Hans vluchtte met zijn gezin naar Taipei In Taiwan is geen lockdown nodig Thuiswerken Flinke boete Mondkapje Greencard De Faam WOENSDAG 6 JANUARI 2021 HANS RIJPKEMA: 'ONZE DOCHTER KAN NU GEWOON NAAR SCHOOL' EERSTE BESMETTING IN 253 DAGEN Rachel van Westen Hans Rijpkema is een geboren en getogen Zeeuw. Toch zit hij niet in lockdown, maar bezoekt samen met zijn vrouw Pei en hun dochter Aletta restaurants, pretparken, ze gaan naar het zwembad en de tienjarige Aletta kan elke dag naar school. Sinds augustus van dit jaar leven ze in volledige vrijheid in Taipei, de hoofdstad van Taiwan. TAIPEI - Hoe zijn ze daar te recht gekomen en waarom hebben ze deze stap geno men? Daar gaat een heel ver haal aan vooraf. Hans vertrok in 1996 naar Los Angeles van wege zijn werk. Daar ont moette hij zijn vrouw Pei. Zij is geboren in Taiwan en op jonge leeftijd naar Amerika verhuisd, waar ze de Amerikaanse nati onaliteit kreeg. Ze hield altijd haar Taiwanese paspoort en dat papiertje maakte het voor haar én haar gezin mogelijk om in coronatijd Taiwan bin nen te komen. "Het begon in februari echt te rommelen in Los Angeles", vertelt Hans over de uitbraak van het coronavirus. "We kre gen al snel het idee dat scholen dicht zouden gaan en een dag of twee voor dat echt gebeur de, hebben wij onze dochter van school gehaald. We von den het zelf niet veilig meer. Op dat moment hadden we al het vermoeden dat de scholen dit jaar niet meer open zou den gaan. Toen zijn we andere plannen gaan maken. Wij zijn zelf heel voorzichtig geweest. We bestelden de boodschap pen online, de spullen werden buiten uitgepakt en we wa ren met chloordoekjes in de weer voor we alles naar bin nen haalden. We gingen bij niemand naar binnen en hier kwam ook niemand. Maar je ziet dat veel mensen zich niet aan de regels houden en dan weetje gelijk dat het heel lang kan gaan duren. Het al lergrootste probleem voor ons was dat onze dochter niet naar school kon. Je hebt wel online onderwijs, maar dat is niet ide aal voor een tienjarige." Paspoort 'Taiwan pakte het al snel heel anders aan. Heel in het begin zijn daar zeven sterfgevallen gemeld, maar al snel heeft de overheid het land afgesloten. Je mag alleen naar binnen als je een Taiwanees paspoort hebt, voor familiebezoek of als je in Taiwan moet zijn voor werk. Dankzij haar Taiwanese paspoort kon mijn vrouw er dus zonder problemen naartoe en mijn dochter kon met haar meereizen. In eerste instantie zou ik zelf niet mee kunnen, dus we hadden al gepland dat ik hier zou blijven en mijn dochter en vrouw zouden sa men naar Taiwan gaan. Toch kwam er net een moment dat ik een visum kon krijgen, omdat ik getrouwd ben met iemand die een Taiwanees paspoort heeft Die kans heb ben we gelijk gegrepen. Kort daarna was dat niet meer mo gelijk, dus ik ben er net door heen geslipt." Moeite "Ook daar ging wel wat aan vooraf, blikt Hans terug. "Het kostte nogal moeite om alles voor elkaar te krijgen. We zijn in Zierikzee getrouwd, dus we hadden ons trouwcertificaat uit Nederiand nodig. Dat moest worden geautoriseerd door het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag en daarna "Pei is lerares en omdat de scholen in Los Angeles nog steeds gesloten zijn, kan ze al les online doen", vertelt Hans. "Ook ik kan mijn werk volledig online doen. Het tijd verschil is af en toe wel een dingetje. Ik be gin om middernacht nog wel eens aan een vergadering, terwijl ik er wel om zeven uur 's morgens uit moet om onze dochter naar school te brengen. Maar ach, dan plan ik 's middags wel en rust momentje in. Zodra Hans, zijn vrouw Pei en zijn dochter Aletta waren geland in Taiwan, moesten ze in quarantaine. En dat wordt streng gecon troleerd. Er kwam elke dag politie aan de deur en Hans hoorde een verhaal van ie mand die even zijn hotelkamer uitliep tij dens zijn vijftiendaagse quarantaine. "Hij wilde iets afgeven aan iemand in de kamer ernaast Dat werd gelijk opgemerkt en hij kreeg vervolgens een boete van een paar duizend euro." "Hier, in Taiwan, kan onze dochter gewoon naar school", zegt Hans. "We kunnen naar het zwembad, naar restaurants en we hoe ven zelfs geen afstand te houden. Je tem peratuur kan wel gecontroleerd worden als je een winkel binnengaat en mensen dragen bijna overal een mondkapje, zowel in het openbaar vervoer als op straat. Tai- wanezen dragen al een mondkapje als ze verkouden zijn. Dat is hier heel normaal. Na Sars in 2003 zit de schrik er goed in." "Onze dochter heeft het prima naar haar zin op school. Ik moet wel even terug in februari, want ik heb een Greencard. Er wordt beweerd datje dan niet langer dan zes maanden kan wegblijven. Dat risico wil ik niet nemen. Ondertussen heb ik wel een speciaal bewijs, dus ik zal geen problemen meer hebben om een visum aan te vragen, zodat ik weer terug kan naar mijn vrouw en dochter in Taiwan." Hans Rijpkema is een geboren en getogen Zeeuw. Sinds augustus woont hij samen met zijn vrouw en dochter in volledige vrijheid in Taipei. II huis van familie, want verder jH II gaat iedereen in quarantai ne in een hotel. In dat geval I*, i llfl 1H mag je zelfs niet bij elkaar op Mm 1^1 de kamer. De naleving van de I ■y-i 1 >1H quarantaineperiode gaat VsEjC III Taiwan wel net even iets an- ll ders dan in Nederland. Hier 2 O'm a wordt het echt strikt gecontro- ■I II ^^^^^1 leerd. Er kwam elke dag poli- aan de deur ze kwamen I i zelfs een keer met spoed langs, L 1 1 omdat onze telefoon geen sig- Snaai meer gaf. Tja, de batterij Tijdens de quarantaineperiode kwam er elke dag politie aan de deur. was leeg. Zelfs dat wordt in de gaten gehouden." gecertificeerd door het Taiwa nees consulaat in Den Haag, aansluitend werd het door gestuurd naar Los Angeles en moesten wij er weer mee naar het consulaat van Taiwan in Los Angeles. Kortom, het was een heel gedoe." Coronatest "Voor vertrek kregen we nog een coronatest. Dat was het laatste wat ons tegen kon hou den, maar alles was goed, dus we konden vertrekken. Aange komen in Taiwan moesten we gelijk in quarantaine. Wij kon den gelukkig in een leegstaand De moeite waard "Maar het was de moei te waard", vindt Hans. "Onze dochter kan nu gewoon naar school en alles kan en mag hier. We kunnen naar res taurants, het zwembad, de dierentuin, pretparken... En anderhalve meter? Nee, men sen lopen gewoon langs el kaar, er zijn concerten, mensen zitten naast elkaar in restau rants. Bijna iedereen loopt met een mondkapje op, maar dat was hiervoor ook al. Ze heb ben hier veel geleerd van de sarsuitbraak in 2003. Daardoor was het land veel beter voor bereid." Toch hoopt Hans dat hij snel weer naar Zeeland kan komen. "Ik heb mijn moeder nu al meer dan een jaar niet gezien. Wij zouden dit voorjaar naar Zeeland komen en mijn moeder zou in het najaar naar ons toe komen, maar dat is al lemaal niet doorgegaan." Na het interview liet Hans weten dat Taiwan op 22 december de eerste binnen landse coronabesmetting sinds 12 april heeft gemeld. Het gaat om een Taiwanese die in nauw contact is geweest met een piloot Omdat de piloot dit niet heeft vermeld tijdens het contactopsporingsonderzoek zal hij een boete krijgen van maximaal 10.575 dollar. I'a 24:00n Your quarantine end» on*t 24:00. Please check your body temperature twice a day. Vtdttitir 1922 n you Icel any lllne». please call free hotline 1922. -iftAKAimatst Always keep the phone on and answer the caring phone calls.

de Faam | 2021 | | pagina 5