Praat mee over toekomst van gemeente Middelburg 1 Walcheren Aandacht voor elkaar tijdens de coronacrisis Grootste sportevenement van Zeeland ging niet door in 2020 Penny wafelhuis is een groeiend community art project in de wijk WOENSDAG 30 DECEMBER 2020 De Faam INCLUSIEVE SAMENLEVING TERUGBLIK \arathon *and Door de redactie Wat voor keuzes moet Mid delburg nu maken om ook in 2050 nog steeds een mooie gemeente te zijn waar het goed toeven is? Begin vol gend jaar gaat de gemeente vier avonden lang het ge sprek hierover aan met in woners, ondernemers en an dere belangstellenden. Ook met u? MIDDELBURG - De online dia- loogtafels zijn steeds van 19.00 tot 21.30 uur op: dinsdag 26 en donderdag 28 januari, maan dag 1 en woensdag 3 februari. Persoonlijk Begin januari melden we via middelburg.nl, de Faam en de sociale media van Middelburg hoe u zich op kunt geven voor de dialoogtafel(s) van uw keus. Wilt u niet de kans lopen om dit bericht te missen, stuur dan een mail naar middel- burg2050(a)middelburg.nl met als onderwerp: dialoogtafels. U krijgt dan een persoonlijke uit nodiging via mail. Waarover? Elke avond starten we met een gezamenlijk deel waar na we uiteen gaan in vier tot vijf themagroepen. De vraag die op tafel ligt is dan bijvoor beeld: Welke doelen streven we na bij het thema Zorg en Welzijn? Wat is de stip op de horizon voor Natuur en Land schap? Hoe organiseren we Mobiliteit? Of Onderwijs? Wat moeten we doen en laten voor Klimaatadaptatie? Hoe bewa ren we balans bij het thema Toerisme en Recreatie? Hoe gaan we goed Samenleven en Samenwerken? Thema's De 17 thema's waar u straks uit kunt kiezen zijn: Wonen, Gezonde leefomgeving. Cen trumfunctie Middelburg, Cul tureel erfgoed. Onderwijs, Ondernemen, Sport en be wegen, Natuur en landschap. Klimaatadaptatie, Circulaire economie. Mobiliteit, Transitie buitengebied, Energietransitie, Zorg en welzijn. Rust, Samen werken en samenleven. Recre atie en toerisme. Online Is online meedoen niets voor u? Er komt een andere moge lijkheid om uw stem te laten horen. Meer informatie daar over leest u begin volgend jaar in de Faam. Onder de noemer 'Aandacht voor elkaar' worden verhalen verzameld over leven met corona en over initiatieven om el kaar te helpen in deze crisis. De website aandachtvoorelkaar. nl is gelanceerd om alles te bundelen. Het is overweldigend hoeveel mooie dingen er gebeuren, ook in Zeeland. VLISSINGEN - Een mooi voor beeld is Oddvar Seldal die sa men met zijn motorclub geld ophaalde voor de horeca. In ruil daan/oor koken restau rants in Middelburg heerlijke maaltijden die via het Leger des Heils naar mensen gaan die alleen zijn of om andere reden een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Zie daar voor http//middelburghelpt.nl Er gebeurt van alles in de Zeeuwse gemeenten. Zo schreven burgemeesters brie ven aan hun inwoners en ze stellen de gemeentelijke soci ale media open voor het uit wisselen van ervaringen met corona. Tips Heb jij ook een mooi idee dat meer mensen zouden moeten kennen? Dan biedt de website www.aandachtvoorelkaar.nl ook tal van tips hoe je die aan dacht kunt genereren. Het is overweldigend hoeveel mooie dingen er gebeuren, ook in Zeeland. Anda van Riet (I) en Marlou Pluijmaekers in de huiskamer van het Pennywafelhuis in de Middelburgse wijk Dauwendaele. FOTO: Theo MIDDELBURG - Het Penny wafelhuis is een community art project; een laagdrempe lige ontmoetingsplek en cre atieve werkplaats in de wijk Dauwendaele. Anda: "Mijn betaalde opdrach ten stopten in maart. Tijdens de openingsuren op maandag, dinsdag en donderdag, kregen we veel bezoekers in het Pen nywafelhuis. We hebben nog nooit zo hard gewerkt als in het afgelopen jaar." Marlou: "Als kunstenaar ben ik begonnen aan een nieu we collectie schilderijen. Die lockdown vond ik wel lekker omdat ik tijd had voor mijn schilderwerken. Die tijd gaf mij creatieve rust." "Marlou en ik zijn in maart eerst gaan opruimen. Al gauw wisten we de oplossing: als onze activiteiten niet binnen mogen plaatsvinden, dan gaan we ermee naar buiten. Marlou: We hebben de stoelen en de schildersezels op het grasveld gezet. Er kwamen mensen langs. Die hebben we gefoto grafeerd en geschilderd en we maakten een praatje. En alles op anderhalvemeter en met inachtneming van de hygiëni sche maatregelen. De mensen vonden het fijn dat we 'open' waren." Anda: "Elke keer als er versoe pelingen werden aangekon digd, pasten wij onze regels aan en vonden de activiteiten binnen plaats. Tot de twee de golf in september: in het Pennywafelhuis mochten per ruimte een maximum aantal bezoekers zijn. Het winkeltje bleef open, op anderhalveme ter. Marlou: We zijn altijd op zoek geweest naar mogelijk heden om in contact te blijven met de buurtbewoners." Marlou: "Zo zijn we een naai cursus gestart; we kregen naaimachines en Rihab, een Syrische mevrouw uit Grijps- kerke, geeft op donderdag twee keer aan twee vrouwen een cursus naaien. Anda: "met de Stichting TAAT (taallessen aan anderstaligen die al lan gere tijd in Nederland wonen) werken we samen met het Zeeuws museum." Anda: "Op onze laagdrempelige manier halen wij mensen binnen en zij kunnen vervolgens in het Atelier in het Zeeuws Museum hun kennis over naaiwerk uit hun geboorteland overdragen aan het museum. En als kers op de kersttaart bezorgden we 17 december aan 400 huishou dens in de wijk een door onze bewoners zelf samengesteld kerstpakket." Ook het grootste sporteve nement van Zeeland ont kwam niet aan de co- ronapandemie. De Kustmarathon, die sinds 2003 bestaat, ging voor het eerst niet door, waardoor de Langstraat in Zoutelande leeg bleef. Uiteraard tot te leurstelling van voorzitter Chris Simons, die in 2019 de overleden oprichter Lein Lie- vense opvolgde. ZOUTELANDE - Lein's vrouw en mede-oprichter Lenie Lie- vense blijft nog tot januari be trokken bij de organisatie van de marathon, daarna stopt ze ermee. Ze blijft wel betrokken blijft bij de Ladiesrun, die dit jaar ook niet doorging. Overi gens krijgt de Ladiesrun editie 2021 een trailversie. Lenie Lie- vense laat weten dat ze dan wel niet meer betrokken is bij de organisatie van de volgen de editie, "maar de familie Lie- vense blijft altijd betrokken bij het Kustmarathonweekend" Startbewijs Het niet doorgaan van het eve nement heeft de organisatie geen strop opgeleverd, om dat er op tijd is besloten om het niet door te laten gaan. De startbewijzen uit 2020 blij ven geldig voor 2021. Er kan wel nog worden ingeschre ven vanaf 1 januari, "behal ve voor de wandelmarathon, want die is vol" aldus Chris Si mons. Toch zijn er het eerste oktober-weekend van 2020 enkele sporters geweest die Kustmarathon hebben gelo pen, waaronder een 's nachts in het donker. "Leuk en begrij pelijk na de trainingsvoorbe reidingen" zegt Chris Simons daarover. Hoe denkt hij over het gebrek aan wedstrijdrit me? "Dat kan van invloed zijn tijdens de editie van 2021, maar "gelukkig mogen we allemaal buiten trainen en dat moeten we vooral ook doen. Tevens is het weekend vooral gericht op de prestatie die iedereen levert en is het echte wedstrijdritme niet voor iedereen belangrijk, veel trainen wel" Tot 1 juli Of de Kustmarathon in 2021 doorgaat is uiteraard nog niet te zeggen. De organisatie wil uiterlijk 1 juli 2021 een besluit nemen over het doorgaan van de 18e editie van het evene ment. Feit blijft wel dat het evenement als geheel door moet kunnen gaan, niet alleen een onderdeel. De organisatie zegt daarover "Omdat we het kustmarathonweekend een compleet evenement vinden, waarbij alle onderdelen met toeschouwers een gezellig sa menspel zijn die onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Te vens is het zonder toeschou wers niet te realiseren omdat het geen afgesloten parcours is". Hopelijk weten we op za terdag 2 oktober 2021 wie de opvolgers worden van Tim Pleijte en Samantha Luitwie- ler, de winnaars 2019. «wov Wat voor keuzes moet Middelburg nu maken om ook in 2050 nog steeds een mooie gemeente te zijn waar het goed toeven is? Gaat de Kustmarathon Zeeland in 2021 weI doorOp 1 juli 2021 valt het besluit. Foto.- Frank Husslage, tekst: Mark Lobbezoo

de Faam | 2020 | | pagina 8