O WOENSDAG 29 APRIL 2020 Herstart "Je moet leven naar hetgeen je bent" Show blaast de Walcherse dracht opnieuw leven in Juul Kortekaas, Middelburg De Faam "IK LEEF IN DE EEUWIGHEID EN BEGIN PAS" WALCHEREN ANNO NU dg) DE WALCHERSE DRACHT WEER TERUG IN HET STRAATBEELD Theo Rietveld Juul Kortekaas vierde in februari haar zeventigste groots. Met alle stadsdichters, vrienden en vakgenoten. Haar leven is een ketting van herstart naar herstart. Wat is haar laatste? MIDDELBURG - In Zeeland vond ze met haar drie kinde ren in 1984 rust. Geboren in Beuningen is Middelburg nu de plaats waar ze ruim de helft van haar leven woont. Altijd met een vangnet: wat er ge beurt, het komt goed. Ze hing begin dit jaar haar kunst aan de wilgen en zoekt nu ande re wegen met haar innerlijke, geestdriftige energie. Je moe zaoie nae de zak (Je moet leven naar hetgeen je hebt) "Nee, dat lijkt me niks. Je moet leven naar hetgeen je hebt? Dat komt op mij heel gek over. Als je nou zegt: Je moet leven naar hetgeen je bent, daar kan ik wat mee. Wie je bent; daar moetje het van hebben. Beter dood en begraeve mit vuuftig as dood mit dertig en begraeve mit tachtig (Pluk de dag) Ik heb altijd het gevoel dat ik in de eeuwigheid leef. Tijd loos. Dat vind ik altijd heel raar van mezelf. Als ik wakker word reis ik door de tijd heen; van heel vroeger naar nu. En niet in mijn eigen leven, maar voor het totale geheel. Ik sta wel eens om kwart over zes 's morgens op: Carpe diem! Pluk de dag! Ik vloei met mijn ei gen natuur mee. Die natuur is ongewis. Waar ik die ener gie vandaan haal? Dat is de endogene kracht die vanzelf omhoog komt. Soms heb je dagen van: ik verdoe mijn tijd en dan ineens komt het als een vulkaan... En dan komt eralies uit. En dan ga ik door. Ook 's nachts. Dan is het gebruik ma ken van die energie. 't Is stille waer as 't nie waoit (Bijna nergens loopt altijd al les op rolletjes) Ik kom uit een groot gezin: vier meisjes en zes jongens. Ik zag "ik was eigenwijs, eigenzinnig, zelfstandig en niet te beteugelen gedichten. Eén gedicht prijkt op een muur aan deSeisdam in Middel- Juul Kortekaas schrijft verhalen en burg. FOTO: THEO RIETVELD alles wat niet klopte. Ik was eigenwijs, eigenzinnig, zelf standig en niet te beteugelen. Op school lekker naar buiten kijken, dromen. Ik heb een ge- spletenheid in me: het kind wat niet mocht bestaan. Dus ik ben niet belangrijk. Gooi alles maar weg. En heb ik anderen no dig die zeggen: Maar Juul toch, dit kun je niet doen. Tussen die twee zitje te vechten: van: ben ik het waard of ben ik het niet waard? Ik moest als kind mijn moeder brood op bed bren gen voor ik naar school ging. Dat was het voordeel van zo'n jeugd;je bent sterk in vreselijke toestanden. Uitgebloemd Op m'n vijftiende kwam ik als kindemieisje in Den Haag terecht. En later kreeg ik het voor elkaar dat ik in 1968 werd toegelaten tot de Koninklij ke Academie voor Kunst en Vormgeving in Den Bosch. Nu heb ik m'n atelier opgemimd. De wanden blauw geverfd. Het is een geweldige bloe- menkamer, met metershoge tulpendoeken. Dit was het. En nu zoek ik wat anders: ga ik taal doen, ga ik iets grafisch doen. Ik weet het nog niet. Ge woon weer even terug en zien wat er ontstaat. Met die grote schilderijen houd ik op. Ik ben uitgebloemd. Juul woont in een 18e eeuws monumentenpand. "Het moet wel kunnen", zegt ze. "Ik hou van het huis. Ik kan er niet over denken of ik hier over toen jaar nog zit. Dat is mijn eeuwig heid. Ik denk alleen: het komt allemaal goed." Ik beschouw mijn kunstenaarschap als een roeping waar je aan moet beantwoorden; een strenge meester in je. Het is een gave, het komt je invallen. Ik roep al tijd: Ik kan niet denken. En dat is natuurlijk onzin. Maar zo'n gevoelHet doemt vanzelf op. Je voelt de goesting, de zin, de trek. En nu ben ik meester over mezelf. "Ik ben nooit tevreden over mezelf. Nooit ben ik goed. Nooit ben ik goed genoeg. Dat is nu over. Woensdagmiddag 5 augustus komt er in Westkapelle bij het Polderhuis een vervolg op de succesvolle VERklederdrachten- show van 2 jaar geleden. Jeanine van Marion en Jolien Sturm, bekend van Modevakschool Jolien), tekenen voor de organi satie van deze show. WESTKAPELLE - Op korte ter mijn mogen we nu echt nog niet denken aan grootschalige evenementen, maar met nog vier maanden te gaan dur ven Jeanine en en Jolien de gok wel te wagen dat er dan weer een echte Zeeuws feest je gehouden mag worden. En ze hopen op net zo'n succes als tijdens de show twee jaar gelden, toen het hele plein en de dijk achter het Polderhuis zwart afgeladen was met en thousiast publiek. Geschiedenis Doordat de klederdracht lang zaam uit het straat beeld ver dwijnt op Walcheren, hadden Jeanine van Marion en Marjan Minderhoud als vrijwilligers van het Polderhuis twee jaar geleden de VERklederdrach- tenshow opgezet in West kapelle. Want ze vonden het zonde dat de Zeeuwse kleder dracht-traditie traditie lang zaam maar zeker verloren ging. Verklederdracht In de grootse show die ze op poten zetten bestonden de in zendingen uit eigentijdse ont werpen van kledingstukken en uit creaties gebaseerd op de klederdracht of samenge steld uit traditionele Zeeuwse stoffen. Een hippe modeshow geïnspireerd op Zeeuwse streekdrachten bevolkte die middag de trap achter het Pol derhuis, een catwalk Westka pelle waardig. Walchers Tijdens deze show komen de stoffen en kledingstukken (al dan niet met een knipoog) uit de Walcherse dracht weer terug in het straatbeeld, le dereen wordt uitgedaagd om een eigen idee uit te werken tot een (niet)draagbare cre atie voor: man, vrouw, jong, oud, dik of dun. Het is een ode aan de traditie en de trots waarmee vooral de vrouwen de klederdracht droegen en sommige vandaag de dag nog steeds dragen. Tot voor een paar decennia was de Zeeuwse kleder dracht nog springlevend. Op een markt zag je altijd wel iemand in 'hoerendracht'. Je zag ook waarvandaan: van Beveland of specifiek van Katholiek-Beveland, van Middelburg, van West kapelle of van d'n overkant Wie is ertoe aan een nieuwe uitdaging waarbij je aangesproken wordt op je creativiteit en je naaivaardigheden, nu we verplicht zijn om zoveel mogelijk thuis te blijven? Dus coupeuses, ontwerpers, studenten en iedereen die het leuk vind om met ontwerpen en kleding bezig te zijn, geef je dan zo snel mogelijk op, liefst vandaag nog! Stuur een mail naar info@polderhuiswestkapelle.nl voor het aanmeldformulier. FOTO: JAN DE JONGE FOTO: FRANK HUSSLAGE

de Faam | 2020 | | pagina 6