij vinden dat Zeeuwse belangen zijn waar de landelijke politiek zich mee bezig zou moeten houden. Foto: Theo Rietveld

de Faam | 2021 | | pagina 8