Afhaalbieb groot succes grachtuwse Help lil ook mee? Zeeuwse zorgorganisaties starten dagbesteding beperkt weer op Winkels weer open De Faam WOENSDAG 13 MEI 2020 COLOFON DE FAAM door de redactie De Bibliotheken en de Biblio bussen in Zeeland blijven ge sloten tot in ieder geval 20 mei. Maar de bibliotheken houden de deuren naar le zen, verhalen en kennis wél open. Dat doet Bibliotheek Oosterschelde bijvoorbeeld door e-books gratis toegan kelijk te maken voor ieder een én door een afhaalser- vice, waarvan inmiddels al meer dan duizend mensen gebruik van maakten. MIDDELBURG - Via een for mulier op de websites van de Bibliotheken in Zeeland kun nen leners hun voorkeur op geven. Dit kunnen titels van boeken zijn die aanwezig zijn in hun AfhaalBieb of genres en onderwerpen. De Biblio theken leveren maximaal drie titels per keer. Leners kunnen via het formulier aangeven in welke Bibliotheek of op welke standplaats van de Bibliobus zij de boeken willen ophalen. Afhaalbieb succesvol "Inmiddels maakten meer dan duizend leden al gebruik van de mogelijkheden om voor af bestelde boeken op een algesproken moment af te halen in de Bibliotheek. De afhaalservice is gratis voor le den van Bibliotheken in Zee- Tussen de zeldzame oude boeken van de bibliotheek van kas teel Duivenvoorde in Voorschoten stonden een aantal verge ten manuscripten uit de achttiende eeuw. Het gaat om reis journalen geschreven door Johan Steengracht, een Zeeuwse voorvader van de eigenaren van het kasteel. De medewerkers geven telefonisch of via de mail een ophaalmoment door. Op dat moment staan de boeken klaar in de bib. FOTO: PR land. Zij kunnen op de site een aanvraagformulier invul len waarop ze zes voorkeuren aangeven. Omdat er door de Corona momenteel geen ver voer tussen de Zeeuwse bi bliotheken is, kunnen leden alleen boeken uit de eigen vestiging bestellen. De biblio theekmedewerkers doen hun best om zoveel mogelijk boe ken van de aanvraag bij elkaar te zoeken. De aanvragen zijn voornamelijk van veellezers die normaal gesproken elke 3 weken naar de bieb kwamen, onze leden zijn ontzettend blij met deze service, sommi ge zijn inmiddels al meerdere keren geweest om een tasje op te halen! Naast het lezen van e-books is er ook gewoon nog steeds behoefte aan het bladeren in een echt boek. In verhouding zijn er weinig aan vragen voor de jeugd terwijl er ook gewoon jeugdboeken aan te vragen zijn via de site. Ge middeld zijn er 30 aanvragen per dag, per locatie. We heb ben kinderen gehad die staan te juichen als ze hun tasje op komen halen. Als we de men sen bellen om een afhaaldag/ tijd af te spreken of wanneer een boek van hun keuze er niet is, dan ontstaan er leuke gesprekken. Allemaal positie ve reacties dus aldus woord voerder Andjenie Hanoeman. Volgens richtlijnen RIVM In de Bibliotheken zelf zullen de medewerkers de pakketjes klaarzetten. Alles gaat volgens de richtlijnen van het RIVM. Dit houdt in dat boeken na het op zoeken ook nog minimaal een dag blijven staan om mogelijke verspreiding van het coronavi rus tegen te gaan. Johan Steengracht maakte vele plezierreizen onder ande re naar Londen (1769) en Pa rijs (1772) en hield daarvan een journaal bij. In 2017 publiceerde Irene Storm van Leeuwen-van der Horst, bibliothecaris van Duivenvoorde, al de reis naar Londen, nu is haar publicatie over de reis naar Parijs ver schenen onder de titel Zeeuw se Regenten in Parijs. De reis van Johan Steengracht met zijn zoon Nicolaas en Daniel Ra- dermacher naar Parijs in 1772. Het gefortuneerde gezelschap stond aan de liberale kant van het protestantisme en was be wonderaar van de vrijdenker Voltaire. Overdag bezochten zij stadspaleizen en buiten plaatsen, 's avonds waren zij in theaters en pretparken te vin den. Vader Steengracht liet zijn net afgestudeerde zoon ken nis maken met de Franse cul tuur en introduceerde hem in de wereld van de diplomatie. Het boek is rijk voorzien van afbeeldingen van voorwerpen uit de depots van Duivenvoor de. Tevens zijn alle bijgebon den gravures afgebeeld. De reis van Johan Steengracht met zijn zoon Nicolaas en Da niel Radermacher naar Parijs in 1772 (ISBN.9789087048389). De reis van Johan Steengracht met zijn zoon Nicolaas en Daniel Rader macher naar Parijs in 1772. MIDDELBURG - In deze peri ode zijn er vrijwilligersorgani saties en initiatieven die goed wat (extra) hulp kunnen ge bruiken. Bijvoorbeeld door een helpende hand, een donatie of het versturen van kaartjes. Helpen kan bij de boodschap pendienst van Manteling, met groenonderhoud bij speeltuin van Epenpark, als rolstoel buschauffeur bij Zorgstroom, allerhande klussen bij Kleding- bank Zeeland of door thuis een maaltijd te koken om iemand anders blij mee te maken via Resto Van Harte. Ondermeerde Voedselbank Walcheren, Kin derboerderij de Klepperhoeve en Stichting Chocolate Lovers kunnen een donatie goed ge bruiken om hun dienstverle ning (straks) voort te kunnen zetten. Ook kan er gedoneerd worden om tablets in zorgin stellingen aan te kunnen bie den en om mooie 360-graden video's van Zeeland te laten maken voor mensen die o.a. dementie hebben en via ver schillende initiatieven kun je kaartjes sturen naar mensen met een (verstandelijke) be perking of ouderen, zoals Pro ject Postmaatje, Liefs voor jou of kaartjevoorouderen.nl. Een volledig overzicht vind je op www.welzijnmiddelburg.nl MIDDELBURG - De win kels van het Leger des Heils gaan weer open. Er worden twee klanten ge lijktijdig in in de winkels ontvangen. De winkel in Vlissingen, Singel 294, is vanaf woensdag 13 mei om 9.00 uur weer open en de winkel in Middel burg, Het Zwin 1, is vanaf donderdag 14 mei om 9.30 uur open. Om de verspreiding van het coronavirus te beperken, hebben de Zeeuwse zorgor ganisaties veel voorzienin gen voor dagbesteding en -opvang vanaf medio maart gesloten. Dagbesteding en -opvang is voor veel cliënten én hun naasten een cruciale voorziening, juist in deze cri sisperiode. Daarom hebben de zorgorganisaties besloten, waar mogelijk én met de juiste veiligheidsmaatrege len, bepaalde activiteiten weer op te starten voor een beperkte groep cliënten. MIDDELBURG - Omdat buiten de verpleeghuizen de richt lijn voor ouderen enigszins is versoepeld en dagbesteding buiten de instellingen kan plaatsvinden, is besloten de dagbesteding weer voorzichtig op te starten, uiteraard in aan gepaste vorm. ZorgSaam heeft de dagbesteding al opgestart. De overige organisaties zijn bezig met de voorbereidingen en starten zo snel als mogelijk op. Beperkte groep Om het risico op verspreiding van het vims te beperken en de situatie zo veilig mogelijk te houden, is het aantal deel nemers per groep beperkt. Dat betekent dat er plaats is voor een beperkte groep cli ënten voor wie de dagbeste ding het meest noodzakelijk is. Elke Zeeuwse zorgorgani satie bekijkt binnen zijn eigen instelling hoe de dagbeste ding/-opvang georganiseerd kan worden, evenals het ver voer ernaar toe, en welke cli ënten voor de activiteiten in aanmerking komen. Elke loca tie en cliëntgroep is anders; het gaat dus altijd om maatwerk oplossingen. Helaas kan niet iedereen die dat gewend was, deelnemen. Binnen de zor gorganisaties beoordelen de Specialisten Ouderengenees- kunde en de zorgmedewerkers op individueel niveau wie in aanmerking komt. In deze be oordeling nemen zij ook mee of de gezondheidstoestand van de betreffende cliënt het toelaat. Dit gebeurt in overleg met de cliënt en zijn naaste. mantelzorger of wettelijk ver tegenwoordiger. Zij krijgen de infonnatie van hun vertrouw de contactpersonen. Het is ie ders vrije keuze om wel of niet deel te nemen. Veiligheid staat voorop Veiligheid voor de cliënten en de zorgmedewerkers staat voorop. De cliënten mogen al leen naar de dagbesteding ko men als zij zelf, of een van hun huisgenoten, geen klachten hebben die kunnen wijzen op COVID-19. Ook houden we de 1,5 meter afstand aan en hou den we ons aan alle hygiëne- maatregelen. De dagbesteding vindt bovendien plaats in een locatie buiten de verpleeghui zen. De verpleeghuizen blijven namelijk voor bezoek nog ge sloten tot minimaal 20 mei. e Advertentieverkoop en media-advies E justin.verdouw@dpgmedia.nl T 06- 29361097 Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten E familieberichtenweekbladen@dpgmedia.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website w w w.fam i I ieb e ri cht e n on I i nenl Rubrieksadvertenties E rubrieken@dpgmedia.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edison weg 37 E 4382 NV Vlissingen f Redactie Bied je nieuws aan op de website via de t knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agenda berichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@dpgmedia.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: H) www.dpgmedia.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. Veiligheid voor de cliënten en de zorgmedewerkers staat voorop. FOTO: Esther Meijer

de Faam | 2020 | | pagina 3