Kraan 38 keert terug op Scheldeterrein Actueel Kerstballenfestival in de bieb Amnesty houdt grote online schrijfavond m tm Webwinkel met tweedehands cadeaus De Faam WOENSDAG 9 DECEMBER 2020 Mobiel industrieel erfgoed ■i impugn na SCHELDETERREIN KRIJGT IDENTITEIT TERUG MET DEZE STOOMHIJSKRAAN SPONSORS DONATEURS K ORT Begin 2021 keert de gerestaureerde stoomhijskraan 38 terug op de plek waar hij altijd dienst heeft gedaan. Het is dan ook 75 jaar geleden dat hij bij scheeps- en machinewerf De Schel de werd gebouwd. Wesley Sekewael redde de kraan van de sloop. VLISSINGEN - In een grote hal wordt de laatste hand ge legd aan de restauratie van Stoomhijskraan 38. Het 40 ton wegende gevaarte staat op een onderstel om over rails te kun nen rijden. De stoomketel, het radarwerk en bediening zien eruit als een grote klok. Over het binnenwerk komt het door Jos Roelse nagemaakte gele kraanhuis. Bielzen en rails zijn een schenking van Thermphos en liggen klaar om gerestau reerd te worden. Ik ontmoet Wesley Sekewael, voorzitter Arjan van Gelder, bestuurslid Ronald den Broeder en Willem Kole, de man die samen met Wesley de stoomhijskraan res taureerde en renoveerde, bij de kraan. De enige twee Schelde stoomhijskranen werden in 1970 buiten gebruik gesteld. Kraan 39 verhuisde eerst naar Stoomtram Hoorn Medemblik en kwam gerestaureerd te rug in 2015 bij de SGB. Wesley was nog student werktuig bouwkunde met specialisatie stoomwezen. Hij zag in 2015 vanuit de trein, dat op het ter rein van Stoomtrein Goes-Bor- sele (SGB) activiteiten te zien waren bij restanten van een historische kraan. Wesley red de de restanten van kraan 38 van de shredder door alles op te kopen. Een jaar later werd de Stichting Stoomhijskraan Schelde 38 (SSH38) opgericht en werd een restauratieplan opgezet Restauratieplan Nadat het reddingsplan was geslaagd, werd in kaart ge bracht hoe de kraan weer vol ledig draaiende kon worden gemaakt. In de Machinefabriek op het Scheldeterrein begon Wesley aan zijn restauratie Linksboven met de klok mee: Willem Kole, Wesley Sekewael, Ronald den Broeder en Arjan van Gelder. FOTO: Theo Rietveld project; eerst als student en later als werktuigbouwkundi ge die twee dagen inleverde om aan zijn doel te werken: de kraan teruggeven aan Vlis- singen waar hij ooit dienst deed. Met een ploeg vrijwilli gers werkte Wesley vele hon derden uren in de hal. In juni 2018 zorgde Harthoorn aan de Volta weg voor een nieuw onderdak. Willem Kole, gepensioneerd meettechnicus, versterkte de ploeg in 2019. Met zijn ken- Wie de Stichting Stoomhijskraan Sdielde 38 wil sponsoren, garandeert toekomstig onderhoud en exploitatie. Email: stoom@zeelandnet.nl www.stoomkraan38.com nis en kunde werden alle onderdelen van de kraan ge demonteerd, door vrijwilli gers schoongemaakt, hersteld of nieuw gemaakt en weer in elkaar gezet. Leden van het bestuur haalden succesvol subsidies binnen. Vorig jaar ontving de SSH38 IZ500 euro van het Prins Bemhard Cul tuurfonds voor de restauratie van de kraan. Veel ontbreken de onderdelen werden door lokale bedrijven gemaakt. Stoom en olie Jaren functioneerde hij alleen Stoomhijskraan 38 wordt begin 2021 terugge plaatst op het Schelde terrein. De definitieve plek ligt tussen de Machinefrab riek en Museum Scheldewerf Hij komt op rails te staan en zal bij evenementen in bedrijf te zien zijn. SSH38 wil meer mobiel erfgoed terughalen naar Vlissingen. Zo zijn er plannen om een historisch schip te verwerven. als stoomhijskraan omdat olie in die tijd schaars was. Later werd stoom door olie vervan gen. Het bijzondere was dat de kraan al in 1944 op de teken tafel door Schelde-hoofdin- genieur Mulock Houwer werd ontworpen. Kraan 38 werd in gezet om staalplaten te lossen die door schepen werden aan gevoerd en voor andere hand en spandiensten. En nu keert de kraan in volle glorie begin 2021 terug op het Scheldeter rein. Vlissingen krijgt een mo biel erfstuk als identiteit van de stad terug. WALCHEREN - Geïnspireerd door prachtige kerstetalages en bijzondere kerstversiering én omdat corona-tijd ook wel een beetje saai kan zijn, wil ZB de Bibliotheken in Middelburg en Vlissingen dit jaar éxtra mooi maken. En daarvoor vraagt de bibliotheek hulp aan alle kinderen. Wie graag knutselt kan in beide vestigingen van ZB een grote piepschuim kerstbal ophalen om zelf te versieren. Dit mag thuis óf bij de S/ersier-je-eigen-kerstbal-dri ve-thru' in de ZB in Middelburg. Inleveren uiterlijk 17 december en vrijdag 18 december is het partytime! Op het kerstballenfestival in Vlissingen én Middelburg mag iedereen meedoen aan een speurtocht. Kijk op www.dezb.nl vooralle info. FOTO JAN FORMAN NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Mathya Wielemaker heeft een fascinatie voor kring loopwinkels en tweedehands producten is er al vele jaren. Ze heeft al veel weggebracht naar kringloopwinkels maar ook in haar huis zijn veel spul len tweedehands en echt wel mooie, bruikbare items, vaak zo goed als nieuw. Ze combineert spullen, voegt iets toe of laat wat weg. Er zijn heel goed mooie en origine le cadeautjes van te maken, daarin is Mathya een webshop begonnen. Hierdoor krijgen mensen die minder te beste den hebben de kans om een mooie aankoop te doen. Omdat het alweer december is en dus cadeautjestijd, is ze een extra actie gestart. De Mi- nimaatjes. Mensen met een beperkt budget kunnen zich aanmelden bij Calmingzz en voor 1 euro ontvangen zij een samengesteld cadeautje. Ook dit zijn mooie, nette cadeau tjes, modem van de tijd van nu en uiteraard niet beschadigd! Bovendien mooi en zorgvuldig ingepakt. Alle aanmeldingen afkomstig uit de gemeen te Middelburg worden gratis thuisbezorgd op van te voren afgesproken dagen en tijden. https://ca lm ingzz.n I/ Ook Middelburgs burgemeester Han Bergmann onderschrijft het nut van deze Amnesty-actie WALCHEREN - Wereldwijd worden er jaarlijks rond 10 de cember, de Internationale dag van de Rechten van de Mens, miljoenen brieven geschreven tegen onrecht. Voor mensen die onterecht vastzitten en ge marteld worden omdat ze op komen voor hun rechten. Op Walcheren gaat dit mor gen in de vorm van een digi tale bijeenkomst. Dit jaar komt Amnesty onder andere in actie voor Paing Phyo Min uit Myan mar. Hij is veroordeeld tot zes jaar cel omdat hij een gedicht schreef over het leger. Paing Phyo Min is een studentenlei- deren lid van een poëziegroep. De groep werd gearresteerd na hun comedy optreden, ver kleed als soldaten maakten ze grappen over het leger. Ook komt Amnesty in actie voor biologiestudenten Me- like Balkan en özgür Gür uit Turkije. Zij sloten zich aan bij een solidariteitsgroep voor Ihbti'ers en tijdens een vreed zame actie gebruikten agenten buitensporig geweld en wer den veel studenten gearres teerd. Melike en özgür kunnen 3 jaar celstraf krijgen voor hun LH BTI-activisme. Er is een Walcherse Zoom-bij- eenkomst op 10 december van 19.00 tot 20.30 uur. Je kunt je hiervoor aanmelden via zee- landschrijft@gmail.com. Je krijgt dan een uitnodiging met link om mee te doen. Er liggen vanaf 3 december ook schrijfpakketjes klaar om mee te nemen bij de Bibliotheek Middelburg, Kousteensedijk 7, Middelburg en De Drvkkery Markt 51 Middelburg.

de Faam | 2020 | | pagina 5