O Lesprogramma voor groep 7 en 8: Worden wie je bent 9 Seolto haalt even niet op Kleurrijke kunst in bieb Open voordeur bij de bussen De ZBBUZZ rijdt weer Zeeland valt in de smaak De Gruffalo in het Zeeuws Corona is slecht voor de arbeidsmarkt Oma's sokken met een twist De Faam WOENSDAG 4 NOVEMBER 2020 ETTY: WE HEBBEN ZINGEND KAMP WESTERBORK VERLATEN WALCHEREN KORT Na Anne Frank is Etty Hillesum (1914-1943) de bekendste dag boekschrijfster uit de Tweede Wereldoorlog. Etty's geboorte huis staat aan het Molenwater in Middelburg. Het Etty Hille sum Onderzoekscentrum (EHOC) zal daar in de zomer van 2021 onder de naam Etty Hillesum Huis worden geopend. In 2017 werd Etty uitgeroepen tot de Grootste Middelburger Al ler Tijden. Middelburg Etty is van Joodse afkomst en woonde o.a. in Middelburg, Deventer en Amsterdam. Op 8 maart 1941 begint ze haar dag boek. Ook zijn veel brieven van haar bewaard gebleven. Dit gedachtegoed is voor het eerst in 1981 gepubliceerd en is nog steeds actueel. Etty is op zoek naar zichzelf. Ze beschrijft hoe ze leefde, hoe ze over mensen (Joden, Nederlanders, Duitsers) dacht. Betere wereld Als Joodse vrouw krijgt ze ook met beperkende maatregelen van de Duitsers te maken. Ze vraagt zich af waar al dit kwaad vandaan komt. Vragen die ze ook beantwoordt: bevrijd jezelf Een leerling uit groep 8 poseert in gekozen kleding. van haat; geen onderscheid tussen Duitsers en slachtoffers. Als je in een betere wereld wilt wonen, kijk dan wat ons bindt en leg zo de basis voor een "bewoonbaar huis." Laatste briefkaart Haar laatste briefkaart gooit ze uit de trein als ze vanuit kamp Westerbork naar de gaskamers wordt vervoerd. Op de brief kaart staat: "Zingend verlaten wij het kamp." Samen met haar ouders en haar jongste broer Mischa wordt ze in Aus chwitz vergast. Project Het project brengt de kinderen in aanraking met het gedach tegoed van Etty. Ze ervaren hoe belangrijk het is om te kunnen worden wie je bent; dat dit in een wereld waar haat regeert, vrijwel onmogelijk is; ze leren begrippen kennen als verscheidenheid, tolerantie en indusie (over het meedoen en erbij horen) en leren 'anders te kijken naar zichzelf en naar de ander.' Het is de bedoeling dat de collage schilderijen (2,5 bij 2,5 meter) in de gemeentehuizen van Middelburg, Vlissingen en Domburg komen te hangen. En in het Etty Hillesum Huis. Worden Wie je bent is een lesprogramma voor groep 7/8. Het bestaat uit een film, nagesprek en drie workshops (schilderen, ver- kleedsessie, schrijf een brief aan jezelf). Gemaakt door EHOC, PRIMAS Scholen- groep, Bo de Jonge, Liesbeth Labeur, Anna de Bruyckere en Wietske de Klerk. De Mutsen uit Westkapel Ie maken de meest originele mondkapjes, die zijn te koop bij Het Polderhuis. FOTO: POLDERHUIS WESTKAPELLE VLISSINGEN - In verband met de coronamaatregelen wordt er vanaf zaterdag 7 november in de wijk Paauwenburg geen oud papier opgehaald. Deze tijdelijke stop duurt zo lang dit nodig is. De mensen van Seolto gaan pas weer opha len als dit van overheidswege verantwoord wordt geacht. Op de ophaalzaterdagen kunt u 's morgens vanaf 9.00 uur uw oud papier zelf naar de contai ner brengen. Deze staat aan de Olympiaweg naast de brand weer kazerne. VLISSINGEN - Wolfgang Krug van Atelier Pazzo-Arte expo seert van 10 oktober tot 14 no vember zijn kleurrijke kunst in de Vlissingse Bibliotheek. Naast schilderijen van acryl verf op linnen maakt hij gro tendeels ruimtelijk werk van papier mache. Dat kleuren en bijzondere vormen hem aan spreken is te zien in bijvoor beeld de fancy Paper Bags of de Magic cats. De kunstobjec ten zijn ieder voor zich uniek en bestaan deels uit gerecy cled materiaal. Bezoekers zijn behalve op zondag elke dag welkom om de tentoonstelling te komen bekijken in de Biblio theek Vlissingen aan de Spui- komweg 7. VLISSINGEN - Sinds 2 novem- ber zijn reizigers in de Zeeuwse Connexxion-bussen weer van harte welkom via de voordeur. Door de plaatsing van scher men is de werkplek van de chauffeurs aangepast om de kans op mogelijke blootstelling aan virusdeeltjes te verklei nen. Om de veiligheid van het personeel te borgen blijven de stoelen op de eerste rij afgeslo ten, deze zijn niet toegankelijk. Doordat er zo persoonlijk con tact mogelijk is met de chauf feur kunnen reizigers daar ook weer een kaartje kopen. Het gratis reizen voor kinde ren tot en met 11 jaar onder begeleiding van een volwas sene vervalt dan ook, voor die kinderen is het kidsticket van 1 euro weerte koop bij de chauf feur. Er geldt nu: instappen via de voordeur, uitstappen via de achterdeuren. Het gebruik van een mondkapje blijft verplicht. WALCHEREN -Vraagt je te- lefoon om updates en heb je geen idee wat je moet doen? Heb je een verkeersboete ge kregen en wil je weten waar je de foto kunt vinden die ge maakt is toen je werd geflitst? Wil je leren hoe je een wacht woord aanvraagt om e-books te lenen? Met deze en andere vragen ben je welkom in de ZBBUZZ, de bus van ZB| Plan bureau en Bibliotheek van Zeeland die iedere maand de dorpen in de gemeente Vee- re bezoekt. Ook kun je in de ZBBUZZ terecht als je beter Nederlands wilt kunnen le zen, spreken en schrijven, of wanneer je als taalvrijwilliger aan de slag wilt. De mesnen van de ZBBUZZ weten waar ze een taalcursus of een taai maatje kunnen voor je kunnen vinden. De ZBBUZZ staat don derdag 5 november in Zoute- lande (Bomé) 18.15-19.15 uur en Meliskerke (Torenstraat) 19.30-20.30 uur, op vrijdag 6 november in Gapinge (Schel- lachseweg) 09.00-0945 uur. Zanddijk (Sandenburghlaan) 10.00-1045 uur en Biggeker- ke Valkenisseweg 11.15-12.00 uur. Kijk voor alle data en hal teplaatsen op www.dezb.nl/ bibliotheek/bibliobussen/zb- buzz.html VLISSINGEN - Vijf op de tien Nederlanders die hun vakantie dit jaar vanwege de coronacri sis doorbrachten in Zeeland, in plaats van in het buitenland, is dit beter bevallen dan voor af gedacht. Een groot deel van hen overweegt nu om vaker op vakantie te gaan in eigen land. Dit blijkt uit onderzoek van Bungalowparkoverzicht.nl, dat ruim duizend Nederlanders naar hun vakantie-ervaringen in tijden van corona vroeg. Ne derlandse toeristen die dit jaar hun vakantie in Zeeland heb ben gespendeerd, zijn vooral te spreken over de rust die zij in en rondom hun vakantiever blijf aantroffen. VLISSINGEN - Op vrijdag 23 oktober verscheen bij Uitge verij Lemniscaat het wereld beroemde prentenboek De Gruffalo, vertaald door Katinka Polderman naar het Zeeuws. Deze uitgave is een reactie op een uit de hand gelopen 1-april grap, over de verschijning van De Gruffalo(ot) in het Rotter dams. Het is een ode aan het meest geliefde monster uit de kinderliteratuur, maar voor al ook aan de rijkheid van de Nederlandse taal. De streek- taaleditie van De Gruffalo ligt nu in de winkels, met darabij een audioversie, ingesproken door de vertaler. De Zeeuw se audioversie is ingesproken door Katinka Polderman. De audio-opnamen zijn vrij te be luisteren via www.lemniscaat. nl/de-gruffalo ZEELAND - De coronacrisis heeft flinke invloed op Zeeuw se arbeidsmarkt. Ondanks de dempende werking van steun maatregelen, is het aantal WW-uitkeringen in de eerste maanden van de crisis toege nomen en het aantal vacatures gedaald. Ook in de komende periode zal deze tendens zich naar verwachting voortzetten. Dat valt op te maken uit de jaarlijkse UWV-publicatie Re gio in Beeld. WESTKAPELLE - Woens dag 4 november van 13.00 tot 16:30 uur staan de dames van Handwerkgroep De Mutsen in de winkel van het Polder huis met hun eigen gebrei de en gemaakte spullen. Met hun jarenlange ervaring in nuttige handwerken zoals naaien, breien en haken, ma ken ze super leuke producten. Mondkapjes met Zeeuwse twist, panterprint, tattooprint, of een kerstmotiefje draai en ze hun hand niet voor om. Oma's wollen sokken, die wer den afgelopen zomer zelfs nog opgestuurd naar Hongkong liggen er ook weer. Katrien en Betje maken de sokken ook op bestelling. Dat is natuurlijk een prima cadeautip zo tegen sinterklaas en kerstmis. Door de gedeeltelijke lockdown is er meer tijd om uitgebreid te koken, trek dan eens keuken schort aan die is opgeleukt met Zeeuws schortenbont. Er is een ruime keuze aan leuke produc ten deze dag. De van deze dag is voor het goede doel. Na 30 oktober eerst een film over het leven van Etty Hillesum gezien te hebben, zochten leerlingen van juf Danitsja en juf Ilse kleding uit en maakten ze een schilderij af. Daarna was er een klassegesprek over 'wat zou jij nu Etty willen vragen?' of'Hoe zou jij je voelen alsje werd weggevoerd?' Kunstenaar Bo de Jonge laat zien dat mensen zich verschillend kleden. Telkens met de vraag: zou jij dit aandoen? In een omgebouwde studio zoeken ze zelfgekozen kleding uit om daarmee op de foto te gaan. In de foyer is de andere helft met kunstenaar Liesbeth Labeur bezig aan een groot schilderij met gezichten en uitspraken. i kt«V

de Faam | 2020 | | pagina 19