De bevolking van Zeeland groeit weer Jongeren onder druk door sociale media Zeeuws nieuws WOENSDAG 13 JANUARI 2021 De Faam Opvallende stijging aantal inwoners DE ZEEUWSE BEVOLKINGSGROEI MOET WEL VAN IMPORT KOMEN Door de redactie Onze provincie stond lang bekend als krimpregio, maar in 2020 groeide het Zeeuwse inwoneraantal opvallend. En dat blijkt dan met name een gevolg te zijn van de import. De ge meente Goes blijkt het populairst bij de nieuwe Zeeuwen, Vlissingen was naast Sluis de enige gemeente waar het be wonersaantal slonk. VLISSINGEN - In december waren er zo'n 130 minder Vlis- singers dan begin 2020. Goes kreeg er 498 inwoners bij en daarmee kwam het inwonertal op 38.660 stuks. Import Volgens de meest recen te provinciale bevolkings- en huishoudenprognose zal het bevolkingsaantal van Zeeland de komende jaren nog gelei delijk stijgen tot bijna 400.000 in 2040. De groei moet wel van import komen, want het aantal Zeeuwse baby's blijft achter bij het aantal overlijdensgevallen. Thuiswerken Corona en het nieuwe thuis werken waren voor de nieuw ste importzeeuwen mogelijke redenen om voor Zeeland te kiezen. Nu het er op lijkt dat ook na Corona thuiswerken gebruikelijker zal worden, de keuze om wat verder van de grote steden te gaan wonen logischer. Veel mensen wonen tenslotte liever rustig en gaan voor het werk een dag per week naar de drukte, dan dat ze in de drukte te wonen en in het weekend samen met dui zenden anderen de rust moe ten opzoeken. Woningmarkt De in vergelijking met Neder- land nog betaalbare Zeeuwse woningmarkt vormt natuurlijk ook een prachtig argument om naar onze provincie te verhui zen. Waar voorheen de zware industrie, de haven en de land bouw de stuwende banenmo- toren binnen Zeeland waren, verlegt de focus zich meer en meer naar de kennisindustrie en de zorgsector. Pensioen aan zee Voor hen die bij het behalen van de pensioengerechtigde leeftijd pas kiezen voor ver trek naar betere oorden, staat verhuizen naar Zeeland in de Nederlandse top 3, na het verkassen naar de provincies Drenthe en Gelderland. Prognose In Zeeland zal de binnenlandse vestiging en vertrek ongeveer in evenwicht blijven. Door het oplopende sterfteoverschot zal de bevolkingsgroei uiteindelijk wel afnemen. De kustgemeenten, Zeeuws Vlaamse gemeenten en Noord-Beveland kennen de kleinste bevolkingsgroei of daling. De hoogste bevolkingsgroei is te vinden Goes, Middel burg, Reimerswaal en Tholen. Een meerderheid van de jongeren ervaart veel druk uit hun netwerk bij het gebruik van sociale media. FOTO: PR Een meerderheid van de jongeren ervaart veel sociale druk bij het gebruik van sociale media. Ze zijn zeer actief bezig met het checken of hun berichten al gelezen of geliked zijn, blijkt uit onderzoek van Stichting TeamAlert. ZEELAND - Sociale media zijn niet meer weg te denken uit het leven van jongeren. Zij zit ten elke dag meerdere uren op platforms als WhatsApp, Insta- gram en Snapchat. Eerder dit jaar onderzocht TeamAlert hoe jongeren deze apps gebruiken en welke informele regels er voor gelden. Uit dat eerdere onderzoek kwam onder meer naar voren dat de sociale sta tus van jongeren erg belangrijk is op social media en dat de jongeren heel snel op elkaar moeten reageren. Blauwe vinkjes TeamAlert heeft ook de uit komsten van eerder onderzoek getoetst. Uit het onderzoek, met 1043 deelnemers, komt naar voren dat een meerder heid van de jongeren meer dere keren per dag hun sociale media controleren. Ze checken vaak of mensen al op hun be richten hebben gereageerd en vinden het 'onfatsoen lijk' als berichten wel al ge lezen zijn en er niet op wordt gereageerd. De helft van de ondervraagde WhatsApp-ge- bruikende jongeren wil binnen een half uur een reactie op hun berichten en een kwart zelfs binnen vijf minuten. Daarnaast gebruiken vier op de vijf jon geren de blauwe vinkjes, om te kunnen kijken of iemand jouw berichten al heeft gele zen. Verder blijkt dat drie van de vijf WhatsApp-gebruikers niet zonder de applicatie te kunnen. Hetzelfde geldt voor de app Instagram: ook daar vinden drie van de vijf ge bruikers de app onmisbaar in hun leven. Bij Snapchat lig gen deze cijfers wat lager, daar kan de helft van de gebruikers niet zonder de app. De meer derheid van de ondervraagde jongeren voelt zich ook onrus tig wanneer zij niet hun socia le media kunnen checken. Dit geldt voor drie op de vijf jon geren bij Instagram en twee op de drie bij Snapchat. Constante druk Het gebruik van sociale media onder jongeren en de druk die ze daarbij voelen, zorgt er ook voor dat zij hun telefoon soms in ongepaste situaties gebrui ken. Uit het onderzoek blijkt ook dat twee op de vijf jon geren wel eens gebruik maakt van WhatsApp, terwijl zij op de fiets zitten. Hierdoor zijn zij afgeleid in het verkeer. De constante druk om zo snel mo gelijk te reageren kan stressvol zijn voor jongeren, waardoor zij zich mentaal slechter kun nen voelen. TeamAlert wil de jongeren helpen en zal dit jaar een campagne over verant woord telefoongebruik onder jongeren ontwikkelen. Vee! mensen wonen het liefst rustig en gaan voor het werk een dag per week naar de drukte. FOTO: FRANK HUSSLAGE

de Faam | 2021 | | pagina 8