Het eerlijke boerenleven gaf inspiratie üün snssoss Gemengd koor Scherzo stopt Kinderfilm in de bios rionrara De Zeeuwse sectoren in beweging raillÜLMMit Word jij de tuinhulp? lïiiil UMTiliEl! De Faam WOENSDAG 17 JUNI 2020 Expo Toorop/Besnyö in Westkapelle ZE VERKOZEN HET MINDER MONDAINE WESTKAPELLE. BOEKEN liTTT 11 !j:n! jii EXPOSITIE IN HET POLDERHUIS MUSEUM MEER Gerard van der Hoeven De expositie stond aanvankelijk gepland voor begin april totl juni. Maar door de coronacrisis en het verplicht sluiten van de musea moest die worden uitgesteld tot betere tijden. Maar vanaf juni kon alsnog -met enige beperkingen- de tentoon stellingvan werken van Charley Toorop en Eva Besnyö alsnog van start. WESTKAPELLE - Ans Dinge- manse vrijwilliger en curator van Het Polderhuis Museum Meer in Westkapelle is op gelucht "Het was een streep door de rekening en een flinke tegenvaller. Maar de omstan digheden zijn nu verbeterd en we hebben alsnog deze unie ke expositie kunnen inrichten. Weliswaar met wat beperkin gen. Maar daar staat tegenover dat de expositie nu extra lang kan worden bezocht. Tot 15 juni volgend jaar!" Beperkingen Bezoekers moeten rekening houden met het feit dat het museumbezoek in groepen wordt verdeeld van 13 perso nen en de toeschouwer an derhalf uur in het museum kunnen vertoeven. Verder moet er anderhalf uur van te voren worden gereserveerd. Dingemanse: "Maar wanneer de drukte dat toelaat kan de wachttijd korter worden. Een toevallige bezoeker kan vaak worden ingepast in de groep." Dingemanse is zeer enthousi ast over deze unieke expositie van schilder/lithograaf Annie Caroline Pontifex ofwel Char ley Toorop (1891-1955) en fo tografe Eva Marianne Besnyö (1910-2003), die een nauwe band hadden met Westkapel le. Charley was de dochter van kunstenaar/schilder Jan Toor op die met zijn gezin vakan tie vierde en was geïnspireerd door Domburg. Inspiratie Zijn dochter kreeg een speciale band met het naburige en wat minder mondaine Westkapel le. Charley Toorop die bekend stond vanwege haar socialis tische realistische denkwijze vond de 'stoere mannen' en het 'eerlijke boerenleven' van Westkapelle een grotere in spiratie en bracht daar vele zomervakanties door. Samen met haar schoondochter Eva Besnyö die was gehuwd met een zoon van Charley, en een band ontstond tussen haar en haar schoonmoeder. Naast het gebruik van een atelier in het kustdorp stortten beide kun stenaarsdames zich ook in het boerenleven, landarbeiders, dijkwerkers en cafébezoek met de Westkappelse dijkwerkers en daar haalden beiden kun stenaars veel inspiratie uit Vanaf 1924 werd Westkapel le tijdens de zomervakantie met regelmaat bezocht Ze lo- VLISSINGEN - Stichting ROAT is op zoek naar mensen in Vlissingen die wijkgenoten willen hel pen met het onderhoud van hun tuin. Samen met een groep vrijwilligers help je mensen in Vlissin gen die het (even) niet meer zelf kunnen. Je wordt begeleid door ie mand met vakkkennis. De tijden van jouw inzet zijn bespreekbaar. Het ge reedschap is aanwezig. Meer informatie via 06 - 23 29 79 15 of t.nijssen(a> stichtingroat.com VLISSINGEN - Het bijzonde re gemengde koor, Scherzo is niet meer. Ondanks dat de geweldige dirigente Emi lia Tabachnik-Li, alles uit de kast heeft gehaald om van dit koor een koor te maken met uitstraling. Wat vijfjaar gele den met zoveel enthousiasme is opgestart, zal vanaf heden niet meer klinken. In een ver kleinde versie gaat men wel verder als huiskamerproject Dat wordt thans uitgewerkt Alle leden hebben diegene die zich de afgelopen jaren ingezet hebben om Scherzo naar een hoog niveau te dra gen, bedankt in het bijzonder het bestuur, vaste pianiste Olga Tkacenk, invaldirigent Jos Houtzager en natuurlijk de onvolprezen dirigente Emilia Tabachnik-Li. VLISSINGEN - Op 18 juni hou den HZ University of Applied Sciences en Dockwize het we- binar De Zeeuwse Sectoren in beweging Een online event opgedeeld in vijf afzonderlij ke webinars waarin de laatste trends en ontwikkelingen van de sectoren Industrie, Mainte nance, Energie, Wateren Agrp/ Food aan bod komen. Het we- binar is gratis en voor iedereen toegankelijk na aanmelden. Tweedejaars CE studenten van de HZ hebben onderzoek ge daan naar de huidige trends in de verschillende sectoren en de Zeeuwse situatie verge leken met de (inter)nationale ontwikkelingen. Tijdens het webinar presenteren zij hun bevindingen. Voor elk webi nar van de vijf sectoren zijn gastsprekers uit het werkveld uitgenodigd. Martin Martens, Energie Transitiemanager bij Enduris, bespreekt de trends in de sector Energie. Ron van Seeters, General Manager en medeoprichter van Terra In- spectioneering is gastsprekerin de sector Maintenance. Remco de Fouw is Digital Transforma tion Manager bij Yara Sluiskil en komt aan het woord bij de sector Energie. Bij de sector Water is Johan Dourleijn uit genodigd als ervaren onder- zoeks- en innovatiemanager en consultant in zowel de agri- als de foodsector. Elk webinar duurt ongeveer 30 minuten en is bedoeld voor iedereen die werkt of interesse heeft in de Industrie, Maintenance, Ener gie, Water en Agro/Food. Aan melden via: www.dockwize.nl/events/ webinar-de-zeeuwse-secto- ren-in-beweging Ooit gehoord van een echte Katonaut?Cinema Middelburg draait ook weer kinderfilms. De eerste is een leuke Zweed se animatiefilm, Pettson 8c Fin dus: De Katonaut. De avonturen van het char mante duo opa Pettson en zijn ondeugende kat Findus. In dit nieuwe avontuur laat Fin dus aan Pettson weten dat hij helemaal niet van opruimen houdt Hij besluit daarom een brief aan de koning te schrijven Boekenmarkt in de Koorkerk. MIDDELBURG - De grote boe kenmarkt in de Koorkerk is inmiddels geopend. Elke werk dag van 10.30 tot 17.00 uur, als de kerk niet voor andere doel einden in gebruik is. Verdeeld over tachtig rubrieken liggen er minimaal ruim 3.000 boeken, welke zeer regelmatig worden aangevuld. VLISSINGEN - Geschrobd en geboend, de kanonnen zijn geladen en de messen gesle pen. Vanaf donderdag 25 juni zijn gasten weer welkom in het Piratenpark 8c Zeeaquari um Het Arsenaal in Vlissingen. De afgelopen periode hebben de tropische vissen een nieuw verblijf gekregen en is er ge schrobd en geboend. Natuur lijk hebben de piraten het hele park eens goed bekeken met hun meetlint van 1,5 meter en aangegeven hoe uw ontdek kingstocht door Het Arsenaal kan verlopen. Bezoekers die nen vooraf een ticket online te reserveren voor zowel een datum als een tijd. Hierdoor kunnen de bezoekers veilig en coronaproof een fantastisch bezoek beleven met het hele gezin! Bezoekers kunnen hun tickets online op www.arse- naal.com reserveren voor een bezoek aan Het Arsenaal. In de periode 25 juni tot en met 28 juni zijn er maximaal 30 be zoekers per tijdsblok. Leuke Zweedse kinderfilm in de bioscoop Medesamensteller Ans Dingemanse bij een van de panelen in het Polderhuis. FOTOJAN DE JONGE geerde in Hotel 'De Valk', een dorpsherberg waar ze in de voorraadschuur van de kroeg en logement haar atelier had. Daar ontstond ook een vriend schap met de eigenaresse van de herberg Miene van Mill- Verhulst, de grootmoeder van Ans Dingemanse die mede verantwoordelijk is voor de huidige expositie.Maar na het uitbreken van WO II werd het dorp onveiliger en zwaar ver nield. Ook het feit dat Besnyö, geboren in Boedapest van Joodse afkomst was en moest vluchten voor nazigeweld werd het onmogelijk om naar het inspirerende Westkapelle af te reizen. De expositie met litho's en foto's van Charley Toorop en Eva Besnyö is dagelijks (7 dagen per week) te bezoeken in het Polderhuis in Westkapelle, Zuidstraat 154-156 van 10.00 uur tot 17.00 uur. Reserveren kan via 0118-570700. Verdere informatie: info@ polderhuiswestkapelle.nl

de Faam | 2020 | | pagina 5