Zingeving bij een bipolaire stoornis IS Bevrij dingsfestival ill Tijdelijk geen podium Intratuin heeft nu drive-in winkel Steuntje bij kids thuis 09 De Faam WOENSDAG 1 APRIL 2020 Maak van de nood een deugd MEERMENSEN DAN JE DENKT MET EEN BIPOLAIRE STOORNIS MAAK BIPOLAIRE STOORNIS BESPREEKBAAR Blues gaat naar 2021 TONEEL Conny den Heijer Petra d'Huy is 45 jaar en heeft al 20 jaar last van een bipolaire stoornis. Dat betekent voor haar dat ze 16 jaar afgekeurd en werkloos thuis zit. De maatregelen rondom de coronacrisis zijn voor haar niet onoverkomelijk, zij weet hoe het is om veel binnen te zitten. MIDDELBURG - In de loop der jaren heeft Petra van de nood een deugd gemaakt. Om de bipolaire stoornis bespreek baar te maken heeft ze een website gemaakt en is ze re gionaal contactpersoon van de landelijke vereniging 'Plusmi nus - leven met bipolariteit'. Inmiddels weet ze met haar stemmingswisselingen om te gaan door alles wat ze doet zorgvuldig te plannen. "Ik weet, dat als ik morgen er gens naartoe moet, ik vandaag en overmorgen mijn rust moet nemen. Anders kost alles me veel te veel energie en dan gaat het mis," vertelt Petra. "Mijn bipolaire stoornis houdt in dat ik te maken heb met pie ken en dalen. Als ik in zo'n piek zit kan ik niet over mijn gren zen heen kijken, zo ver weg zijn die. Maar de klap die daar na komt gooit me in een diep dal waar de bodem niet van te zien is. Dat weet ik nu en dat probeer ik voorkomen." Petra is snel overprikkeld en vermijdt dat zoveel mogelijk. Dat geldt ook bij het volgen van het nieuws. "We worden op dit moment dagelijks geconfron teerd met corona nieuws. En dat is goed, we moeten weten wat er nu speelt in de wereld en wat er van ons verwacht wordt Maar ik raak daar, door mijn stoornis, extra snel door geïrriteerd en negativiteit blijft bij mij langer hangen. Ik wil niet depressief worden dus probeer nu maar te genieten van het feit dat het hele gezin noodgedwongen thuis zit. Dat geeft voor mij veiligheid en structuur. De normale gang in een gezin gewoon laten door gaan. En contact houden met de buitenwereld via Social Media. Want contact houden met elkaar is belangrijk, zeker in deze onzekere tijd. Ik hoop dat na de crisis we bewuster en efficiënter gaan leven en er minder individualisering is. We zitten tenslotte allemaal in hetzelfde schuitje. Hierna meer menselijk contact heb ben, zodra het weer mag. We hebben elkaar nodig. Ik merkte wel dat de wereld zo hectisch is geworden en we geen tijd hadden om even stil te staan. Bij onszelf en bij anderen. Ik hoop dat de natuur nu even kan bijkomen omdat er minder uitstoot en vervuiling is. En dat we van dat herstel over een tijdje weer met z'n allen kun nen genieten. Een crisis laat Petra d'Huy heefteen eigen website voor wie steun zoekt, www.petraetcetera.com Foto: Coen d'Huy ons nadenken over bepaalde zakendingen die we eerst niet deden, kunnen nu ineens wel. Online lesgeven of vergade ren, een boodschap doen voor elkaar, noem het maar op. Er zijn heel veel mensen met een bipolaire stoornis en ik zie via mijn besloten Facebookgroep, dat zij elkaar opzoeken. Hun schaamte, angst en eenzaam heid proberen te overwinnen. Ze geven elkaar tips, chatten met elkaar. Er ontstaan 1 op 1 contacten en vriendschappen die er eerder nog niet waren." Nog steeds is bipolaire stoornis voor velen een taboe. Durf er voor uit te komen en maak het bespreekbaar. Bipolaire stoornis is een psychische aandoening met (hypo)manische en depressieve episodes en stabiele periodes. Je herkent het door de uitersten in stemming en activiteit www.plusminus.nl en www.petraetcetera.com Vanwege de corona-epidemie is het Bevrijdingsfestival Zee land geannuleerd. Ook alle andere publieksactiviteiten die tot 1 juni 2020 gepland stonden in het kader van de viering van 75 jaar vrijheid kunnen geen doorgang vinden. VLISSINGEN - Het Natio naal Comité zoekt samen met maatschappelijke partners naar mogelijkheden om bin nen de nu geldende stringente maatregelen tijdens de Natio nale Herdenking op 4 mei toch in het hele land stil te staan bij de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog en de conflicten en vredesmissies waar Neder land sindsdien bij betrokken is geweest Ook wordt er gezocht naar een passende manier om aandacht te geven aan de be vrijding, 75 jaar geleden. "We willen mogelijk ma ken dat de hele Nederland se samenleving ondanks de buitengewoon moeilijke om standigheden op een waardige manier en in onderlinge ver bondenheid kan herdenken en stil kan staan bij het einde van de Tweede Wereldoorlog, 75 jaar geleden. We vragen spe ciale aandacht voor de vete ranen en al die mensen die de verschrikkingen van deze oor log zelf hebben meegemaakt en nu extra kwetsbaar zijn voor het coronavirus," aldus de voorzitter van het Nationaal Comité, Gerdi Verbeet Voor de Herdenking en de Vie ring van de Bevrijding op 4 en 5 mei wordt een vorm ontwik keld die past bij de huidige uit zonderlijke omstandigheden. Meer informatie via de site www.4en5mei.nl KWADE NDAMME - De nieuwe data voor liet Kwadendamme Bluesfes tival worden 14 en 15 mei 2021. Bijna alle tickets voor 8 en 9 mei waren uitverkocht. Om die alle maal in te leveren en geld terugstorten is erg veel werk. Dus hebben de or ganisatoren besloten dat de tickets van editie 2020 toegang bieden tot Kwa dendamme 2021. Zij die dit aanbod niet willen of kunnen aanvaarden kun nen liet aankoopbedrag teruggestort krijgen. Hannes Minnaar WALCHEREN - Door de nieuwe aangescherpte maatregelen rondom het Corona virus is ook Muziekpodium Zeeland helaas genoodzaakt om naast de con certen van Dash, Aventura en Brainiac ook de concerten te annuleren van Hannes Min naar op 19 april, het Moon Trio op 2 mei, het Mats Eilertsen Trio op 8 mei, Tatiana Koleva op 10 mei, Ton Koopman en Catherine Manson op 17 maart. FOTO: SIMON VAN BOXTEL KOUDEKERKE - Intratuin in Koudekerke heeft dezer da gen een drive-in winkel waar bestelde spullen afgehaald kunnen worden, zonder fy siek contact met anderen. Ook potgrond is hier te koop. Er zijn gelijk een aantal ge maksartikelen aan de voor raad toegevoegd. Er zijn nu ook eenjarigen te koop en meststoffen voor gazon- onderhoud. "Onze drive-in vuurwerkwebshop stond nog paraat. Onze klanten kunnen thuis hun order invullen en betalen en zelf een afhaalmo- ment kiezen. Wij laden het in de kofferbak bij het afha len. Makkelijker kan eigenlijk niet", aldus Sjacco Joziasse. Hoe je veilig kunt inkopen staat uitgelegd op www.in- tratuinkoudekerke.nl OOST-SOUBURG - De Sou- burgse toneelvereniging S.T.E.C. moet de voorstelling van comedie De Schoonma kers op 11 en 18 april helaas verplaatsen naar een nog later te bepalen tijdstip. De nieuwe data worden te zijner tijd be kendgemaakt op de website van S.T.E.C, www.stec.nu VLISSINGEN - Voorlopig zit ten we thuis. Voor ouders met kinderen zijn dit pittige tijden. Ineens ben je juf, entertainer, heb je je huishoudelijke taken en misschien wil je werkgever ook nog wat van je. Hoe orga niseer je dit en hoe houd je het zelf vol? Vanaf heden kunnen ouders met kinderen tot acht tien jaar zich aanmelden bij Home Start Walcheren voor een steuntje in de rug, als ze er even doorheen zitten en willen sparren met een andere ouder. Het gezin wordt ondersteund door het bieden van een luis terend oor, opvoedondersteu- ning, vriendschap en plezier en praktische hulp. Zit je er als ouder even door heen en wil je even sparren met een andere ouder over hoe het nu thuis gaat, neem dan contact op met de coör dinator van Home Start Wal cheren, Sylvia Sparreboom, en meldt je aan via 06-25 '4 39 74 of via e-mail: s.sparreboom@ humanitas.nl

de Faam | 2020 | | pagina 5