Zeeuwse muzikanten in lockdown Ga virtueel op bezoek in energiezuinige woningen Actueel Broeder Dieleman vestigt zijn residentie in Grote Kerk Veere De Faam WOENSDAG 4 NOVEMBER 2020 Middelburgse fotografe exposeert 'DEZE MUZIKANTEN HEBBEN NU WEER EVEN EEN PODIUM' MEER INFORMATIE Gertie De Boey De cultuursector krijgt zware klappen door corona. „Mijn man is bassist en als je ziet wat amateurmuzikanten al mis sen... Ze zitten met hun handen in het haar. Niet meer samen kunnen spelen, geen optredens meer voor publiek... Die wanhoop wilde ik vastleggen", vertelt fotografe Tanja Hoogerheijde uit Middelburg. Van maandag 2 november tot 14 december is haar fototentoonstelling 'Muzikanten in lock down' te zien in Bibliotheek Terneuzen. MIDDELBURG-Het begon met een foto van haar man, voorde lol. „Maar al snel besefte ik dat er natuurlijk veel meer Zeeuw se muzikanten in hetzelfde schuitje zitten", vertelt Tanja. „Toen ben ikons netwerk gaan aanspreken en zo is het balle tje gaan rollen." Een paar foto's die Tanja bij een oproepje op Facebook plaatste, leidden tot vele reacties van muzikanten. „Voor ik het wist, was ik hele dagen onderweg om vanaf an derhalve meter portretfoto's te maken." Humor Ondanks dat het onderwerp serieus is, heeft Tanja er samen met de muzikanten toch hu mor in weten te brengen. „Zo heb ik een drummer gefoto grafeerd die een ligbed maakte van zijn trommels en daar op ging liggen 'wachten'. En er is een foto van een zangeres die de mond wordt gesnoerd door het snoer van haar microfoon." De uiteindelijke tentoonstel ling bestaat uit foto's van 44 Zeeuwse muzikanten, waar onder negen Zeeuws-Vlaamse, zoals singer-songwriter Ellen Shae, zanger/gitarist Ruud Eg- germont en singer-songwri- ter Ries de Vuyst Voor Tanja was het een grote verrassing dat haar projectje uitgroeide tot een ware expo. „Dat het zo'n succes zou hebben, had ik niet verwacht", vertelt ze. „Ik vond het super leuk om te doen, zeker tijdens de lock down, en ben in ieder geval getriggerd om weer wat meer met fotografie te gaan doen. Ik ben maar een hobbyfotografe, maar wie weet leidt het ooit tot meer." De fotografe hoopt dat de tentoonstelling wat lucht brengt in deze vreemde tijden. „In ieder geval hebben deze muzikanten dankzij deze tentoonstelling nu weer even een podium." Da fototentoonstelling' Muzikanten in lockdown' van Tanja Hoogerheijde uit Middelburg is tot 14 december te zien in Bibliotheek Terneuzen. Kijk voor meer informatie en openingstijden op www.bibliotheekzeeuwsvlaanderen.nl. Tijdens de duurzame huizenroute kun je virtueel op bezoek in energiezuinige huizen In heel het land. FOTO: www.d u urzamehuizen ro u te.n I. Wie aan de slag wil om zijn huis comfortabel en energiezui nig te maken, kan veel leren van de meer dan 1.600 erva ringsverhalen op de Nationale Duurzame Huizen Route. Broeder Dieleman gaat tot en met 8 november op residentie in de Grote Kerk Veere. FOTO PR BROESDER DIELEMAN ZEELAND - Van 7 november tot 15 december geven huisei genaren en huurders uit heel Nederland via videoverbin ding uitleg over de duurzame maatregelen in hun woning. Meer dan 200 huiseigenaren geven een video-inkijkje geven in hun woning. Een goed ge ïsoleerd huis staat hoog op het verlanglijstje, met als grootste wens meer wooncomfort en een lagere energierekening. Tijdens de video-ontmoetin gen kunnen gasten vragen stellen over uiteenlopende duurzame voorbeelden: van monumentaal pand of jaren *70 rijtjeshuis tot moderne nieuwbouwwoning. De maat regelen variëren van na-isola- tie, warmtepomp of HR++-glas tot een volledig aardgas- vrij huis met hergebruik van regenwater. Inschrijven Inschrijven voor een online bezoek kan via www.duurzamehuizenroute. nl. Er is plek voor maximaal 8 bezoekers per ontmoeting. De lijst met te bezoeken wonin gen wordt voortdurend aan gevuld. ledereen die duurzame stappen heeft gezet en dat wil laten zien, kan ook zijn woning aanmelden. duurzamehuizenroute.nl. In de Grote Kerk Veere beleef je de geschiedenis door er zelf middenin te stappen. Eeu wenoude verhalen, tot leven gewekt door de nieuwste techniek. Ontrafel de myste ries van een kerk die nooit is afgemaakt. VEERE - Broeder Dieleman gaat tot en met 8 november op residentie in de Grote Kerk Veere. De residentie is bij te wonen voor mensen die toe gangskaarten hebben voor de Experience tijdens de regulie re openingstijden van de Gro te Kerk Veere. Broeder Dieleman pakt de komende maanden zijn mo biele werkplaats op om neer te strijken op verschillende plaatsen binnen en buiten onze provincie. Vierde dimensie Tijdens deze korte residen ties zal hij vanuit zijn alter natief Zeeuws Archief zijn vierdimensionale vertellin gen brengen. Door middel van voorwerpen, verhalen, geluiden en natuurlijk liedjes schept broeder Dieleman een context voor deze verhalen uit het Zeeuwse verleden. Jan de Prentenknipper Een van de centrale verha len van broeder Dieleman is het verhaal van Jan Huissoon, beter bekend als Jan de Pren- teknipper. Broeder Dieleman doet al jaren onderzoek naar het werk en leven van Jan de Prentenknipper en gaf hem een belangrijke rol op zijn laatste album De liefde is de eerste wet. Aan de hand van archiefvondsten over deze rondtrekkende ige-eeuwse volkskunstenaar schetst broe der Dieleman een menselijk en universeel verhaal en ver bindt het met de tijd waar wij in leven. Werkhuis De Grote Kerk in Veere is ui termate geschikt als plaats voor de verhalen over Jan de Prentenknipper, omdat zijn eerste vriendin, Constantia de Prez, er vastzat nadat ze was opgepakt voor bedelen. De Grote Kerk deed toen dienst als werkhuis; zwervers en sloebers werden er gevangen gezet Bezoekers Tijdens zijn residentie werkt broeder Dieleman aan zijn verhalen en stelt hij zijn wer ken tentoon. Natuurlijk is hij er ook voor de bezoekers. Ter plekke zijn er prenten te koop. Ze kunnen ook worden besteld met thema, beeld en tekst op aanvraag. Strijd tegen simplificatie Met dit werk strijdt broe der Dieleman tegen de heer sende neerbuigende en denigrerende opvattingen over provincialisme en de simplificatie van ons lokale en nationale erfgoed door politici en projectontwikkelaars. Ruud Eggermont, zanger/gitarist, die het noodgedwongen klein moet houden. Foto Tanja Hoogerheijde

de Faam | 2020 | | pagina 5