Op weg naar de verkiezingen Tweede Kamer De Faam WOENSDAG 24 FEBRUARI 2021 Werkloosheid en werkgelegenheid in Zeeland WERK AAN DE WINKEL VOOR DE POLITIEK: VASTE BANEN, PASSENDE WOONRUIMTE EN PENSIOEN VOOR IEDEREEN ZEEUWSE BELANGEN X £?EKST| Met de verkiezingen voor de deur kijken wij naar hoe we er voor staan in Zeeland. We hebben landelijk gezien het laagste werkloosheidscijfer in jaren en dat is bijzonder. Maar'zit je in een uitkering' hoe zijn dan je voor uitzichten? Krijg je nog de kans om ergens voor vast aangenomen te worden of wordt je weer gedwongen tot het tekenen van het volgende flexcontract? Doe je het niet dan heeft het uitzendburo voor jou tien andere wachtenden op het lijstje staan. De beloofde werkgelegenheid met de komst van de marinierskazerne is verle den tijd. Misschien dat de nieuw te bouwen extra beveiligde inrichting of dat ene hotel nog topbanen in het verschiet heeft. Wat wil jij? Wat willen bedrijven op een veranderende arbeidsmarkt? Zekerheid voor je toe komst of hobbel je liever van de ene werkgever naar de andere? Wij spraken verschillende Zeeuwen over hun opleiding, baan, werkloosheid, pensioenzekerheid en de politiek. Want alles is onlosmakelijk met elkaar ver- Door Conny den Heijer WALCHEREN - "Het gaat allemaal niet vlot genoeg in Zeeland" zegt studente Marieke. "Natuurlijk kunnen we de co ronacrisis overal de schuld van geven maar dat klopt niet. Nu alle hogere on derwijsinstellingen gesloten zijn moe ten we het thuis doen. Dat gaat, maar dan moetje wel gemotiveerd zijn. Als ik mijn opleiding af heb dan wil ik door studeren. Daarvoor zal ik de provincie uit moeten. Helemaal niet erg, maar of ik dan nog te rug kom? Dat denk ik niet want in de randstad zal ik snel ler aan een baan komen dan hier. En ik wil vastigheid, ik ga niet studeren om daarna in een flex- pool ingezet te wor den. De politiek zou het aantrekkelij ker moeten maken voor mensen om in Zeeland te werken, meer banen moeten creëren. Want op deze manier vertrekken studenten." Flex werken Voor Ed, die regelmatig in de WW zit, is het lastig. "Er werd mij laatst gevraagd tussen twee banen in waarom ik niet als vakkenvuller aan de slag ga. Ten eerste ben ik daar te oud dus te duur voor, ten tweede wil ik niet telkens maar drie maanden ergens werken. Het is zo gemakkelijk om na drie maan den iemands contract niette verlengen maar daarvoor in de plaats een jonger iemand aan te nemen die goedkoper is. En teken ik geen flexcontract bij een uitzendbureau dan staan er achter mij 10 anderen te trappelen om daar op in te springen. Ik heb het meegemaakt hoor, dat ik na drie tijdelijke contracten en in afwachting van een vaste aanstel ling net voor het einde van de laatste periode ontslagen werd. De week daar na liep er iemand anders mijn werk te doen. Daar kan ik bij de woningbouw niet mee aan komen hè, die willen ook gewoon op tijd de huur ontvangen, of ik nu werk heb of niet. Het was al moei lijk om aan een betaalbare woning te komen want daan/oor moetje een mi nimaal bedrag per maand verdienen. Daar zou de politiek eens naar moeten kijken. Naar betaalbare huurwoningen voor alleenstaanden en stoppen met die flexcontracten. Ik weet nog niet op wie ik ga stemmen maar in ieder geval op een partij die dat in zijn programma heeft staan. Gewoon mensen een vas te baan gunnen. En geef iedereen een basisloon zodat je in ieder geval kunt rondkomen. Hoe doen mensen met een gezin dat?" Bouw Ook in de bouw is het een drama. Er zijn genoeg vacatures maar die worden vaak ingevuld door buitenlandse werk nemers. "Als leerling timmerman wil je zo snel mogelijk aan het werk," zegt André, timmerman in opleiding. "Een betere opleiding kun je in mijn vak niet krijgen dan in de praktijk. Kom ik op de bouwplaats dan zie ik veel buitenlandse werknemers die daar werken voor een onderaannemer. Communiceren met hen is vaak lastig en zij hanteren ande re regels dan die waar wij ons aan te houden hebben, bijvoorbeeld waar het om de veiligheid gaat. Twaalf uur wer ken per dag is die mannen niet vreemd. Ik begrijp dat ze hier meer kunnen ver dienen dan in hun land van herkomst, maar zij nemen zo wel de arbeidsplaat sen van anderen in die ook graag wil len werken. Al verblijven ze soms in de meest rampzalige toestanden hier, met teveel mensen op een kamer of in een huis. Dat huren ze dan meestal weer via hun werkgever, die daar dan weer aan verdient Vreemd dat mensen dat er voor over hebben. Volgens mij hebben wij deze mensen helemaal niet nodig. We hebben werkzoekende bouwvak kers genoeg die graag aan de slag wil len. Het is misschien niet netjes maar in zo'n geval denk ik dan toch aan me zelf. De politiek zou de werkgevers aan moeten pakken die dit faciliteren. Laat hen zorgen voor betere leefomstandig heden en zorgen dat deze mensen on der een normale bouw CAO vallen want dat lijkt nu lang niet altijd het geval. Pensioen Als je werkt wordt er normaliter pen sioenpremie voor je afgedragen. Maar als je ergens kort hebt gewerkt is dat opgespaarde pensioenbedrag vaak zo laag dat het wordt afgekocht zodra je ergens anders gaat werken of in de WW komt. In de WW wordt er geen pensioenpremie afgedragen over je uitkering. Je pensioen hangt dus af van de hoogte van je inkomen, de inhoud van je pensioenregeling en hoe lang je werkloos blijft. Hoe meer je verdient, hoe meer je inkomen na pensionering afhangt van je werknemerspensioen. Ben je een langere periode werkloos dan heeft dat grotere gevolgen voor je pensioen dan wanneer je kort zon der werk zit. Anne-Marie is instructeur loopbaanoriëntatie en - begeleiding (LOB). Zij ziet verandering op de ar beidsmarkt. "Bedrijven werken vaker in opdrachten in plaats van in banen. Dan nemen zij mensen aan voor een be paalde klus en als die klaar is dan zoe ken ze voor de volgende weer nieuwe mensen. Jongelui willen vaker flexibel werken omdat zij ook graag willen rei zen of andere dingen willen doen dan van 9 tot 5 aan het werk zijn. Maar dat dit niet voor iedereen geldt mag ook duidelijk zijn. Ik heb de facebookpagina Werk-Net-Werk 0118 gemaakt waar op ik vacatures van bedrijven doorplaats. Die is overzichtelijker dan een lijst met vacatures die je gemaild krijgt van de uitkeringsinstantie en wordt daarom ook veel bekeken. Ik merk dat daar be hoefte aan is. Ik adviseer jongeren om goed na te denken over welk werk ze zouden willen doen. Het gaat er niet al leen om of jij bij een bedrijf past maar past het bedrijf ook bij jou. Als je een vaste baan kunt krijgen zit je immers een poosje aan elkaar vast De overheid zou zich meer in moeten zetten om mensen te begeleiden in hun loopbaan keuze. Want uiteindelijk heeft iedereen behoefte aan vastigheid, ook gelet op je oude dag." Werk aan de winkel dus voor de politiek. Op 17 maart mogen alle stemgerechtigde Nederlanders stemmen op degenen door wie zij verte genwoordigd willen worden in de Tweede Kamer. Kiezers moeten de Nederlandse nationaliteit hebben,18 jaar of ouder zijn en niet uitgesloten zijn van het kiesrecht. De Tweede Kamer vormt samen met de Eerste Kamer het Nederlandse parlement ofwel de Staten-Generaal genoemd. De Tweede Kamer bestaat uit 150 leden. De belangrijkste taken van de Tweede Kamer zijn het controleren van de regering en het maken van nieuwe wetten. In de aanloop naar deze verkiezingen laat De Faam vier weken lang Walchenaren aan het woord, over wat zij vinden dat Zeeuwse belangen zijn waar de landelijke politiek zich mee bezig zou moeten houden. Met nog drie weken te gaan tot de Tweede Kamerverkiezingen, komen de campagnes nu langzaam op stoom. FOTO: FRANK HUSSLAGE

de Faam | 2021 | | pagina 5