02/12/20 Natuurherstelproject Bath in Westerschelde bijna klaar Volg ons online Zeeland Scholieren meten fijnstof in eigen leefomgeving Informatierubriek van de Provincie Zeeland Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Jongerenparticipatie in coronatijd Zeeuwse toeristische sector hard geraakt door corona Extra geld voor sporten en bewegen Nieuwjaarsbijeenkomst provincie bestuur 2021 gaat niet door Nieuw podium voor filmcultuur in Zeeland Mensenrechtenvlag wappert op 10 december D ovinciewerk Provinciaal Jeugddebat in Statenzaal in Jongeren betrekken bij provinciaal beleid is een van de taken van de Provincie Zeeland. Hoewel we dat het liefst doen tijdens bijeenkomsten waarin we elkaar ontmoeten in het provinciehuis, gebeurt dit nu hoofd zakelijk digitaal. Zo debatteerden de jongeren vol overgave tijdens het Pro vinciaal Jeugddebat op 24 november 2020: de opmaat naar het Nationaal Jeugddebat. Provinciale thema's als ondermijning en slimme mobiliteit werden bediscussieerd door de deel nemende scholen. Tien jongeren gaan door naar het Nationaal Jeugddebat in Den Haag. Op 12 december 2020 vindt World Schools Academy plaats. Meer lezen en aanmelden? Kijk dan op www.jouwzeeland.nl. Uit de derde corona-enquête die afgelopen weken door 357 toeristische onder nemers is ingevuld, komt voor een aanzienlijk deel van de bedrijven een zorgelijk beeld naar voren. Waar vakantieparken en campings van de mooie zomer hebben kunnen profiteren, verwachten cafés, restaurants, hotels, B&B's, groepsaccom- modaties. dagattracties en zalencentra het jaar met (fors) verlies af te sluiten. De Provincie Zeeland ondersteunt de sector op verschillende manieren. Gedeputeerde Dick van der Velde: "He: gaat veelal om gezonde, innovatieve bedrijven die er slecht voor staan Als die failliet gaan. zal het effect op de werkgelegenheid en leefbaarheid groot zijn. We moeten daarom naast de bestaande steun zoeken naar slimme oplossinge" om deze groep waar mogelijk te ondersteunen.' Ondernemers kunnen bijvoorbeeld bij Impuls Zeeland terecht voor advies. Omdat investeringen nu achter blijven, stelt de Provincie Zeeland planvormingsvouchers beschikbaar. Aanvragen kunnen van 7 december 2020 tot en met 3 janus-"' 2021 worden ingediend bij Impuls. Ook kunnen ondernemers en werknemcs via het Aanvalsteam Arbeids markt ondersteund worden bij het traject van werk naar werk. Lees hierover meer via www.zeeland.nl/economie/arbeidsmarkt Sporten en bewegen is belangrijk. Het helpt onder andere om gezond te blijven, om moto risch vaardig te worden en sociale contacten op te doen. De Provincie Zeeland investeert daarom de komende jaren in totaal 1 miljoen euro extra in sport en bewegen via het Zeeuws Sportakkoord. In de huidige coronacrisis zien we hoe belangrijk sporten en bewegen voor ons s en dat doen we te weinig: maar de helft van de Zeeuwen, jong en oud. voldoet aan de nationale beweegnorm van een half uur per dag. De motorische ontwikkeling van kinderen holt achteruit met alle gevolgen van dien. Traditionele spo-Tvoorzienïngen in Zeeland slaan onder druk door krimp en veranderd beweeggedrag en verenigingen hebben steeds meer moeite om vrijwilligers te vinden. Voldoende noodzaak dus voor actie en vernieuwing. SportZeeland is namens de Provincie Zeeland coördinator van het Zeeuws Sportakkoord. We trekken daarin samen op met 25 partners: van gemeenten, gezondheidsinstellingen en verenigingen tot natuurorganisaties met als doel om meer Zeeuwen in beweging te krijgen. Meer lezen? Kijk dan op www.sportzeeland.nl. In de Westerschelde. bij het dorp Bath aan de buitenzijde van de zeedijk, hebben we de geulrand van de ruim 20 meter diepe vaargeul laten verstevigen. Daarnaast zijn acht strekdammen aangelegd en is een bestaande strekdam hersteld. Ook is er voor vogels, bij hoog water, een veilige plek gemaakt om uit te rusten. Daarmee zijn de werkzaamheden bijna klaar. Deze maatregelen zorgen voor het verlagen van de watersnelheid, waardoor zand en slib bezinken en de bodem ophoogt. Zo wordt een groter gebied in de Wester schelde weer waardevol en aantrekkelijker gemaakt voor vogels door voedselrijke slikken te creéren. De verwachting is dat de komende jaren waardevolle getijdenna- tuur ontstaat rondom de strekdammen. De laatste stap in dit natuurherstelpro ject is een proef met het toepassen van lavasteen in een aantal strekdammen. Hier worden de ruimtes tussen de grove breukstenen opgevuld met verschillende hoeveelheden lavasteen. Het toepassen van deze steensoort kan een positieve oi'drage leveren aan de Diodivcrsiteit op de dammen. Het sterk vochtvasthouden- de vermogen en de open structuur van .avasteen bevordert do aangroei van wier. Hier profiteren diersoorten van die het wier eten en/of ertussen leven. Denk bijvoor beeld aan kleine kreeftachtigen. alikruiken en mosselen. Deze proef is een samen werking tussen de Hogeschool Zeeland en de Provincie Zeeland en de verwachting is dat deze plaats vindt in de eerste helft van 2021. Meer lezen? Kijk dan op www.zeeland.nl/natuurpakket Middelburg is binnenkort een bioscoop rijken de Gnema Club in het oude tuinhuisje van de Kloveniersdoelen. Er Is plek voor vijftien filmliefhebbers per film. Daarmee is hat da allerklein ste bioscoop van Nederland. In de Cinema Club is ruimta voor onder meer anderstalige films, klassiekers en films van jonge Zeeuwse makers. Gedeputeerde Anita Pijpelink is blij met het initiatief: "De Cinema Club is een nieuw podium voor de filmcultuur in onze provincie. Ik verheug me op heel veel mooie films en projecten waar filmliefhebbers op af komen. Zo kunnen we samen de Zeeuwse filmscene en de positie van Zeeland als cultuurregio versterken." Net als vorig jaar doen technasium- scholiercn uit Zeeland de komende maanden onderzoek naar fijnstof. Zij hebben geen voorkennis: ze gaan zelf aan de slag en leren zo meer over hun eigen leefomgeving en de lucht kwaliteit waarin ze leven. Tot en met eind februari 2021 kunt u scho lieren van Ponies (locatie Goes en Zierikzee) en Nehaiennia in Middelburg tegenkomen rnet fijnstofsensoren. De metingen gebrui ken zij om een wetenschappelijke analyse te maken: Wat heb ik gemeten en wat zeg gen deze metingen? Daarnaast willen we de leerlingen kennis laten maken met de studie- en werkmogelijkhcden in Zeeland op het geb;ed van milieu en techniek. Het fijnstofproject op de Zeeuwse scholen sluit aan bij het thema 'participatie' uit het door de Provincie Zeeland onderte kende Schone Lucht Akkoord Het doel van d t akkoord is het verminderen van de gezondheidsschade door luchtvervui ling in 2030. De fijnstofsensor wiarmri leerlingen gaan matan Vrijdag 8 januari 2021 zouden we de jaarlijkse Nieuwjaarsbijeenkomst van het provinciebestuur organiseren. Vanwege COVID-19 en de bijbehorende maatregelen is het niet mogelijk om deze bijeen komst in de Nieuwe Kerk met aansluitend een receptie te laten plaatsvinden. De uitreiking van de Zeeuwse Complimenten, die jaarlijks tijdens de Nieuwjaarsbijeenkomst worden uitgereikt, gaat wel door. Daarover informeren wij u op een later tijdstip via onze weDsitc www.zeoland.nl Op de hoogte blijven van hel laatste nieuws? We zijn online bereikbaar via www.zeeland.nl maar ook via de social mediakanalen Facebook. Twitter, Instagram. Linkedln en Youtube. Heeft u een vraag, opmerking of suggestie: deel het met ons via de website of onze social media. Op 10 december is het de Internationale Dag van de Mensenrechten. Op deze dag werd in 1948 de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen door de Algemene vergadering van de Verenigde Naties (VN). In Nederland wordt op 10 december 2020 voor het eerst de Mensenrechtenvlag gehesen, als symbool voor de gelijkwaardigheid van ieder mens op deze aarde. Het is de bedoeling dat de Mensenrechtenvlag volgend jaar niet alleen in Nederland, maar over de hele wereld zal wapperen. Het college van Gedeputeerde Staten doet mee aan de landelijke lancering van de Mensenrechtenvlag. Daarmee laat de Provincie Zeeland zien mensenrechten belangrijk te vinden en medeverantwoordelijk te willen zijn voor het naleven van mensenrechten. COLOFON Redactie: cam Communicatie Provinc* Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Klaas Groot (fi|n$tofsensor>. Provincie Zeeland Reageren op deze uitgave van Provlncicwork' Neem dan contact op met team Communicatie ter telefoon 0' 18- 63 10 SG Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met net informatiecentrum via de e-mai infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0* 13- 63 10 11 Cf schri|f naar Postbus 6G014330 l-A Middelburg. Bezoekadres: 'rovincichuis. Abdij 6.4331 BK Middelburg De volgende Provinciewet* verschijnt 16 december 2020. ^91, Provincie

de Faam | 2020 | | pagina 10