'Corona hebben wij thuisgelaten' Zomer in Zeeland WOENSDAG 29 JULI 2020 De Faam Gezellige toeristendrukte in Zeeuwse centra 'VOORAL BIJ MINDER WEER ZIE IKTE VEEL MENSEN BIJ ELKAAR IN TE KLEINE RUIMTES' TERRASSEN EN WINKELS GEVULD Geen Bosche Bollen of Brabantse worsten broodjes, maar vis en Zeeuwse bolussen tijdens de vakantie voor Kristie en Tijn uit Tilburg. Moeder en zoon zijn op vakantie in Zeeland en bezoeken net als vele andere toeristen de gezellige stadjes. Heerlijk. Ik kom hier van kinds af aan", vertelt Kristie op de drukbezochte Middelburgse markt. Ze geniet van een portie kibbeling en Tijn is lekker aan het mee smullen, "ieder jaar halen wij kibbeling bij visboer Cor op de Markt. Dat is vaste prik. Net zoals de bolussen die we nooit overslaan. Ze zijn heerlijk", voegt ze eraan toe. Voor haar is het duidelijk waarom al die Nederlanders, waaronder veel Brabanders, en tal loze Duitsers en Belgen het Zeeuwse weten te vinden voor hun vakantie. "Hier is veel natuur en de zee vlakbij. Bovendien is er van alles te ondernemen", verduidelijkt ze. En waar zijn de Corona-zorgen? Kristie: "Die hebben wij een beetje thuisgelaten." Marcel van der Voort VUSSINGEN - Als de zon het even laat afweten, verkiezen veel vakan tiegangers de Zeeuwse stadjes bo ven het strand. De terrassen zitten behoorlijk vol. Aan de ene kant van de straat vooral koffie met gebak en bij de overbuurman worden de ijs coupes verorberd. De gasten maken foto's van elkaar in de nostalgische straatjes. De Middelburgse markt is één van de grote publiekstrekkers deze zomer. Ge duldig wachten twee Duitse vrou wen met mond kapjes op bij de kaasboer. Gezin netjes staan netjes op gepaste afstand in de rij voor de stroopwafelkraam. "Speciale prijs", roept de verkoper tegen een buiten landse toerist. "Het is hier prima", vindt Danny uit Overijssel. "Mooie gebouwen en alles netjes. Toch houd ik de situatie rondom Corona in de gaten. En vermijd de drukte. Eerder wilde ik al naar Middelburg. Toen was er haast geen parkeerplaats vrij en ben ik omgedraaid. Nu zijn wij bijtijds gegaan en is het goed te doen", legt hij uit. Hoofden Bij de Geere Passage staan grote gi raffen in de etalage. "Wat een mooie giraffe. Zullen wij er één meenemen voor oma?", vraagt een meisje over het dier van bijna twee meter. "Ja, dat is goed", reageert haar vader af wezig. Iets verderop lost de mede werker van een horecagroothandel zijn vrachtwagen. Hij baant zich een weg met karren vol dranken en fus ten bier. Middelburgse Sophia Men sen komt aanlopen met haar rollator. Daarop een grote zak met vers fruit van de markt. "Als je in de stad over de hoofden kan lopen, vind ik het te veel van het goede", bekent ze. "Als ik drukte verwacht, dan ga ik niet naar de stad. En wacht ik tot het minder wordt. Dat er zoveel toeristen tege lijk komen, is helemaal niet zo slim. Want een nieuwe Corona-uitbraak ligt op de loer", waarschuwt ze. Aanloop Op het Damplein bakt Albert Wijk huizen friet voor de bezoekers aan de stad. "Het gaat heel goed. Dit is pri ma voor het bedrijf", zegt hij over de klandizie. Ondertussen bekijkt een toerist op het bord wat er allemaal te koop is. "Ik doe niets speciaals voor de toeristen. Maar probeer iedereen te bereiken." Bij de winkel GRUB- LEDDIM lopen de klanten in en uit. Eigenaresse Francis: "Ik ben heel blij met de aanloop. En had niet gedacht dat de zomer druk zou worden. Ik snap de drukte wel. Want veel din gen gaan niet door. Zo zijn er amper seizoensmarktjes." Francis verkoopt onder andere kaarten en Zeeuwse tassen en daar zijn de toeristen voor te porren. Eigenaresse Sabina van Boven is aan het werk op haar terras van brasse rie-lunchroom Marktzicht, aan de Goese Grote Markt. Collega Ellen is ondertussen binnen bezig. Samen treffen ze de voorbereidingen voor een nieuwe dag met diverse gasten. Nieuw publiek "Ik ben blij dat het toerisme op gang komt en de mensen weer verschij nen", begint ze te vertellen. Het werk gaat ondertussen door en ze wordt gadegeslagen door haar hondje. De zaak was twee maanden dicht. "Aan de ene kant komen er meer toeris ten, maar aan de andere kant merk ik dat sommige vaste klanten voorzich tiger zijn. Het is nu toch anders. Door de groei van nieuw publiek blijft het in evenwicht. Ik verkoop meer bolus sen. De toeristen vinden dat bijzon der. Daar speel ik op in en bestel er meer. Ook vragen ze of er iets in de buurt te doen is. Velen bekijken de museumhaven, de grote kerk of gaan winkelen", voegt ze eraan toe. Mondkapjes Carolien werkt in boekhandel De Ramshoorn aan de Lange Vorst- straat. "Voor de winkel is het toeris me goed. Wij verkopen veel kaarten. De kaartenmolen zetten we meer buiten. Verder is er eveneens vraag naar sleutelhangers. Ik begrijp de keuze van Goes. Er zijn leuke winkels en de Belgen en Duitsers hoeven hier tijdens het shoppen geen mondkapje te dragen", weet ze. Simone uit Goes wacht op de Gro te Markt op een bekende en meldt: "Ik vind al die toeristen niet zo goed. Vooral bij minder weer zie ik teveel mensen in te kleine ruimtes. Dan kom ik minder in het centrum en doe in mijn eigen omgeving de bood schappen." Ben Verberk is aan het werk met zijn bladblazer en deelt de mening van Simone niet: "Ik geniet van al die mensen. Het is goed voor de Goese winkeliers en horeca dat de kassa's rinkelen. Ik kom zelf veel in de stad en vind het goed zo." Hans en Anneke uit Leerdam hebben een chalet in badplaats Renesse. En een bezoek aan Goes staat ook deze zo mer op het programma. Ze zijn aan het winkelen en komen vanaf de Grote Markt gelopen. "Het is hier fantastisch", stelt Hans. "Wij houden van de omgeving, het strand en de zee. Ook onze kinderen en kleinkin deren vinden het leuk." Zijn de Co rona-perikelen ver weg? "Het is fijn dat de toerisme in Zeeland weer op gang is gekomen en we hier weer naartoe kunnen. Toch blijven we alert." Anneke: "Wij vermijden grote drukte. Om drie uur is het drukker, daarom komen wij bijtijds naar de stad." Het echtpaar raakt niet uitge keken in Zeeland en blijft genieten. "Het is kleinschalig, met toch veel verschillende soorten winkels. Ook is het parkeren gemakkelijker dan in de Randstad. Wij bezoeken regelma tig bijzondere plekken, waaronder Neeltje Jans en het Stadhuismuseum in Zierikzee", besluit Anneke.. Niet elke dag schijnt de zon in Zeeland. Op die minder warme dagen trekken velen erop uit. Goed voor de ondernemers. Want de terrassen en de winkels raken snel gevuld. Hoewel veel zomerse evenementen zijn afge blazen, blijft een stadsbezoek een schot in de roos. Kristie en Tijn zijn op vakantie In Zeeland. En don mag een portie kibbeling van de markt niet ontbreken. FOTO: MARCEL VAN DER VOORT.

de Faam | 2020 | | pagina 8