Walcheren was bijna Spaans geweest Proef met zonnepanelen op de dijken Walchers nieuws WOENSDAG 12 AUGUSTUS 2020 De Faam Over beginjaren 8o-jarige oorlog MIJN DOEL IS OM GESCHIEDENIS AAN DE ORDE TE STELLEN Ra a ÜfcJSfc Jiü. Droge voeten en water in de sloot DE DIJK WORDT NA DE PROEF WEER IN OUDE STAAT TERUGGEBRACHT Theo Rietveld Arie Bouwmeester uit Middelburg is bezig met een groot project: een vierdelige serie historische romans over Middel burg, Vlissingen en Veere tijdens de beginjaren van de 8o-ja- rige oorlog: de opstand tegen de Spanjaarden. Waarom? En wat vindt hij van de vernieuwde Canon van de Nederlandse geschiedenis? MIDDELBURG - Het LeesCafé van de Zeeuwe Bibliotheek in Middelburg is een ideale om geving. Hier leent hij bron- boeken om zich in te lezen in de geschiedenis van het ont staan van Nederland. Ook het Zeeuws Archief en internet zijn dankbare bronnen om goed voorbereid aan zijn trilogie over de Strijd om Walcheren in de jaren 1572-1574 zo dicht mogelijk bij de waarheid te houden. Ooggetuige Hij laat mij het boekje "De le gende van den Geusen Trou- bele over Zeeland in de jare 1572 ende 1573 uit 1873" zien. "Ik kwam het tegen op internet en heb het meteen aangeschaft. Het is een ooggetuigenver slag van een katholieke reizi ger. Een tweede bron is een proefschrift over die periode." Als Arie eenmaal praat, krijg ik een complete geschiedenisles te horen over deze boeiende periode: De Geuzen die enke le dagen na de verovering van Den Briel afzakten naar Vlissin gen en Veere en daar de Span jaarden wisten te veijagen. Middelburg werd na een lan ge belegering uiteindelijk ook door de Geuzen ingenomen. Aanpak Arie heeft inmiddels drie ro- mans op zijn naam staan. "Nu wilde ik het anders aanpak ken. Ik heb als leerkracht in het basisonderwijs graag ge schiedenisverhalen verteld. De directe aanleiding om over de jaren 1572-1574 te schrijven was een Geuzenprent Toen ik mij al lezend in de achtergrond van het Geuzen verhaal ver diepte, kwam ik steeds meer Imj* t*ter •W Hl - Arie Bouwmeester met zijn boeken: De Kuipersdochter van Middelburg en De Geuzen-Admiraal van Vissingen. Foto: Theo Rietveld vondsten tegen. Ik maakte een tijdlijn, verzamelde alle feiten en kon door de ogen van de twee hoofdpersonen, Dirk Si- monsz en buurmeisje Maar- tje, het verhaal van de opstand tegen de Spanjaarden vertel len." www. facebook.com/arie. bouwmeester Herijkte Canon zonder dit onderwerp is een gemis De vijftig vensters uit 2006 zijn willekeurig gekozen. Arie: "Het begin van de 80-jarige oorlog, miste ik. Den Briel, Leiden en Alkmaar worden wel genoemd. Maar zonder Vlissingen, Middelburg en Veere zou de 80-jarige oorlog heel anders zijn verlopen." Deel 1: De Kuipersdochter van Middelburg ligt inmiddels in de boekhandel. Deel 2: De Geuzen-Admiraal van Vlissingen verschijnt dit najaar. Deel 3: De Geheimzinnige Luitspeler van Ter Veere in 2021. "Misschien worden het wel vier delen", zegt Arie. I Investeren in de de toekomst Op de binnendijk van de Spuikom bij Ritthem in Zeeland zijn de afgelopen maanden verschillende systemen met zonnepa nelen geplaatst. Een consortium van overheden, kennisin stellingen en systeembouwers voert het driejarige onderzoek Zon op dijken uit, onder aanvoering van TNO en de Stichting Toegepast Onderzoek Waterbeheer (STOWA), het kenniscen trum van alle waterschappen. RITTHEM - De proef richt zich vooral op de vraag hoe zonne- systemen kunnen worden ge ïntegreerd in een dijk, waarbij nadrukkelijk geen concessies worden gedaan aan de eisen vanuit waterveiligheid. Draagvlak Ook onderzoeken de experts welke panelen het beste in het landschap passen en wordt het draagvlak in de omgeving be keken. Het waterschap Schel- destromen stelt als een van de partners de proeflocatie bij ons Walcherse Ritthem beschik baar. Een van de systeembou wers is Delmeco, die in Ritthem een innovatief dijk-geïnte- greerd systeem uittest Landschap Gert van Kralingen van wa terschap Scheldestromen: "Onderzoek is nodig om te ga randeren dat de zonnepanelen geen nadelig effect hebben op de waterveiligheid. Dat wordt met name in de proef in Rit them onderzocht. Maar dijken hebben ook grote landschap- prei ijke, cultuurhistorische en ecologische waarden. Ook deze waarden wegen wat ons betreft mee als er in de toe komst een beroep mocht wor- den gedaan op een van onze Zeeuwse dijken." Inspectie Na de aanleg wordt de dijk pe riodiek geïnspecteerd en met behulp van een netwerk van sensoren continu gemonitord. TNO meet de energieprestaties van de verschillende systemen. Wageningen University Re search volgt de effecten van de zonnepanelen op de grasmat en kijkt samen met Delta res naar de gevolgen hiervan op de waterveiligheid. Mocht er aanleiding voor zijn dan kan het waterschap ingrijpen en de proef stopzetten. Oude staat De dijk wordt weer in oude staat teruggebracht wanneer de proef is afgelopen. Met kerntaken als droge voeten en voldoende water in de sloot, is klimaat de rode draad in het beleid en handelen van wa terschap Scheldestromen. We passen ons werkgebied en werkwijze aan zodat hitte, ex treme droogte, fikse buien en een stijgende zeespiegel niet direct bedreigend zijn. Scheldestromen Zo werken ruim 460 mede werkers continu aan klimaat- bestendige waterkeringen en watersystemen. We streven naar een energieneutraal wa terschap in 2025 en een vol ledig circulair waterschap in 2050. Daarbij houden we de kosten zo laag mogelijk door slim en proactief te hande len. Naast waterschapsdoelen dragen we bij aan de Klimaat adaptatie Strategie Zeeland (KaSZ) en de Regionale Energie Strategie (RES) voor een veilig en duurzaam Zeeland. Op de binnendijk van de Spuikom bij Ritthem in Zeeland zijn de afgelopen maanden zonnepanelen geplaatst. FOTO: PR SCHELDESTROMEN

de Faam | 2020 | | pagina 8