NS, ProRail en gemeente werken aan stationsgebied Laat het zonnetje nu maar komen De Faam WOENSDAG 6 JANUARI 2021 OPENBAAR VERVOER GEZAMENLIJK ONDERZOEKNAAR DE BESTE AANPAK Het station moet een overzichtelijke en makkelijke plek zijn waar (warm) gewacht kan worden op de trein, toiletten zijn en er een warme drank gekocht kan worden. Een stationsgebied dat uitnodigt om de stad Middelburg te verkennen. Het monumentale Station Middelburg verwelkomt doorgaans heel veel toeristen. Het ov, al dan niet in combinatie met de fiets, vormt een steeds aantrekkelijker en duurzamer alternatief om de stad Middelburg en de overige Zeeuwse steden te bezoeken. Gemeente Middelburg, ProRail en NS werken samen aan een aantrekkelijk stationsgebied in Middelburg. De komende peri ode wordt onderzocht wat er noodzakelijk is om ervoor te zor gen dat het monumentale station weer jaren voldoet aan de behoefte van de reizigers. MIDDELBURG - Eerdere plan nen voor de verbouwing konden helaas niet worden uitgevoerd door problemen die gevonden werden met de fundering van het stations gebouw. Onderdeel van de onderzoeken die gaan plaats vinden, is om te bekijken hoe deze problemen het beste op gelost kunnen worden. "Er was eigenlijk geen enke le aanleiding om te denken dat er iets mis zou zijn met de fundering", zegt NS-project- leider Ken Prijn. Geen zin "Voor de zorgvuldigheid heb ben we het toch laten bekij ken en toen bleek ineens dat de fundering over een jaar of tien sowieso vervangen zou moet worden. Dan heeft het geen zin om nu te gaan ver bouwen. We willen het in een keer goed doen, dus we gaan nu eerst de opties bekijken." De onderzoeken aan het sta tion beginnen vandaag met graafwerkzaamheden. Overlast Naast het stationsgebouw moeten ook de perrons en de perronkap vervangen worden door ProRail. "Hoe we dit pre cies gaan doen zoeken we nu uit", zegt ProRail-projectlei- der Eric-Jan Luijk. "Tijdens de werkzaamheden willen we de overlast voor reizigers zo veel mogelijk beperken. Maar enige hinder is onvermijdelijk. Daar krijgt de reiziger uitein delijk wel een beter en com fortabeler station voor terug met goede voorzieningen. We gaan nu kijken hoe we alle werkzaamheden het beste kunnen inpassen." Kansen "De renovatie van het stati on biedt allerlei kansen", zegt wethouder Chris Simons van Middelburg. "Voor de toe komstige mobiliteit zijn open baar ven/oer en duurzaamheid heel belangrijke factoren. Het station van Middel burg wordt als mobili- teitshub beschouwd, een plaats waar verschillende vervoersvormen samenko men. Bijvoorbeeld een goed functionerende voorzienin gen als kiss-and-ride en park-and-ride horen daar bij. Hiermee krijgt het stati on een spilfunctie." Fotografie: NS In Gapinge worden zonnepanelen aangebracht op het dak van de loods van aannemersbedrijf Sturm, ten behoeve van duurzame energiewinning voor o.m. monumentale panden in de stad Veere. FotoRuud Backx Zonne-Energie Veere Coöperatie U.A. (ZEV) neemt dezer da gen een tweede installatie voor duurzame energiewinning in gebruik. Hiertoe zijn de eerste zonnepanelen bevestigd op het dak van de loods van aannemersbedrijf Sturm in Gapinge. GAPINGE - In 2019 verenigden 26 huishoudens, veelal eigena ren van monumentale panden in de kem van de stad Veere, zich in ZEV. Als eerste van op dat moment drie energiecoö peraties op Walcheren namen zij een zonnepanelen-installa tie in gebruik om de gezamen lijke opwekking van duurzame energie mogelijk te maken. Wachtlijst Al snel bleek dat er meer ge- interesseerden waren en kwam er een wachtlijst voor een tweede installatie. Mede dankzij de aankoop van aan vullende energiecertificaten door huishoudens uit de eer ste tranche, kon het benodigde volume worden bereikt. Daar naast doet een aantal grote re afnemers mee, waaronder Jachtclub Veere, Aannemers bedrijf Sturm, Bed Brood en gemeente Veere. De coöpera tie telt nu 49 leden. Monumentaal Het oorspronkelijke plan om in Veere gezamenlijk duur zame energie op te wekken komt vanuit de Stadsraad Vee re. Bij de ontwikkeling van de plannen zijn geïnteresseerde bewoners begeleid door een adviseur van Maak onze re gio duurzamer. ZEV-voorzitter Ted van Dam Merrett: "Het is bijzonder dat een energiecoö peratie een tweede installatie realiseert. Onze leden zijn dan ook zeer gemotiveerd om een bijdrage te leveren aan groe ne energiewinning. Omdat het aanbrengen van zonne panelen in een monumentale omgeving niet of nauwelijks is te doen, zijn wij aannemers bedrijf Sturm zeer erkentelijk voor het ter beschikking stellen van hun locatie." Betrokken Dat geldt vanzelfsprekend ook voor Bouwbedrijf Veere, dat de eerste installatie mogelijk heeft gemaakt. Ook de ge meente Veere heeft zich een betrokken partner betoond, door garant te staan voor een deel van de capaciteit voor het geval zich onvoldoende gega digden zouden melden. Ge lukkig bleek dat niet nodig te zijn, maar heeft de gemeente alsnog certificaten afgeno men ten behoeve van Veerse erfgoedpanden. Voordeliger Het gezamenlijk inkopen van duurzame energie kent vele voordelen. Niet alleen dragen de gebruikers bij aan een la gere belasting van het milieu, ook levert de investering ook fiscale voordelen op. maakonzeregioduurzamer.nl

de Faam | 2021 | | pagina 9