Museum brengt herinneringen tot leven m Lezing over schilderij Het Lam Gods van Van Eyck Walcheren Autoverzekering mét dekking inbraak en diefstal bijna even duur als zonder WOENSDAG 7 OKTOBER 2020 De Faam Topstukken in de huiskamer 'IK HEB HET GEVOEL DAT IK IN HET MUSEUM BEN GEWEEST' TOSTANDKOMING THUIS NAAR HET MUSEUM AUTOVERZEKERINGEN door de redactie Voor mensen in zorginstellingen is het vaak niet mogelijk om met hun naasten een bezoek te brengen aan het Zeeuws Mu seum. Zeker in de huidige periode zijn alternatieven welkom. Het Zeeuws Museum maakt sinds 21 september. Wereld Al zheimer Dag, deel uit van de belevenistafel met het program ma Onvergetelijk Zeeuws Museum. Op 8oo locaties in Neder land en België zijn deze tafels aanwezig. MIDDELBURG - Zorgcentrum Dagelijks Leven Toorenhuis in Middelburg heeft als eerste gebruik gemaakt van de bele venistafel in het teken van On vergetelijk Zeeuws Museum. Afgelopen week werd de tafel door de bewoners feestelijk in gebruik genomen. Het was een geslaagde bijeenkomst. De bewoners zijn enthousiast over het nieuwe aanbod. Door met een vinger op een afbeel ding te drukken stappen ze in de wereld van het Zeeuws erfgoed. In het museum geweest Een van de bewoners, me vrouw Versluijs reageerde blij: "Ik heb het gevoel dat ik van daag in het museum ben ge weest maar we waren toch thuis. Dit is erg leuk om samen te doen!" Topstukken De bewoners van zorginstel lingen zitten met elkaar of met hun naasten rond de digitale tafel en bekijken uitgebreid af beeldingen van tien Zeeuwse topstukken uit de collectie van het Zeeuws Museum. Het zijn veelal schilderijen en objecten met taferelen uit het dage lijks leven. Streekdrachten, fa milies, het boerenleven in en rond het huis, strand en zee zijn onderwerpen die aan bod komen. Door ondersteunende vragen te stellen en beeld- en geluidsfragmenten te tonen, komen verhalen en herinne ringen bij de deelnemers naar boven en ontstaan onver wachte gesprekken. Een cadeau Locatiemanager Cordina Brou wers zei na afloop: "Dit voelt Mevrouw Versluijs en de heer Te Loo. FOTO: Dagelijks Leven Toorenhuis voor ons als een cadeau! We doen er alles aan om het de bewoners naar de zin te ma ken. De bewoners stappen hierdoor in een andere wereld. Je bent er even helemaal uit!" "Door dit aanbod ontspan nen mensen en voelen ze zich De Onvergetelijk Zeeuws Museumtafel is een project van STUDIO i -platform voor inclusieve cultuur- studio-indusie.nl in samenwerking met Onwijs. Deze tafel is mede tot stand gekomen met steun van de Vrienden van het Zeeuws Museum. goed. Ze kunnen meer over vroeger vertellen dan over het nu. Doordat ze hierover ver tellen voelen ze zich zeker en minder kwetsbaar. Dat werkt door bij zorgmomenten en an dere activiteiten gedurende de dag." De reactie van activiteiten begeleider Miranda van den Bosse: "Het is een leuke toe voeging op de belevenistafel, we nemen de bewoners mee on tour in Zeeland... Wat een geweldig initiatief!" Belevenistafel Onvergetelijk Zeeuws Mu seum belevenistafel is zowel geschikt voor mensen met de mentie als mensen met licha melijke klachten. Het wordt niet alleen ingezet in verpleeg huizen en verzorgingshuizen maar ook in dagbestedingen. Rond de digitale tafel kunnen bewoners van zorginstellingen uitgebreid afbeeldingen van tien Zeeuwse topstukken bekijken uit de collectie van het Zeeuws Museum. Door ondersteunende vragen te stellen en beeld- en geluidsfragmenten te tonen, komen verhalen en herinneringen bij de deelnemers naar boven. Meer informatie De Onvergetelijk Zeeuws Mu seumtafel is een project van STUDIO i -platform voor inclu sieve cultuur- studio-indusie. nl (een initiatief van het Ste delijk Museum Amsterdam en het Van Abbemuseum Eind hoven) in samenwerking met Onwijs. Deze tafel is mede tot stand gekomen met steun van de Vrienden van het Zeeuws Museum. Stuur voor meer informatie een e-mail naar rondleidingen@zeeuwsmuse- um.nl of neem contact op via 0118653000. Het verschil in premie tussen de verplichte WA-autoverze- kering en de veel uitbreidere 'beperkt casco' variant wordt steeds kleiner. Dit blijkt uit vergelijkingscijfers van Inde- pender, het grootste vergelij kingsplatform van Neder land. De beperkt casco-verzekering biedt toe gevoegde dekking voor on der meer auto-inbraak en autodiefstal. Het premiever- schil is inmiddels nog maar een paar euro per maand. De meeste mensen willen graag een goedkope autover zekering. Maar bij schade zijn er nogal wat misverstanden over wat nu wel en niet verze kerd is. Zo spreekt Independer vaak consumenten die - ten onrechte - denken dat ze met een WA-polis verzekerd zijn voor inbraakschade aan hun auto. Dat is een tegenslag, want kosten voor inbraakscha de kunnen behoorlijk in de pa pieren lopen. Alleen met een beperkt casco dekking (en de duurdere volle dig cascodekking) ben je tegen inbraakschade verzekerd. Bo venop de WA-dekking, biedt de beperkt cascoverzekering ook dekking bij diefstal van De beperkt casco-verzekering biedt toegevoegde dekking voor onder meer auto-inbraak en autodiefstal, (foto: Shutterstock) de auto. Tegelijk ben je er mee verzekerd tegen inbraak, schade door ruitbreuk, brand, storm, hagel en aanrijdingen met dieren. Bij volledig casco is bovenop de WA-dekking alle schade aan de eigen auto ge dekt ook als je de schade zelf veroorzaakt. De premies voor de autover zekering stijgen al jaren. Toch wordt het gemiddelde verschil tussen de premies, voor WA en beperkt casco, elk jaar klei ner. De lagere premie van WA steeg sinds 2015 sneller dan de hogere premie van beperkt casco. Hierdoor is het verschil nu vaak nog maar een paar euro per maand. In bijna 40 procent van de vergelijkingen die mensen bij Independer maken, is het ver schil minder dan 5 euro. Men sen kiezen steeds vaker eieren voor hun geld en verzekeren hun auto uitgebreider. De be perkt cascoverzekering wordt elk jaar vaker gekozen en is dit jaar de meest gekozen dekking. De politie maakte melding van 50 duizend auto-inbraken in 2019. Je auto beperkt casco verzekeren kan dan een goede afweging zijn. Juist nu je voor een paar euro extra zoveel meer dekking krijgt. independer.nl/autoverze- kering Wat 'de Nachtwacht'is voor Nederland, is het schilderij 'Het Lam Gods' voor België. FOTO: WIKIMEDIA De grootste Van Eyck-tentoonstelling in Gent is helaas door Corona in het water gevallen. Daarom wordt de lezing, die in januari in de Doopsgezinde Kerk gehouden werd, ter voorbe reiding op de tentoonstelling, nog een keer herhaald. MIDDELBURG - Wat 'de Nachtwacht' is voor Nederland, is het schilderij 'Het Lam Gods' voor België. Wellicht is dit het meest invloedrijke schilderij ooit gemaakt in ieder geval is het het meest gestolen kunst werk aller tijden. Gemaakt door Jan van Eyck in 1432 voor een kapel in de St Baafskerk te Gent Het bijzon dere is dat men dit schilderij sinds 2012 aan het restaure ren is en dat de restauratie zijn voltooiing nadert. Donderdag 8 oktober 2020 geeft Leuny de Kam een avond over deze grote kunstenaar. Zij heeft zich al jaren verdiept in kunst en nu in het bijzonder in de ach tergronden van Jan van Eyck en dit schilderij. Zij zegt: 'Een kunstwerk gaat pas voor je le ven als je het verhaal er achter kent Wat heeft de kunstenaar ermee willen zeggen? In welke tijd is het gemaakt?' Met veel foto's en beelden wordt het een avond om van te genieten. Toegang 5 euro, leden en vrienden van de kerk gratis. Er zijn 30 plaatsen beschikbaar, te reserveren via leunydekam@ zeelandnet.nl of 06-15622635. www.dgwalcheren.nl

de Faam | 2020 | | pagina 22