Helden van de Zeeuwse zorg 0 Zorgbijlage WOENSDAG 4 NOVEMBER 2020 De Faam 'Het is nu zo belangrijk dat we wederzijds begrip hebben voor elkaar' LIZETTE BUSTRAAN: 'WE HEBBEN VAN DICHTBIJ ZOVEEL LEED GEZIEN' Begrip f 'WioZ -"/MHUQ Rachel van Westen We kunnen Lizette Bustraan gerust een 'oude rot in het vak' noemen. Ze werkt al ruim dertig jaar in het ziekenhuis in Goes. Eerst als verpleegkundige op de Intensive Care, daarna op de spoedeisende hulp, waarvan de laatste jaren als mee werkend teamleider. Pittige afdelingen waar je het alleen vol kunt houden als je een enorme passie hebt voor je werk. En dat heeft ze. Zelfs in dit heftige coronajaar doet ze haar werk vol toewijding en vertelt ze erover met een enorm enthousi asme. Toch ervaart Lizette wel een opvallend verschil tussen de eerste periode van de pandemie en de huidige coronagolf. ZEELAND - "Het klinkt mis schien raar als ik het zo zeg, maar het is altijd al een soort roeping geweest om verpleeg kundige te worden. Ik denk dat ik het daarom al zo lang vol houd. Ik doe mijn werk nog steeds met heel veel passie." Ze begon in 1989 met een in- service opleiding, vergelijkbaar met de huidige BBL opleiding tot verpleegkundige. Daarna ging ze aan de slag op de In tensive Care en later verhuis de ze naar de Spoedeisende Hulp. Pittige afdelingen, be aamt Lizette. "Alle zorg die niet is ingepland komt hier binnen. Dat kan iemand zijn die onver wacht door de huisarts is door gestuurd naar het ziekenhuis, een kind met een gebroken ami of iemand die een spor- tongeval heeft gehad, maar het gaat ook om mensen die binnen komen met de ambu lance. Dat betekent dat je snel moet kunnen schakelen. Soms zijn mensen of hun begelei ders in paniek en dan hebben wij als verpleegkundigen echt wel een hoog incasserings- venriogen nodig. Er gebeuren heftige dingen en daar moetje tegen kunnen. Maar elke ver pleegkundige is een bepaald type dat op een bepaalde afde ling thuishoort. Voor mij is dat de Spoedeisende Hulp. Hier leef je echt in het moment van de dag en kan je ook echt iets voor iemand betekenen. Voor mij is het de mooiste afdeling van het ziekenhuis." Betrokken Sinds acht jaar is Lizette team leider Spoed Eisende Hulp. In deze functie staat ze nog steeds regelmatig aan het bed, maar houdt ze zich ook bezig met allerlei zaken achter de scher men, zoals kwaliteitsaspecten, zorgprocessen en beleid. Dat zorgde ervoor dat ze vanaf het allereerste begin nauw betrok ken was bij alle maatregelen die genomen moesten worden toen Corona zich over de we- reld begon te verspreiden. Heftige tijd Heel in het begin, toen het vi rus nog ver weg leek, werd er een klein clubje opgericht sa men met een microbioloog en een bedrijfskundig manager. "We zaten dagelijks bij elkaar om te bespreken wat dat co ronavirus precies was, wat we konden doen en hoe we de zorg moesten inrichten", blikt Lizette terug. "We besloten om de voorraad beschermingsma teriaal te verdubbelen, maar we kwamen er al snel achter dat het nog veel groter aange pakt moest worden. Plotseling kwamen we volle bak in de crisis terecht. In het begin was er veel onrust en onduidelijk heid. We moesten echt in het diepe springen. Het was een enorm heftige tijd. We hebben van dichtbij zoveel leed gezien. Mensen die doodziek in het ziekenhuis lagen, terwijl hun familie niet op bezoek mocht komen. Heel verdrietig." Samen Na een moment van stilte ver volgt Lizette: 'Tegelijkertijd was er een enorme saamhorig heid. Niemand was te beroerd om die stap extra te zetten. Er is enorm veel gebeurd. We deden het echt samen. In die periode ondergingen mensen het ook meer. Het werd geac cepteerd als je niet op bezoek mocht bij een familielid. Men sen begrepen het. Daarin zie ik nu een verandering." Agressie Waar de mensen een paar maanden geleden stonden te applaudisseren voor het zorg- personeel, wordt datzelfde personeel tijdens de twee de golf vaak een stuk minder respectvol behandeld. "Men sen hebben minder begrip", vervolgt Lizette. "Ze zijn soms agressief tegen zorgmedewer- kers. Het gebeurt zelfs dat mijn collega's worden uitgeschol den. Begrijp me niet verkeerd, het is maar een heel kleine groep die dit soort dingen doet en echt weerstand biedt. Maar als het gebeurt, voelt het wel heel oneerlijk." Druk op de zorg "Op dit moment (red: het in terview voor dit artikel vond plaats op 29 oktober.) zie ik de aantallen alleen maar toene men. We zien ook nog geen effect van de gedeeltelijke lockdown die 14 oktober is in gegaan. De afgelopen week is het in Zeeland echt ontploft. We hebben patiënten over genomen uit de Randstad. De reguliere zorg is wel iets afge schaald, maar we proberen nu om alles zoveel mogelijk door te laten gaan. Ook daarin zie ik een verschil met de eerste golf. Toen lag de reguliere zorg echt plat. Er waren nauwelijks verkeersongevallen of spor- Zelfs in dit heftige coronajaar doet Lizette Bustraan haar werk vol toewijding en vertelt ze erover met een enorm enthousiasme. FOTO: Rachel van Westen tongelukken. Nu gaat dat alle maal door. Dat maakt de druk op de zorg nu nog groter dan in maart. Er moet echt niet veel meer bijkomen." Lizette weet als geen ander hoe belangrijk het is om het aantal besmettingen te laten dalen. Tegelijkertijd weet ze ook hoe lastig de maatregelen zijn. "Ik zit nu zelf ook in de situatie dat ik me moet onderwerpen aan die regels. Sinds kort is mijn moeder opgenomen. Er mag maar een persoon per dag bij haar op bezoek. Voor mijn va der, mijn acht broers en zussen en voor mezelf betekent dit dat we soms wel tien dagen moe ten wachten voor we moe der mogen bezoeken. Vanuit die positie snap ik heel goed dat mensen in de weerstand schieten. Er zijn in dit verhaal echt twee kanten", vat Lizette samen. "Het is nu zo belang rijk dat we wederzijds begrip hebben voor elkaar, ledereen mag een eigen mening heb ben, maar laten we die eigen mening op bepaalde plaatsen heel even opzij zetten om an deren te beschermen."

de Faam | 2020 | | pagina 13