Leven voor en na een herseninfarct Zeeuwse natuur in Bank Ricky's vrijwilligerswerk is zó leuk Van pulp tot nieuw papier PRESENTATIE De Faam Walchers nieuws WOENSDAG 4 NOVEMBER 2020 Verhalen met ernst en met humor IK HEB ALTIJD DE BEHOEFTE OM IETS UIT TE LEGGEN. VRIJWILLIGER IN HET ZONNETJE COLOFON E FAAM pMTheoRietveld Ad den Boeft pakt regelmatig zijn scootmobiel om te genieten van de natuur. FOTO: THEO RIETVELD ger en depothouder. Facebook Ad: "Ik kreeg veel reacties op mijn verhalen. Dick Anbeek re ageerde ook en wilde met mij praten. Hij suggereerde een verhalenbundel. Samen met mijn dochter Laura en mijn vroegere docent Nederlands op de Pedagogische Academie, John Louws, heb ik de verhalen afgelopen zomer aangepast Ik ben blij dat er ook drie lange re verhalen in zijn opgenomen; die kun je op facebook niet kwijt omdat mensen daar geen tijd voor hebben." Lezen Ad staat op, loopt naar de boe kenkast en laat zijn Russische boeken zien. "Ik ben nu Boenin aan het lezen. Mijn schrijvers zijn Tolstoi en Dostojevski". Ik zie talloze Russische titels en zelfs de Russische Biblio theek, uitgegeven door Geert van Oorschot in de boekenkast staan. Nederlandse favorieten zijn Jan Siebelink, Maarten 't Hart en de boeken van J.J. Vos kuil over zijn leven op kantoor. De bundel. Overeind na een herseninfarct, met een prachtige cover van Cor de Jonge, verschijnt op 4 november en bevat verhalen over zijn revalidatie in de Lindenhof in Goes. Op zaterdag7 november signeert Ad zijn boek bij de Drvkkery tussen 14.00 uur en 16.00 uur. Wat doet het met je als je een herseninfarct krijgt? Hoe kom je hieruit? Wat voegt therapie toe aan het herstel en welke gevolgen heeft het voor je werk en je gezin? Ad den Boeft wil anderen de 'achterkant' van dit proces laten zien; in alle eer lijkheid, met ernst en met humor. MIDDELBURG - Ad werkte als leraar in het speciaal onder wijs toen hij op 52-jarige leef tijd een herseninfarct kreeg. Ad zit aan tafel de krant te lezen. Verhalen tikt hij 's morgens met één hand op de iPad. Vaak is hij met zijn scootmobiel te vinden in het Molenwater park: "Luister 's ochtends vroeg maar eens naar alle geluiden, prachtig!" Ad is een verhalen verteller en zoals hij zelf zegt* "Ik praat associatief, dus als het te lang duurt, moet je maar ingrijpen." Twee werelden Als je met Ad praat, gaat het over Het Andere leven en het Leven Nu. In november 2012 werd hij getroffen door een herseninfarct. Na enkele we ken ziekenhuis, revalideerde hij een aantal maanden in de Lindenhof in Goes. Daar leerde hij een wereld kennen die hij voorheen niet kende. Nu, ja ren later, zette hij in april zijn verhalen op facebook. Zoals hijzelf zegt: "Ik kwam erachter dat mensen met wie ik sprak, geen weet hadden van wat zich in het revalidatiecentrum afspeelde. Die wereld schreef Ad op in het pas versche nen boek Overeind, na een herseninfarct Depothouder De verhalen van Ad gaan niet alleen over zijn revalidatie. Hij biedt de lezer ook een inkijkje in zijn persoonlijke leven, zijn jeugd, zijn leven als kranten bezorger, depothouder, kan tinebeheerder, conciërge en docent Gaandeweg het schrij ven voegde Ad onderwerpen toe: hoe hij de rugoperatie van zijn vader als kind meemaakte; de fatale afloop van de ziekte van broer Leo en buiten het fa milieleven, de verhalen die hij meemaakte als krantenbezor- "ln het revalidatiecen trum was ook een zwembad. De tempera tuur van het water was 33 graden Ik vroeg mij wel af wat voor therapie, want ik had nooit leren zwemmen en ik had van kinds af aan een intense hekel aan zwembaden. In de gang stopte ik bij de deur die toegang gaf tot die hokjes, maar ik kreeg die niet open, omdat er een veer op zat." En dit zijn alleen nog maar zijn romans; de geschiedenisboe ken staan boven. Zo vertelt hij het verhaal over de juf die met geschiedenisles het verhaal over Napoleon moest vertellen en niet meer wist hoe dat zat. Dochter Martha, die bij haar stage liep, bracht uitkomst. Zij zorgde en/oor dat haar vader de geschiedenisles zou geven. Ad heeft inmiddels zestig ver halen klaarliggen. Of het een boek wordt? Nog één ding: Ad wil geen schrijver worden ge noemd: dat zijn z'n helden. Hij noemt zich opschrijven Redactie Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agenda be richten Plaatsen Wieteke Hendrikx exposeert tot en met 14 november haar natuurschilderijen in Galerie BANK Aagtekerke. AAGTEKERKE - Deze exposi tie is geheel gewijd aan haar meest recente natuurschil derijen en -aquarellen, veel al geïnspireerd op Zeeuwse natuurgebieden. Sinds haar afstuderen in 2000 aan de Academie Beeldende Vorming in Tilburg onderzoekt Wieteke verschillende schilderstijlen. Momenteel is zij het meest be kend van de kleurrijke herken bare Middelburgse taferelen (Middelburg Schilderkunst). Maar door de jaren heen is Wieteke ook altijd trouw ge bleven aan het schilderen van de natuur. Steeds opnieuw probeert zij hierbij een sfeer uit te drukken die de natuur bij haar oproept. Galerie BANK is open van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tevens is het werk van de vaste expo santen te zien met keramiek, beelden, glaskunst, grafisch werk en schilderijen. Bezoe kers worden gevraagd reke ning te houden met de RIVM maatregelen in de galerie. Toe gang en parkeren gratis. OOSTKAPELLE - Zondag 8 november van 13.30 tot 15.30 uur verzorgt Terra Maris 'Van pulp tot pa pier". Je leert daar hoe je zelf papier kunt recyclen van oud papier. Vooraf is al papierpulp gemaakt en hiermee gaan de kinderen zelf nieuw papier schep pen. Deelname: entree museum en reserveren is niet nodig. Ricky de Rooij is vrijwillig hulpkok bij het Eethuis, onderdeel van Gors Vrije Tijd Walcheren. TEKSTEN FOTO WELZIJN MIDDELBURG MIDDELBURG - Ricky de Rooij combineert haar hob by met vrijwilligerswerk. Ze is vrijwillig hulpkok bij het Eethuis, onderdeel van Gors Vrije Tijd Walcheren. "Het is zó leuk Zitten we te eten, zegt een deelnemer vanuit het niks: ik vind het zo lekker, ik vind het een 10!" ledereen met een lichte be perking die het gezellig vindt om samen te eten, kan deel nemen aan het Eethuis. Terwijl een vrijwillige gast- vrouw/-heer de deelnemers verwelkomt, maken Ricky en haar collega kok-vrijwil liger iedere twee weken een tweegangenmenu. Belang rijk onderdeel daarna: het ge zellig samen opeten. "Wat ik mooi vind aan dit vrijwilligerswerk is dat wij en de deelnemers elkaar zoveel te geven hebben. Ik vind ko ken een leuke bezigheid en doe het graag voor de deel nemers. Tegelijkertijd bren gen hun verhalen, ervaringen en gezelligheid mij weer heel veel moois. Gewoon werk waarmee je geld verdient is leuk, maar hier krijg je zoveel meer voor terug dan in geld is uitte drukken.". "Het hoogte punt van het jaar is het kerst diner. We halen dan echt alles uit de kast en maken er een enorme leuke belevenis van. We koken uitgebreid, doen spelletjes tussendoor en sluiten af met kerstliedjes zingen en buiten chocolade melk drinken bij een vuur tje. De deelnemers komen prachtig uitgedost naar ons toe; geweldig!". Benieuwd naar vrijwilligers- vacatures? Kijk dan eens op www.welzijnmiddelburg.nl O Advertentieverkoop en media-advies MN Ejustin.verdouw@dpgmedia.nl T 088 0133845 Krant gemist? Vul svp het formulierop de website in onderde knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichtenweekbladen@dpgmedia.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@dpgmedia.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NVVIissingen Vooroverige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@dpgmedia.nl 088-0136920 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.dpgmedia.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep.

de Faam | 2020 | | pagina 3