Toekomst personenmobiliteit fï Aan de slag met het veranderende klimaat Wekelijkse besluiten GS Ij Zeeland i q 11 9 n i |nf°rmat'eru^ne,< va| Ruim 1,1 miljoen voor jonge Zeeuwse boeren Aanpassen huidige Zanddijk als oplossing voor verkeersproblemen N673 I O I I Z. L/ I de Provincie Zeeland 1 i I Ge interesseer Kijk dan op wi d in het laatste nieuws? Publication en bekendmakingen vmdt /vw.zeeland.nl i u op www.zeeland.nl/provinciaalblad j Bouw?Nieuwe Sluis "Terneuzen in volle gang Ar. Provincie Zeeland stimuleert energieaanpak van woningen Pro vir n ewerk Er is 1.137,640 euro beschikbaar voor jonge Zeeuwse boeren om extra investe ringen in hun bedrijf te doen. In de periode van 7 december 2020 tot en met 12 februari 2021 kunnen zij een aanvraag indienen waarmee ze investeren in hun bedrijf, De Jonge Landbouwersregeling (JOLA) is voor jonge boeren tot en met 40 jaar als stimulans om te investeren in de verdu urzaming van hun agrarische onderne ming. Ze kunnen maximaal 20.000 euro subsidie ontvangen. Het zal daarbij voor namelijk gaan om de aanschaf van mod erne installaties en machines. De modern isering moet bijdragen aan de verbetering van het milieu, biodiversiteit of volks- en diergezondheid en mag niet alleen of hoof dzakelijk gericht zijn op verbetering van de rentabiliteit van de onderneming. Voor Zeeland bestaat het bedrag uit 568.820 euro vanuit het Europees Fonds voor Landbouw en Plattelands Ontwikke ling. De Provincie Zeeland stelt hetzelfde bedrag beschikbaar. JOLA wordt voor de zesde keer opengesteld. Meer weten? Kijk dan op www.zeeland.nl/8ubsidie-aanvragen/pop-3 j v tIl. In 2023 vaart het eerste schip door de Nieuwe Sluis in Terneuzen: een sluis van wereldformaat. Qua afmetingen is deze vergelijkbaar met sluizen in Antwerpen, Amsterdam en Panama. De werkzaamheden voor de bouw van de Nieuwe Sluis zijn in volle gang. De Nieuwe Sluis zorgt voor een betere toegang en vlottere doorstroming voor zowel binnenvaart- als zeeschepen. Ook kunnen straks grotere zeeschepen het sluizencomplex passeren. De Provincie Zeeland is projectpartner en financiert voor 2,5 miljoen euro mee aan de Nieuwe Sluis. Meer lezen? Kijk dan op www.nieuwesluisterneuzen.eu. Een nieuwe afslag naar bedrijventerrein Olzendepolder, een (turbo)rotonde, een bredere Zanddijk met flauwere bochten, veilige fietsoversteekplaatsen en een viaduct over het spoor. Hiermee verbetert de verkeersveiligheid en de bereikbaarheid van Yerseke fors. Provinciale Staten gaven vrijdagmiddag 6 november hun akkoord om dit voorstel verder uit te werken in een projectplan. Na vele jaren van onderzoek, plannen maken en overleg, is er nu duidelijkheid. Provinciale Staten hebben de koers bepaald. Het voorstel is om de bestaande weg in fasen aan te pakken. Er wordt ge start met het aanpassen van de rotonde bij Nishoek, zodat deze meer verkeer kan afwikkelen en de doorstroming op de op en afritten van de A58 verbetert. Ook komt er een nieuwe afslag naar het bedrijven terrein Olzendepolder. "Hierdoor wordt het veel rustiger op de Molendijk en verbetert de verkeersveiligheid", aldus gedeputeerde Harry van der Maas. Het voorstel voor deze fase wordt de komende maanden verder uitgewerkt. "Tegelijk inventariseren we wensen en ideeën om het ontwerp te verbeteren. We streven ernaar zoveel mogelijk aan de wensen van omwonenden tegemoet te komen. Speciale aandacht is er ook voor fietsveiligheid. We gaan verschillende oversteekmogelijkheden inventariseren", benadrukt hij. In de tweede fase volgen de werkzaamheden aan de Zanddijk zelf. Die wordt verbreed en krijgt een paral lelweg voor bestemmings- en langzaam verkeer. Tot slot komt over het spoor een viaduct, die de huidige, gelijkvloerse spoor wegovergang vervangt. Daarmee kunnen weggebruikers straks veiliger en vlotter naar Yerseke. Meer informatie op www.zeeland.nl/zanddijk. Omscholing, mobiliteit en werving om Zeeuwse vacatures te vervullen HZ Kenniscentrum Kusttoerisme is tij dens de eerste coronagolf gevraagd te analyseren wat de impact van de co ronacrisis is op de Zeeuwse arbeids markt en daarmee een tussentijdse balans op te maken van de Zeeuwse arbeidsmarkt. Het rapport is afgerond. Het levert waardevolle input op voor het aanscherpen en bijsturen van de aanpak van de vraagstukken op de Zeeuwse arbeidsmarkt: het Aanvals plan Arbeidsmarkt. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat en onder andere voorzitter van de Zeeuwse Kamer/ Arbeidsmarktregio Zeeland André van der Reest presenteerden het rapport afgelopen maandag. U kunt de presentatie terugkijken via www.zeeland.nl/arbeidsmarkt. Het huidige vervoerssysteem past steeds minder bij deze tijd. Dè behoef ten van inwoners en toeristen vragen om andere, nieuwe en slimme oplos singen. De opgave Slimme mobiliteit heeft hierover met ruim vijftig partijen digitaal gesproken. Doel is tot een gezamenlijke Zeeuwse stra tegie te komen, waarbij ingezet wordt op meer vraagafhankelijk, flexibele en schone mobiliteit. Als tussenstap naar de regionale mobiliteitsstrategie leggen Gedeputeerde Staten nu richtinggevende keuzes voor aan onder andere Provinciale Staten, gemeen ten en waterschap Scheldestromen. Het is de ambitie van de Provincie Zeeland om met hetzelfde budget de reiziger meer kwaliteit en comfort te bieden. Daarvoor zijn wel diverse ontwikkelingen in Zeeland nodig, zoals meer flexibele mogelijkheden voor vraagafhankelijke mobiliteit, ontwik keling van de OV-knooppunten, samen werking in een mobiliteitscentrale en het benutten van (digitale) data. En Zeeland wil proeftuin zijn voor het uitproberen van nieuwe innovatieve ontwikkelingen op het gebied van mobiliteit. Meer lezen? Kijk dan op www.zeeland.nl/verkeer-en-open- baar-vervoer/opgave-slimme-mobiliteit. Klimaatadaptatie klinkt abstract, maar eigen lijk betekent het gewoon dat we ons aanpas sen aan het veranderende klimaat. Oftewel: perioden met hevige buien worden steeds vaker afgewisseld door perioden van droogte. Daar hebben we allemaal last van. in de winter staan soms hele straten blank; fruittelers en natuurgebieden hebben al een paar zomers achtereen last van droogte. Gelukkig kunnen we zelf van alles doen om de gevolgen van het veranderende klimaat te beperken. Een groene tuin, sedum op je dak: het helpt alle maal. Een groene tuin en/of dak vangt namelijk regenwater op na een extreme bui en zorgt'voor verkoeling op warme dagen. Met een beetje hulp van de Provincie Zeeland vergroenen bijna honderd Zeeuwen dit jaar hun dak. Ook ondernemers kunnen een steentje bijdragen. Speciaal voor hen organiseert Impuls Zeeland de webinar 'Hoe ga ik binnen mijn bedrijf om met klimaatverandering?' op 1 december 2020 (aanmelden via www.impuls- zeeland.nl/nl/agenda). En basisschoolleerlingen zijn volop bezig met het aanleggen van voedselbos- jes op acht schoolpleinen. Daar zit een educatief programma aan vast: zij leren bijvoorbeeld om muntthee te maken met verse kruiden. Meer lezen over Klimaatadaptatie? Kijk dan op www.zeeland. nl/energie-en-klimaat/aanpak-klimaatadaptatie. Iedere dinsdag vergaderen Gedeputeerde Staten (GS) en nemen zij besluiten die Zeeland aangaan. De besluitenlijst staat na afloop van de vergadering op www.zeeland.nl met een aanvulling op donder dag om 10.30 uur. Eerdere besluiten vindt u terug via www.zeeland.nl/gedeputeerde-staten. ledereen kan iets doen voor het klimaat. Wilt u energiebesparende en comfortverhogende maatregelen nemen voor uw woning? De Energiebespaarlening helpt bij het zetten van de volgende stap in de verduurzaming van uw eigen woning. De Energiebespaarlening Zeeland is een mogelijkheid om energiebespa rende investeringen in of aan uw eigen huis te kunnen financieren. Het Nationaal Warmte- fonds verstrekt de Energiebespaarlening. Dit is een lening tegen aantrekkelijke voor waarden voor particuliere woningbezitters en Verenigingen van Eigenaren. De Provincie Zeeland heeft besloten de energieaanpak van woningen te stimuleren door de rente van die leningen nog eens met 0,5% te verlagen. Om dat mogelijk te maken heeft de Provincie met een financiële bijdrage uit de Regio Deal Zeeland een subsidie van 700.000 gegeven aan de Stichting Nationaal Warmtefonds, voor het uitvoeren van de Energiebespaarlening Zeeland. Deze regeling startte op 15 november 2020 en loopt door tot uiterlijk eind 2022. Meer informatie is te vinden op www.energiebespaarlening.nl/zeeland. COLOFON Redactie: Team Communicatie Provincie Zeeland. Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Droneteam Rijkswaterstaat (Nieuwe Sluis), Anda van Riet (landbouw) voor Beeldbank Provincie Zeeland, Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met team Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocefltnim@zBotand.nl of per telefoon op 0118- 63 1011Of schrijf naar Postbus 60014330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6.4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 2 december 2020. vSjXA Provincie

de Faam | 2020 | | pagina 10