Onderzoek naar problemen met praten en slikken Stationsbrug Middelburg weer helemaal bij de tijd Wij bezorgen één miljoen bedankjes aan "Geen enkele tiener mag zich zo eenzaam voelen. Stop MS!" •1 WOENSDAG 15 APRIL 2020 De Faam Zorg dat jouw bericht meetelt op dankaandezorg.nl Donna, 34 jaar, kreeg MS toen ze 17 was Help nu alstublieft, door meer onderzoek 1 I mogelijk te maken! Geef. Ga naar MSonderzoek.nl stichting research .Will Stichting MS Research subsidieert onderzoeken naar MS. Ook de 34-jahge Donna lijdt aan deze ziekte. FotoStichting MS Research MIDDELBURG - Door een op dracht aan de Nautische cen trale om de slagbomen van de brug te openen opende gede puteerde Harry van der Maas de Stationsbrug in Middel burg officieel voor het verkeer. Er was verder geen officieel openingsfeest vanwege de corona-beperkingen. Van der Maas feliciteerde de stad door de uitspraak: "De klus is klaar! De brug is weer thuis en ziet er prachtig uit" De vernieuwde brug kan weer tientallen jaren mee als belangrijke verbinding tussen het station en het cen trum van Middelburg. Volgens planning De Stationsbrug in Middelburg is 70 jaar oud. Vanaf eind sep tember 2019 tot begin is op de werf van Hollandia in Krimpen aan den IJssel de brug weer helemaal opgeknapt. De inzet was om voor het Paasweek end de brug terug te plaatsen in verband met het toeristen seizoen. Hoewel de toeristen er nu niet zijn, blijft het van groot belang om de brug weer te kunnen gebruiken. Veranderd Het houten dek van de draai brug is vervangen door een stalen dek en de aandrijving van de brug is vernieuwd. De brug heeft een nieuwe leu ning en de elektrotechnische installatie is aangepast. Ook is de draaibrug opnieuw gecon serveerd en voorzien van een nieuwe patinakoper groene verflaag. zeeland.nl/stationsbrug Donna, 34 jaar, kreeg MS toen ze 17 was. Ongeveer de helft van alle mensen met MS heeft net als Donna spraakproblemen. Daardoor spreken zij bijvoorbeeld tra ger of zijn minder goed ver staanbaar. En communicatie verloopt stroever en is extra vermoeiend. Om te kunnen spreken moe ten verschillende onderdelen van je lichaam samenwer ken zoals je mond.neus, keel, stembanden en luchtwegen. Spreken vraagt om een zeer fijne aansturing vanuit de her senen. Wanneer er door MS bij één van deze onderdelen problemen ontstaan heeft dat direct gevolgen. Dr. Jean-Mar tin Charcot, ontdekker van de ziekte MS, benoemde al in 1886 spraakproblemen als één van de drie kenmerken van MS. Desondanks was er jaren lang (te) weinig aandacht voor deze klachten.Ook slikproble- men komen frequent voor bij mensen met MS. Naarmate de ernst van de ziekte toeneemt kan dit oplopen van 30 tot 90% van de gevallen. Slikproblemen worden geas socieerd met een toenemende kans op een longontsteking en een hoger sterftecijfer. Het is daarom belangrijk om slikpro blemen tijdig vast te stellen. Bij vermoedelijke slikproble men kan de logopedist een FEES-onderzoek uitvoeren. FEES staat voor flexibele en- doscopische evaluatie van het slikken. Het onderzoek vindt plaats op het moment dat de oorzaak van het verslikken niet duidelijk is, wanneer het ver moeden bestaat van stil ver slikken of wanneer we meer informatie willen hebben over het functioneren van de spie ren die bij het slikken gebruikt worden. Tijdens het FEES-onderzoek kan de logopedist zien wat er met de hap of slok gebeurt: wordt het goed getranspor teerd, blijft het achter in de keel, loopt het de luchtweg in? Daarnaast bekijkt de logope dist welke voeding veilig is om te slikken en welke niet, en of het inzetten van compensatie technieken zinvol is. Dit kan per individu verschillen. Op basis van het FEES-onderzoek geeft de logopedist een advies op maat voor het eten en drin ken. Het FEES-onderzoek is weinig belastend en geeft veel inforcnatie. Sommige slikpro blemen kunnen ook behan deld worden middels NMES (neuromusculaire elektrosti- mulatie). Bij deze behandeling plakt de logopedist elektroden op de mondbodem en hals. Door giften van donateurs kan Stichting MS Research onder zoek subsidiëren. Meer informatie over deze onderzoeken en over het (geoormerkt) doneren speci aal voor deze onderzoeken? Neem dan contact op met Stichting MS Research: 071- 5600500 of communicatief) msresearch.nl. "Toen ik de diagnose kreeg was ik jong. MS was eerst 'nog geen big deal'. Ik voelde van alles, maar vooral opluchting: eindelijk een verklaring voor wat er gaande was met mij! Wat MS was wist ik op dat moment nog niet en ik had helemaal niet het gevoel dat het mijn leven zo zou beïnvloeden. Ik was ontzettend moe, maar toch actief en leefde mijn leven. Ik was in een ontkenningsfase, want MS mocht geen invloed op mijn leven hebben. Maar MS had andere plannen met mij... Mijn MS reis begon met een klapvoet... al snel gevolgd door het trillen van mijn rechterhand. Af en toe zag ik dubbel. Ik kreeg een hele onduidelijke spraak en vond het moeilijk om informatie te verwerken. Ik kreeg een kruk, daarna twee krukken en als snel kwam de scootmobiel. Ik wilde niet langer met mensen over mijn situatie praten en werd daardoor erg eenzaam... De verandering kwam toen ik naar een bijeenkomst voor jonge mensen met MS ging. De energie was overweldigend, 'elektrisch' bijna! Ik hoorde er weer bij. Sindsdien realiseer ik me dat ook ik weer anderen kan helpen met mijn ervaringen. Door anderen te helpen, help ik ook mezelf. Dat helpt mij om veerkracht te blijven tonen en door te gaan!" "Don't stop thinking about tomorrow" Heeft u onze nieuwe TV-commercial "Stop AfS"al gezien? Of misschien "Don't stop thinking about tomorrowde muziek van Fleetwood Mac, al op de radio gehoord? Nog niet? Kijk snel op www.msonderzoek.nl. Het toont de veerkracht van mensen met MS, die elke dag voor nieuwe uitdagingen staan. Want multiple sclerose is meedogenloos, pijnlijk en vermoeiend. U kunt daar iets aan doen. Help alstublieft!

de Faam | 2020 | | pagina 10