Boost jouw fitheid in de strijd tegen kinderkanker John ontrafelde verhalen over Vlissings verzet STEM CDA Huis of thuis? 17 MAART VOOR Actueel De Faam WOENSDAG 10 MAART 2021 DE ZEEUWSE OMBUDSMAN 'HUN RECHTVAARDIGHEIDSGEVOEL ZEI WIJ ZIJN ZEEUWEN, GEEN BRABANDERS' Voor een beschikbaar, betaalbaar en bereikbaar Zeeland gaat het CDA nü doorpakken! zeelandstemtcda.nl @CDAZeeland zeeland@cda.nl Zorg voor elkaar Een economie waarin mensen centraal staan Kiezen voor de schepping I John Brosens speak met de nazaten van Poppe en Van Sabben en reconstrueerde de geschiedenis van het verzet in Vissingen FOTO: PR Over het verzet in Vlissingen tijdens de Tweede Wereldoorlog is weinig bekend. De mensen die erbij betrokken waren, gin gen zorgvuldig te werk. 'Wij zochten ernstige mannen en wij meden avonturiers.' ledereen had een schuilnaam. Er werden geen foto's gemaakt. VLISSINGEN - Kaashandelaar Willem Poppe en koster Frans van Sabben, twee sleutelfi guren van de Vlissingse ille galiteit, deden er ook na de bevrijding in 1944 het zwijgen toe. Daardoor deden vanaf de jaren vijftig allerlei verha len de ronde in de stad, veel al gebaseerd op aannames, zelfverklaard heldendom en aangedikte avonturen van fa milieleden. In samenwerking met de Stichting Oorlogsverle den Vlissingen ontrafelde John Brosens de ware gang van za ken. Hij sprak met de nazaten van Poppe en Van Sabben en reconstrueerde de geschiede nis van het verzet in Vlissingen. Het resultaat is een spannend en waargebeurd relaas over moed, angst en intriges in de stad aan de Westerschelde die na de bevrijding vooral uit ruï nes bestond. Partizanen aan de Schel de, Het verzet in Vlissingen in de Tweede Wereldoorlog door John Brosens met ISBN 9789401917513 is verkrijgbaar bij de lokale boekhandel. De lente komt eraan! Hét moment om de hardloopschoenen aan te trekken en naar buiten te gaan. Rennen met een doel? Doe mee aan Run for KiKa Lente Fit en boost jouw fitheid in de strijd tegen kinderkanker. Ga de uitdaging aan en loop in totaal 21 kilometer vanuit huis tussen 21 en 31 maart. WALCHEREN - Run for KiKa Lente Fit is voor iedereen, want jij bepaalt op welke ma nier je de 21 kilometer rent. Eigen route Loop bijvoorbeeld iedere dag 2 kilometer, drie keer 7 of in één keer de volledige 21 kilometer. Stippel je eigen routes uit, plan wanneer je gaat lopen en geef jezelf een energieboost. Kom in actie en daag vrienden, familie en collega's uit om samen de uitdaging aan te gaan tijdens Run for KiKa Lente Fit. Vier de start van de lente Organisator Rick de Haan: Gemeenten kunnen forensenbelas ting opleggen. Maar wat is eigenlijk een forens in de gangbare Neder landse regelgeving? Foren sen be lasting wordt opgelegd wanneer iemand een gemeubileerde wo ning meer dan 90 dagen voor zichzelf be schikbaar heeft. Die woning is niet het hoofdverblijf. 90 dagen voor zichzelf beschikbaar houden, hoeft nog niet te betekenen dat iemand de woning ook echt meer dan 90 dagen zelf gebruikt Maar wat is dan een hoofdverblijf? Dat is volgens de regels ie mands centrale levensplaats. Ook weer mooi gezegd, maar wat is dan de centrale levensplaats? Daarbij gaat het om een optelsom van omstandigheden, zoals: -de verblijfplaats waar de meeste tijd wordt doorgebracht; -de woonplaats van inschrijving in een gemeente; -het adres waarde post wordt bezorgd; -de plaats waar de huisdieren verblijven -de plaats waar iemand meedoet aan het verenigingsleven of naar de kerk gaat; -de plaats waar de meeste energie of water wordt gebruikt. De Zeeuwse Ombudsman kreeg een klacht van een echtpaar dat stellig beweerde dat zij in een dorp op de Bevelanden woonden. Maar de gemeente zag hen als forens. Dus forensenbelasting. Het echtpaar stond in een Brabantse gemeente ingeschreven. En bracht daar ook veel tijd door. Dat bleek ook uit het watergebruik in hun Zeeuwse huis. Hun bezwaren tegen de forensenbelasting werden afgewezen. Dan maar naar de ombudsman. Wij brachten het echtpaar en de belastingambtenaar samen voor een onderzoek. Daar kwamen toch wat nieuwe feiten aan het licht. De Brabantse woning bleek een ienie mienie éénkamer huurappartementje met een kitchenette te zijn, een dienstwo ning van een zorginstelling. De al wat oudere arbeidsovereen- "Met Run for KiKa Lente Fit bieden wij een uitdaging voor iedereen om weer in bewe ging te komen én een verschil te maken voor kinderen met kanker." De manier waarop je dat doet bepaal je helemaal zelf, maar houd je wel aan de actuele RIVM-richtlijnen. Schrijf je nu gratis via onder staande website en kom in actie. Deelname is gratis. Meer informatie en aanmelden kan via www. runforkika.nl komst van mijnheer bepaalde dat zij verplicht waren om ingeschreven te staan in de gemeente van dat apparte mentje. Maar het echtpaar, vlak voor hun pensionering, was al jaren bezig hun leven naar hun koophuis op de Be velanden te verplaatsen. Daar deden ze hun weekendbood- schappen, waren ze lid van verenigingen en kenden ze alle buren. Dat konden ze ook aantonen. Als ombudsman heb ik aan de ambtenaar gevraagd of hij zijn besluit wilde heroverwe gen nu hij dit allemaal had ge hoord. Hij had begrip en zou het op kantoor met zijn collega en zijn chef gaan bespreken. De volgende dag al kwam het verlossende woord. De ge meente erkende dat in de loop van de tijd het zwaartepunt in het leven van het echtpaar was overgegaan van Brabant naar Zeeland, dus vanaf dat mo ment geen forensenbelasting meer. Dat het geld werd terug gestort was belangrijk, maar belangrijker voor het echtpaar was hun rechtvaardigheidsge voel: wij zijn Zeeuwen, geen Brabanders. Gertjan van der Brugge, Zeeuwse Ombudsman

de Faam | 2021 | | pagina 5