Mensen en Monumenten in Middelburg intermediair Historisch Walcheren Volg één van de 7.455 e-learning opleidingen De Faam WOENSDAG 13 MEI 2020 Kijk- en leesboek door Jacques Cats MENSEN VERTELLEN VERHALEN BIJ DE MONUMENTEN GA NAAR INTERMEDIAIR.NL/ONLINE-LEREN Via Intermediair vind je eenvoudig een goede opleiding. Dat opent nieuwe perspectieven. Ontwikkel jouw kennis en versterk je carrière kansen. Kies voor online klassikaal, e-learning oF onbeperkt online leren als abonnee. Wij helpen je om jezelF onmisbaar te maken. door de redactie 'Mensen en Monumenten in Middelburg': dat is de titel van een boek waarin eigenaren, bewoners, gebruikers, beheer ders en andere betrokkenen bij monumenten in de stad hun verhaal vertellen. Oud-journalist Jacques Cats schreef ze op en bracht de interviews met aanvullende informatie samen in een in eigen beheer uitgegeven kijk- en leesboek. Wethou der J. Aalberts kreeg het eerste exemplaar aangeboden. MIDDELBURG - Middelburg is een van de steden met de meeste historische gebouwen in Nederland. Dat hadden er veel meer kunnen zijn als er niet een tijd was geweest dat men zich nauwelijks om mo numenten bekommerde. Zo verloor de stad op de Koepoort na al zijn poorten. Als het om rijksmonumenten gaat, is Mid delburg met 1164 objecten nog altijd de vijfde monumenten- stad van het land. In decem ber 1929 had de historische binnenstad al menig monu ment moeten missen door een enorme brand die toen in de Lange Delft woedde. Amper bijgekomen van de strijd tegen het helse vuur sloeg het nood lot elf jaar later nog feller toe. Bij een door bombardementen en beschietingen veroorzaak te stadsbrand werden op 17 mei 1940 bij elkaar 573 panden verwoest. Daarnaast gingen 18 voor het merendeel monu mentale openbare gebouwen verloren. Breuklijn in de tijd De lokale geschiedenis over ziende, signaleert oud-archi varis Peter Sijnke in het boek een breuklijn in de tijd: er is een Middelburg voor en na 17 mei 1940, in deze maand pre cies tachtig jaar geleden. Al in de oorlogsjaren werd een be gin gemaakt met de herbouw en reconstructie van de twee grootste pronkstukken in de stad: het stadhuis en het Abdij complex. Tot de gebouwen die niet meer terugkeerden in het straatbeeld behoort het kolos sale pand aan de Rotterdamse- kaai waarin de Kamer Zeeland van de Verenigde Oost-Indi sche Compagnie zetelde. De door Cats gebundelde ver halen staan op zichzelf. Zo wordt je als lezer teruggevoerd naar de tijd van de grote be drijvigheid op de Dam waar schepen in het Prins Hendrik dok werden gerepareerd en driemasters in hoogte con curreerden met de Abdijtoren. Voor ouderen zal het beeld bijblijven van de tijd toen houthandel Albert het in on bruik geraakte dok benutte om er boomstammen te ver wateren om later minder last te hebben van scheurvorming of kromtrekken. De zij aan zij liggende boomstammen vormden een uitdaging voor de jeugd voor wie het de kunst was om zo lang mogelijk zon der nat pak te blijven. Monument als uitkijkpost Even verderop staat aan de rand van een paviljoentje het standbeeld van koningin Emma. De inzameling van geld voor het kunstwerk bleek on toereikend zodat beeldhouwer Henk Etienne uiteindelijk uit eigen zak heeft moeten bij passen. Als sinterklaas door de stad trekt, gebruiken kinderen het monument nu graag als uitkijkpost. Sommige ouderen kunnen dat maar weinig waar deren: 'Dat doe je niet!' Anders dan wordt verondersteld ligt er in het paviljoentje niemand begraven. De gedenksteen herinnert aan het bestaan van een houten kraan die werd gebruikt voor het lossen van scheepsladingen. Gevels In het boek wordt extra aan dacht besteed aan de verschei denheid aan soorten gevels in het historische centrum, aan het bestaan van huisnamen en aan de omstandigheid dat eigenaren van woonmonu- menten er niet alleen voor staan. Verder is er ruime aan dacht voor de achterkanten van Middelburg. Panden met een verhaal zijn er genoeg en ook wordt een kijkje ge gund achter de voordeur van woonmonumenten. Middelburg telt ook anders oortige monumenten. De uit 1931 daterende Magirus brand weerwagen is een mobiel mo nument, de Muziektent op het Molenwater is een voorbeeld van klein erfgoed. Middelburg telt verder zo'n vierhonderd monumentale bomen en van de molens als monumenten in het landschap bestaat er tus sen de vroeger aan de Segeers- singel staande snuifmolen een duidelijk verband met de hob by van een Middelburger die snuifdoosjes verzamelt. Cats heeft zijn boek uitgebracht in coproductie met zijn zoon Hans Peter die de grafische vormgeving verzorgde. Met de beschrijving van een aan tal bijzondere monumenten in Middelburg is de uitgave zeker niet compleet. Er wordt nage dacht over een vervolg. Mensen en Monumenten in Middelburg' is bij de Drvkkery te koop voor 18,99 euro. Jacques Cats biedt wethouder J. Aalberts het eerste exemplaar aari van zijn boek. FOTO: Myriam Drost

de Faam | 2020 | | pagina 11