KIES FAIR FABULOUS Y: J f '■TM.!'-.' «£-«S a n je beddengoed. Handdoeken, sokken tot regenjas: voor elk soort tex tiel is wel een milieuvriendelijke variant te vinden. En die is minstens zo fashionable als de reguliere versie. 'Voor bijna alles is er wel een keurmerk te vinden, 'Als je kamer te warm of te koud is kan dat je slaapritme verstoren Donker, fris, schoon, beeklscherni- vrij en vooral ook ongesroord; een goede nachtrust is een cocktail van verschillende dingen die allemaal (bijna) even belangrijk zijn. Met alle aandacht voor het milieu de laatste jaren en het actuele nieuws op je netvlies heb je de keuze gemaakt: vanaf nu koopje alles met een kritisch oog. Biologisch dynamisch, fair trade, vrij van chemicaliën, verantwoord gekapt: voor bijna alles is er wel een keurmerk te vinden, dus heel lastig is zo'n zoektocht niet: vooral niet als het gaat om textiel. Toch blijft het een feit dat de tex tielhandel een van de meest vervuilende sectoren is. Een stof als katoen kan dan wel verantwoord of biologisch gekweekt of geteeld zijn, honderd procent milieuvriendelijk is het nooit. Maar om alles nou tweedehands te kopen of tot op de Beddengoedcolkitievan Snurk draad te dragen: dat kan niet altijd en dat wil je waarschijnlijk ook helemaal niet. Top-3 Toch is het niet zo lastig om rekening te houden met het milieu als je gaat shoppen voor een nieuwe zomergarderobe of keuken-, bad- of bedtextiel. Check altijd even bij een onafhan kelijke partij zoals de Keurmerkenwijzer van Milieu Centraal wat het keurmerk op dat mooie beddengoed of dat fijne jurkje inhoudt. En of het überhaupt wel een officieel keurmerk is, of alleen een groen plaatje zonder inhoud. Minst duurzaam zijn achtereenvolgens niet-diervrien- delijk en/of biologisch geproduceerd zijde, wol en katoen. Het meest duurzaam zijn Unnen, hennep en lyocell, beter bekend onder de merknaam Tencel. Overigens wordt dat rijtje duurzame alternatieven steeds sneller, steeds langer. Het stikt van de plantaardige leersoorten en tegenwoordig worden er steeds vaker mate rialen die eens afval waren gerecycled tot het meest modieuze textiel. En die doen niet onder voor de bekendere merken: happy shopping! SLAPEN 2.0 Er is weinig zo lekker als in een fris opgemaakt bed stappen, in de wetenschap dat je acht volle uren kunt tukken. Je merkt alleen vaak pas hoe belangrijk je nachtrust is als je er niet aan toe komt. Want we slapen in verhouding misschien lang - zo'n tweederde van ons leven liggen we onder zeil - maar dat zorgt er wel voor dat we geestelijk en lichamelijk herstellen. Om nog wat lekkerder in slaap te vallen kun je de nodige maat regelen nemen. Een paar zijn vrij simpel: kijk een uur voordatje naar bed gaat niet meer naar een beeldscherm. Zorg er ook voor dat je de activitei ten in de slaapkamer beperkt tot zaken die zich in bed afspelen Eten. gamen of televisie kijken doe je allemaal ergens anders in huis. zodat je lichaam zich automatisch kan voorbereiden op de nacht zodra je de kamer in stapt. Fris en donker Tijdens het slapen zakt ook je lichaamstempera tuur. Rond ongeveer vier uur 's nachts is je tempe ratuur een graad lager dan overdag en wanneer de ochtend aanbreekt stijgt je temperatuur waardoor je lichaam weet dat het tijd is om weer op te staan. Die temperatuur is ook van belang: als je kamer te warm of te koud is kan dat je slaapritme verstoren Je kunt er wakker van worden of zelfs nachtmerries van krijgen De ideale tempera tuur in de slaapkamer is persoonlijk, maar deze ligt gemiddeld rond de 16°C en 21CC. Een goed verduisterde slaapkamer, inclusief aangename temperatuur en voldoende frisse lucht, kan zorgen voor een optimale nachtrust Kies gelijk ook voor een goede kwaliteit matras en fijn beddengoed en maak van je slaapkamer een slaapverwekkend paleisje: investeringen waar je nog jaren plezier van hebt. Zonweringidlectievan Velux.

de Faam | 2020 | | pagina 14