Vlissingse Frans Naerebout Prijs 2020 Vrijwilligers \i De Faam WOENSDAG 2 SEPTEMBER 2020 Wie zitten er dit jaar in de jury? BETROKKEN FNP JURYLEDEN STELLEN ZICH VOOR VOORDRAGEN KAN NOG TOT 11 SEPTEMBER Conny den Heijer De afgelopen maanden hebben wij regelmatig aandacht be steed aan de uitreiking van de Frans Naerebout Prijs 2020 waarvoor je nog iemand kunt voordragen tot 11 september. Vandaag laten we de juryleden aan het woord. VLISSINGEN - Over één ding zijn de juryleden het allemaal eens: zonder vrijwilligers zou onze leefomgeving er heel an ders uit zien. En deze vrijwilli gers, die vaak anoniem zijn of willen blijven, mogen wel eens in het zonnetje gezet worden. Gerda van Leeuwen Gerda van Leeuwen zegt: "Vrij willigers zijn overal actief, vaak ongezien. Zij zetten zich op heel veel verschillende ge bieden in voor anderen, in de zorg, in de sport, op school, in de vrije tijd, voor ouderen, voor kinderen, voor dieren en ons milieu, de natuur, noem maar op. Belangeloos, in hun vrije tijd en soms ook met ei gen middelen. Vrijwilligers doen dat zonder te rekenen op erkenning, schouderklopjes en vaak jarenlang. Daarom is het belangrijk dat ze eens in de schijnwerpers worden gezet." Maria de Wit Maria de Wit, jaren werkzaam geweest in de zorg, is nieuws gierig naar wie die mensen achter de vrijwilligers zijn en wat ze teweeg brengen. "Vrij willigers en hun vrijwilligers werk vormen een belangrijk onderdeel van onze samen leving. Er zijn altijd voortrek kers, maar ook heel veel 'stille' krachten die dit met zijn al len samen doen. Veel men sen voelen zich betrokken bij de ander en kunnen met hun energie, enthousiasme en spe cifieke kennis en vaardigheden mensen verbinden. Dat vind ik bijzonder. De Frans Naerebout Prijs geeft iedere vrijwilliger of een groep vrijwilligers de kans om in de schijnwerpers te worden gezet" Jan de Waard Jan de Waard zit in de jury namens het bedrijfsleven. Hij vindt het belangrijk dat de Frans Naerebout Prijs er is voor zowel individuen als groepen. Dat het een prijs is die wordt uitgereikt door de gemeente waar je vrijwilliger bent. Want de gemeente dat zijn wij im mers allemaal samen. En dat de prijs is genoemd naar een vrijwilliger uit vroeger tijd maakt de prijs echt Vlissings. Ik vind het belangrijk dat de activiteiten van de voorgedra gen kandidaten echt impact hebben op de samenleving van onze gemeente. En liefst al een wat langere periode. Geen eendagsvliegen. Voor de aan moedigingsprijs geldt dat laat ste natuurlijk niet. Daar gaat het meer om kansrijke initia tieven die iets toevoegen aan onze samenleving." Marianne Kloosterboer Marianne Kloosterboer weet hoe belangrijk vrijwilligers werk is: "Zonder vrijwilligers werk kunnen heel veel dingen niet doorgaan. We hebben hen hard nodig, overal. Bij het be oordelen van een organisatie kijk ik welke betekenis deze heeft voor de inwoners van Vlissingen en welke spin off dit heeft.Het bepalen van de vrijwilliger van het jaar vind ik erg moeilijk. Een vrijwilli ger werkt nooit alleen en vindt het dan ook lastig als alleen hij Maria de Wit woont in Oost-Souburg en is mantelzorger voor mensen in haar omge ving. Daarnaast organiseert zij onder ande re de collecte voor het Anjerfonds binnen het zangkoor waar in zij actief is. Bij het bepalen van de prijswinnaars van de Frans Naerebout Prijs kijkt Maria naar betrokken heid, enthousiasme, de verbindende factor, innovatie en doorzettingsvermogen. Maria zit in de jury vanuit de zorg. Haar stelling: "De vrijwilliger brengt sociale cohesie in de samenleving. Niet alleen, maar samen." Jan de Waard is vrijwilliger in hart en nieren. Zo is hij voorzitter van de Raad van Toezicht van Theaterproductiehuis Zeelandia, dat onder andere het Zeeland Nazomerfestival organiseert Hij is lid van de Raad van Toe zicht van het Industrieel Museum Zeeland in Sas van Gent, hoofdbestuurslid van de Vereniging Gepensioneerden van de Rabo bank en secretaris van Kiwanis Club Wal cheren die speciaal doelen voor kinderen ondersteunt. Zijn motto om in de jury te zit ten: "De FNP gaat om kansrijke initiatieven die iets toevoegen aan onze samenleving." Ook Marianne Kloosterboer is al jaren vrij willigster. Zo is zij voorzitter van de Stich ting Mission to Seafarers, het Zeemanshuis in Vlissingen-Oost. In het MuZeeum in Vlis singen is zij educatiegids, waar ze sinds drie jaar schoolkinderen rondleidt. Daarnaast is zij vrijwilligster in de Sint Jacobskerlc Mari anne heeft io jaar in de Vlissingse gemeen teraad gezeten. "Bij een organisatie voorde FNP kijk ik welke betekenis die heeft voor de inwoners van de stad. Een vrijwilliger werkt nooit alleen en vindt het vaak lastig dat alleen hij of zij dan een prijs krijgt" Juijen Swiers kijkt vanuit de sport naar de Frans Naerebout Prijs. Hij is nog maar net begonnen als jurylid en volgt daarmee Henk Provoost op, wiens termijn er op zat. Juijen was snel 'om' toen hij gevraagd werd om jurylid te worden. Ook hij is vrijwilliger en vindt het belangrijk dat er vrijwilligers zijn. "Het lijkt mij goed dat een voordracht breed gedragen wordt. Verder vind ik het ook belangrijk dat jonge mensen erbij be trokken worden....dat de FNP dus géén 'grij ze golf beweging' of - gebeurtenis wordt." Het wordt dus wikken en wegen. Frans Naerebout, loods en mensen redder, geboren op 30 augustus 1748 in Veere 1748, overleden op 29 augustus 1818 in Goes. Foto: Wikipedia Ken jij iemand of heb je een organisatie op het oog? Wacht dan niet te lang met je voordracht en de onderbouwing daarvan. Aanmeldformulier: https://www.vfissingen.nl/formulieren/nominatie-frans-naereboutprijs-2020.html rijk dat jonge mensen erbij be trokken worden." Voorwaarden Een organisatie en de vrijwil liger van het jaar verrichtten vrijwilligerswerk dat ten goede komt aan de inwoners van de gemeente Vlissingen. De on dersteuning van (eigen) vrij willigers heeft plaatsgevonden in het jaar van de uitreiking. De inzending moet een voor beeldfunctie hebben, de in zending moet voor anderen een stimulerende uitstraling hebben. Men geeft aan hoe ze vrijwilligers wen/en, hoe zij die binden en moet controleerbaar zijn. Creativiteit, vindingrijk heid en originaliteit tellen mee bij de beoordeling door de jury. tant voor de Brandwonden Stichting tot het fluiten van jeugdvoetbalwedstrijden bij S.V. Walcheren, waar hij ook een tijdje coach en trainer is geweest Incidenteel is hij nog actief als vrijwilliger bij K.V. Fortis en Seolto. Daarnaast is hij 'maatje' voor een Syrische vluchteling die hier zijn weg zoekt in de maatschappij. "Het is belangrijk dat Vlissingen positief in het nieuws komt. De Frans Naerebout Prijs kan daarbij helpen en een herken baarvisitekaartje zijn. Waarde ring voor de vrijwilligers is ook iets waar ik onmiddellijk aan denk want dat verdienen zij. Het lijkt mij goed dat een voor dracht breed gedragen wordt. Verder vind ik het ook belang- Gerda van Leeuwen vertegenwoordigt een grote groep organisaties vanuit het Sociaal Domein. of zij een prijs krijgt. Maar die persoon heeft vaak wel een belangrijke rol en daar wordt dan naar gekeken en soms ook naar hoe lang iemand al vrijwilliger is. Vrijwilligers zijn altijd mensen die op de achter grond werken en zichzelf weg cijferen. Door middel van een prijs zetten we die mensen in het zonnetje, zij zijn het meer dan waard om een keer in de spotlights te staan." Jurjen Swiers Juijen Swiers is dit jaar het nieuwe gezicht hij heeft het0_ gerswerk gedaan: van collec-

de Faam | 2020 | | pagina 5