04/11/20 Nieuw informatiepunt op de zeedijk tussen Waarde en Bath Hamsterrad dat zorgt voor energie is gouden idee KinderRES «Zeeland Ontdek het landschap via themaroutes Informatierubriek van de Provincie Zeeland Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Help mee aan een veilige samenleving Subsidieregeling Provinciale Impuls Wonen Volg de Statenvergadering op 6 november via onze website Online talkshow Grenspark Groot Saeftinghe Dr ovine ie werk Drugscriminaliteit en ondermijning (allerlei vormen van criminaliteit die de grens tussen de bovenwereld en de onderwereld doen ver vagen) zijn niet altijd direct zichtbaar. Toch zijn er soms signalen die voor iedereen zichtbaar zijn en die voor onder andere de gemeente en de politie heel waardevol kunnen zijn. Wat kunt u doen? In uw eigen omgeving vallen u mogelijk wel eens zaken op: een auto waar mensen steeds iets 'afhalen'; jongeren die ergens rondhangen en snel wat uitwisselen met voorbijgangers; veel aanloop bij een (dichtgeplakte) woning, ook op gekke tijden. Voor de wijkagent allemaal waardevol om te weten. Afgelegen plekken zoals bedrijventerreinen en buiten gebieden bieden ook volop kansen voor on dermijning en drugscriminaliteit. Daar zie je soms bedrijven die er vervallen uitzien, maar toch met veel camera's beveiligd zijn. Herkent u signalen? Meld ze dan bij uw gemeente, wijkagent of via Meld Misdaad Anoniem (0800- 7000). Zo helpt u ook mee aan een veilige samenleving. teruggebouwd, samengevoegd of (met een minimum van drie woningen tegelijk) toekomstbestendig worden gemaakt. U kunt nog tot en met 13 november 2020 subsidie aanvragen met een digitaal aanvraagformulier via wwwjEeeland.nl/piw. Hier vindt u ook meer informatie over de subsidie regeling én de voorwaarden. De tiende ronde van de Provinciale Impuls Wonen (PIW) is sinds 12 okto ber 2020 opengesteld. De PIW is bestemd voor projecten waarbij ongewenste particuliere wo ningen worden gesloopt en eventueel De maandelijkse vergadering van Provinciale Staten (PS) vindt plaats op vrijdag 6 november 2020 en start om 09.30 uur. PS nemen tijdens deze vergadering bestuiten over onderwerpen die gaan over Zeeland. Op de agenda staan onder andere een brief van PS aan GS met nadere wensen uit de commissie Ruimte over het Schone luchtakkoord en het Statenvoorstel Startnotitie Zanddijk/Molendijk De vergadering vindt plaats in de Statenzaal van het provinciehuis. In verband met de RIVM-maat- regelen kunt u deze vergaderingen voorlopig alleen digitaal volgen via onze website www.zeeland.nl. De ontwikkelingen in het Grenspark Groot Saeftinghe zijn in volle gang. Het gaat hier om het grootste getijdennatuurgebied van West-Europa in wording. Kijk, luister en doe dinsdag 10 november van 17.00 uur tot 17.45 uur mee tijdens de online talkshow over de toekomst van het Grenspark. Vanuit de Abdijstudio in het provinciehuis in Middel burg bieden we onder leiding van gastheer Mare Pannier een kor: programma aan Uiteraard vol informatie en interactie. Projectleiders en bestuur ders geven antwoord op vragen als: Hoe ziet de samenwerking eruit? Hoe gaat het verder in het gebied? Welke kansen liggen er en met welke gaan we als eerste aan de slag? Schrijf u in voor talkshow Via https://channel.royalcast.com/zeeland/#!/ zeeland/20201110_1 kunt u zich registreren voor de talkshow. Na inschrijving ontvangt u een be vestiging per e mail. Daarin staat een link naar de webpagina waar u de talkshow kunt volgen. Zeehonden spotten via een verrekijker, leren over het nut van slikken en schorren of lezen over de verdronken dorpen Oud-Rilland. Gobbenoord en Valkenisse? Dat kan bij het nieuwe informatiepunt Westerschelde op de zeedijk in de buurt van het Schor van Waarde. Op deze plek staat u ook midden in het gebied van de Scheldedelta. Een grens overschrijdend gebied met een bijzondere ontstaansgeschiedenis, cultuurhistorie en landschappcl'jkheid. Een gebied waar de rivier de Schelde als een blauwe draad al vele duizenden jaren op een wisselende manier haar weg zoekt richting zee. Een gebied waar zee en land. mens en water met elkaar strijden en met elkaar teven. Een gebied dat gaat voor het toonaan gevende keurmerk van UNESCO Global Geopark. gereserveerd voor gebieden met een uniek verhaal Meer informatie over het Natuurpakket Westerschelde leest u op www.zeeland.nl/natuurpakket Waarom warmt de aarde op. smelten de poolkappen, is er steeds meer droogte en ontstaat er tegelijkertijd waterover last? Ook kinderen denken mee over de Zeeuwse Regionale Energiestrategie (RES). Zij dragen tijdens gastlessen goe de ideeën aan om het klimaat te helpen. De Johan Louis de Jonge school in Zierikzee kwam met 'het gouden idee' van een ham sterrad. In dit rad kunnen leerlingen hun energie kwijt, terwijl ze direct energie op wekken Zo kunnen ze bijvoorbeeld de schoolverlichting laten branden. Aan de buitenkant ervan willen de kinderen graag zonnepanelen. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat: "Het hamsterrad is tastbaar en lijkt uit voerbaar. Het heeft iets weg van niet alleen groot denken, maar vooral klein doen en be ginnenDe Zeeuwse centra voor Natuur en Milieu Educatie bieden de gastlessen aan in samenwerking met het Zeeuws Energieak koord. In december wordt opn'euw een win naar gekozen. Alle ideeen van de kinderen worden verzameld in een boekje. Meer in formatie op www.zeeuwsenergieakkoord.nl De Provincie Zeeland zorgt samen met partners in en rond de Westerschelde voor een natuurlijke, veilige en toegankelijke Westerschelde met ruimte voor getjdenna- tuur en natuurbeleving. Dit informatiepunt laat Zeeland. Land in Zee. op z'n best zien. H er kunt u stoppen, uitrusten van uw fiets- of wandeltocht en het prachtige gebied bekijken. Op drie panelen leest u onder andere meer over de verdronken dorpen in Zeeland en de aanwezige flora en fauna. COLOFON Redactie: leam Communicatie Provincie Zcclarc Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Anita Eijler^ {mfopunt Wcilerschelde). SlZ Itnemaroute). Provincie Zeeland Reageren co de/e uitgave va« Provnc rwork' JBCPi PrOVi HCiG Neem dan contact op met team Communicatie o«' telefoon 0118- 63 10 50 Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met hel informatiecentrum via de e-maii infocentrum@zeeland.nl of per telefoon oe 0118- 63 '011 Of schrijf naa' Postbus 6001.43301A Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6.4331 BK Middelburg De volgende Provmciewerk verschijnt 18 november 2020. Met steun van de Provincie Zeeland ontwikkelde Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) een 'Streekeigen pad' of themaroute. Het wandelpad 'Sporen in de Zak' werd vorige week woensdag geopend door gedeputeerde Anita Pijpelink en wethouder Arno Witkam van de gemeente Borsele. Het nieuwe pad voert langs bijzondere cultuurhistorische elementen en typische landschapskenmerken van Zuid-Beveland met grenslindes in oude polders met slingerende dij«en. brilletjes en kreken. Een mooi stukje Zeeland dat in alle jaargetijden waard is te bezoeken Langs het Streeke gen pad zijn 'ankers' opgenomen: plekken verbonden aan ver halen over natuurwaarden, landschappen, ontstaansgeschiedenis en monumenten afkomstig van de website www.zeeuwse- ankers.nl J beluistert de verhalen door met een telefoon de QR codes op de bordjes langs de route te scannen. Voor wandelaars zonder telefoon is er een informatiepaneel met kaart te vinden in het centrum van Kwadendamme. De route is ook verkrijgbaar via de gemeente Borsele en https://landschapsbehecrzeeland.nl

de Faam | 2020 | | pagina 8