Toon Keersemaker, van 'Toon's Kiosk' Lezing plantenrassen fa Samen maken we het mooier tb Rommeltjes De Faam WE HEBBEN ZOVEEL REACTIES GEHAD, PA WAS GEKEND BIJ VELEN TOON KEERSEMAKER OVERLEDEN Een harde werker met één arm COLOFON WOENSDAG 23 SEPTEMBER 2020 Conny den Heijer Als jongen van 13 jaar in 1945 zag hij kleine kinderen spelen met een handgranaat. Om een ongeluk te voorkomen pakte hij die af maar werd zelf slachtoffer: de granaat ontplofte in zijn hand en hij verloor zijn arm en een deel van zijn schou der. Toon Keersemaker, bij velen bekend van Toon's Kiosk op de Boulevard overleed afgelopen week op 87-jarige leeftijd. VLISSINGEN - De ouders van Toon waren niet kinderachtig: één arm of niet, je gaat wer ken! Met het kappen van ka chelhout waarmee hij langs de deuren ging om het te verko pen, verdiende Toon destijds zijn kost Jaren later leerde hij Toos kennen, met wie hij in 1953 wilde trouwen. "Dat werd vanwege de watersnoodramp een jaar uitgesteld" vertellen zijn dochters Wilma en In- grid. "In die tijd verkocht pa inmiddels staven ijs, zelfge maakt. Aan hotels in Brugge en Zeeuw-Vlaanderen. Ook had hij een snoepkraam op de Boulevard. We horen hem nog mopperen: er liepen daar koei en die zijn dropveters opaten die buiten hingen." In de loop der jaren reed Toon met een frietcaravan langs de Vlissingse scholen. Menig leer ling gooide zijn brood weg om een frietje te halen tussen de middag. Die friet werd thuis voorgebakken als Toon terug kwam van zijn krantenwijk 's ochtends om vijf uur. "In die tijd waren er nog geen uitke ringen dus pa deed van alles om brood op de plank te hou den." Dochter Wilma nam op haar 17e de frietcaravan over van haar vader. "We reden er mee langs het woonwagen kamp, de Zeevaartschool en Scheldemond. In 1983 werd Toon's Kiosk gebouwd op de Boulevard. Pa is daar zijn hele leven, iedere dag geweest. Hij verkocht het ijs en bakte vis. En hij snackte er natuurlijk vro lijk op los, ook al mocht hij dat niet van de dokter. Dan zei hij: 'Zo, ik heb weer gegeten voor vandaag'." Toon liep niet in de weg maar maakte zich iedere dag verdienstelijk, tot ruim na Toon Keersemaker, de markante frietboer met één arm. Foto: Fam. Keersemaker zijn pensioen. In 2015 hield de erfpacht op en werd Toon's Ki osk gesloten. In 2014 begon Wilma een ho recazaak in de Walstraat. "Daar kon pa niet aan wennen" ver telt ze. "Hij wilde de frikandel- len en kroketten kunnen zien liggen in een vitrine maar zo werkt dat niet bij ons. Daar hebben we vaak lol om gehad, dat begreep hij niet. Hij had de snackbar mentaliteit" "Op een gegeven moment kreeg pa een TlA precies op het moment dat hij met zijn auto wegreed bij de Kiosk. Hij veroorzaakte een aanrijding en moest zijn rijbewijs inleveren" vertelt Ingrid. "Toen kwam hij in een scootmobiel, wat hij ei genlijk maar niks vond. Toen onze moeder was overleden nam zijn gezondheid af en is hij in de Armoniaflat gaan wo nen. Daar mocht hij zelf nog wel een eitje bakken maar dat ging op een gegeven moment niet meer, dat was niet veilig meer. Hij verhuisde naar Ter Reede, waar menigeen hem herkende." Daar heeft hij wei nig friet meer gegeten de afge lopen jaren. "Die bakten ze in de airfryer, dat vond hij maar een slappe hap." zegt Ingrid. "Nou inderdaad" zegt Wilma, "Bij pa moest het wél vet zijn." Afgelopen week overleed Toon, op 87-jarige leeftijd. Vlis- singen verloor met zijn overlij den een markant man. "Vroeg je mensen of ze ook bij Toon waren geweest dan was het 0 ja, die frietboer met die ene arm op de Boulevard. Dat was onze vader, zo kenden mensen hem." zeggen zijn dochters vol trots. Afgelopen week overleed Toon Keersemaker van Toon's Kiosk. Na ons bericht op Face book ontplofte het op social media, veel herinneringen aan hem kwamen boven. Reden voor ons om in gesprek te gaan met zijn dochters, Wilma Keersemaker en Ingrid Sanstra. Geboren en getogen in Vlissingen verloor hij in de oorlog zijn arm toen hij een handgranaat afpakte van spelende kinderen, om een ongeluk te voorkomen. Het was geen belemme ring in zijn verdere leven. Toon was een harde werker die in sneltrein vaart met één hand zijn shagjes rolde. SEROOSKERKE - ArndJan van Wijk geeft op 29 september een lezing over Plantenras sen en kwekersrechten in De zandput, Zandput 5 in Seroos- kerke. Vanwege de corona pandemie en de eis dat ieder een anderhalve meter afstand moet houden is het maximum aantal deelnemers beperkt tot dertig. Ook is het noodzakelijk dat u zich aanmeldt via de but ton 'activiteiten' op de web site www.walcheren.groei.nl met opgave van e-mailadres en telefoonnummer. Leden hoeven geen toegang te be talen en niet-leden betalen 5 euro. Dit kunnen zij voor 29 september overmaken op het IBAN-nummer dat is vermeld op de website. ArndJan van Wijk ArndJan is opgeleid in Wage- ningen tot plantenveredelaar. Hij heeft in het buiten- en binnenland bij verschillende veredelingsbedrijven gewerkt als ook op de Wageningen Universiteit en bij de Naktuin- bouw. ArndJan zal de bezoe kers van zijn lezing inwijden in de geheimen van kwekers rechten. Er komen onder an dere vragen aan bod als 'Wat is kwekersrecht?* en 'Wat bete kent dit voor de tuinierder? MIDDELBURG - Zater dag 26 september is er in Middelburg-Zuid een Rommelroute van 9.00 tot 1400 uur. Op de lan delijke burendag verko pen bewoners vanuit hun eigen tuin, oprit of stoep leuke spulletjes die nog een tweede kans verdie nen. Aanmelden en meer informatie via rommel- routemiddelburg@gmail. com Advertentieverkoop en media-advies Ejustin.verdouw@dpgmedia.nl T 088 0133845 Krant gemist? Vul svp het formulierop de website in onderde knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichtenweekbladen@dpgmedia.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@dpgmedia.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NV Vlissingen Redactie Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agenda be richten Plaatsen Vooroverige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@dpgmedia.nl 088-0136920 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.dpgmedia.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. Hans zou dit jaar beginnen aan zijn derde seizoen als be geleider van de seniorenfietstochten in Oostkapelle. Door Corona is er dit jaar nog niet gefietst, hopelijk kan dit snel weer! VEERE - Hij vindt het leuk om de fietstochten te begeleiden. De deelnemers zien altijd erg uit naar hun fietstocht en de gesprekken onderweg zijn leuk. Natuurlijk is het op Wal cheren ook prachtig om te fietsen! Normaal zijn de fiets tochten een aantal dinsdagen per jaar, onderweg ontstaat soms de nodige competitie, maar gelukkig is er ook altijd tijd voor een lekker drankje onderweg. Hans is ook coach van de Loopgroep van Sport- dorp Oostkapelle, hij organi seert wandel- en hardloop evenementen voor Dynami ca en Buuten Lope en ver leent hand- en spandiensten bij de Protestantse kerk in Oostkapelle. Waarom Hans vrijwilligerswerk doet? Daar is hij duidelijk in: "Persoon lijk vind ik dat iedereen die iets kan bijdragen aan zijn of haar medemens of omgeving daar tijd voor moet maken! Er zijn veel zaken die niet au tomatisch geregeld worden of die niet gefinancierd wor den door de overheid. Sa men maken we het een stuk mooier!" Benieuwd naar meer vrijwilligersvacatures? Kijk op www.welzijnveere.nl of neem contact op via Oil8-583687of info (5) welzijnveere.nl Hans Corbijn (60) is actief vrijwilliger bij Sportdorp Oostkapelle.

de Faam | 2020 | | pagina 3