Toeristen helaas even niet welkom Zeeuwse schuren Volkoren-voorzitter vindt 't leuk Randwijk verplaatst De Faam WOENSDAG 1 APRIL 2020 Verbod recreatieve overnachtingen ANDERS RAAKT HET ZORGSYSTEEM IN ZEELAND OVERBELAST TIJDELIJKE BEWONING VRIJWILLIGER IN HET ZONNETJE COLOFON Gertit van Loon Sinds afgelopen maandag 12:00 uur geldt een noodverorde ning in Zeeland voor het weren van toerisme en een verbod op recreatief nachtverblijf. Tot die ingrijpende maatregel (voorlopig geldend tot 10 mei) kwam de Veiligheidsregio Zee land. Vrijdag werden de regels bekend gemaakt, maar al da gen eerder gingen campings uit eigen beweging dicht. "Stay safe". ZEELAND - Zeeland zonder toerisme is als een kerk op zondag zonder bezoekers. Niet voor te stellen. Nooit vertoond. Toch gebeurt het nu. In 2020. Zeeland weert niet alleen toe risten vanwege het coronavi rus, het mag ze ook beboeten. De Veiligheidsregio Zeeland kan niet anders en gaf vorige week een verklaring waarom dit noodzakelijk is. "Gezien de beperkte omvang van de zorg- capaciteit in Zeeland en het al langer bestaande nijpende tekort aan bijvoorbeeld huis artsenzorg is het niet gewenst dat grote groepen toeristen naar Zeeland komen. Omdat hiermee de kans bestaat dat het zorgsysteem in Zeeland overbelast raakt en daarmee de zorgcontinurteit in onze ge meenschap ernstig in gevaar dreigt te komen." De maatregelen gericht op het weren van toerisme en het verbod op recreatief nacht verblijf in Zeeland zijn tot ui terlijk 10 mei 2020 van kracht en kunnen door de voorzitter van de Veiligheidsregio herbe- oordeeld worden op noodzaak en eventuele verlenging. De maatregelen kunnen ook eer der dan 10 mei in worden ge trokken, als ze niet meer nodig zijn om de zorgcontinurteit te borgen. Soort overnachtingen Onder toeristisch en recreatief nachtverblijf vallen: nachte lijk verblijf door (groepen van) personen voor ontspanning in de vrije tijd die hun hoofdver blijfplaats elders hebben. Het gaat dus om: recreatieparken, hotels (recreatief nachtver blijf), vakantieparken, kam peerterreinen, (mini)campings, Op De Duinhoeve in Burgh-Haamstede is het rustig. Medewerkers kijken uit naar betere tijden. (Beeld: De Duinhoeve) kamperen bij de boer, kamer- verhuur, B&B, pensions, jacht havens, strandslaaphuisjes en camperplaatsen. Helaas stil Bij camping Duinhoeve in Burgh-Haamstede keken ze Mensen die om persoonlijke omstandigheden geen ander verblijf hebben mogen wel in een recreatief nachtverblijf. Te denken valt aan mensen in scheiding, tussen twee huizen in zitten (verbouwing of nieuw huis laten bouwen) en seizoens- en arbeidsmigranten. zo uit naar het nieuwe toe ristenseizoen. "Waar normaal gesproken de camping weer gezellig volloopt met gasten die hun plaatsje weer gaan op bouwen, is het nu helaas stil. Wat hadden wij graag samen met u de opening willen vie ren waar wij met z'n allen naar uit hebben gekeken! Hopelijk kunnen wij u weer snel ont vangen, tot die tijd zullen wij u op de hoogte houden van alle ontwikkelingen en nieuwtjes op de camping. Wij zijn super blij met onze nieuwe bolder wagens en de t-shirts voor het receptiepersoneel. Stay safe." Houden aan de wet Campeergigant Roompot opende voor vrijdag al 2500 kampeerplaatsen niet, had voorzorgsmaatregelen geno men door restaurants, winkels, Het bouwen en gebruiken van strand huisjes is ook verboden. Als een slaaphuisje al staat mag dat wel blijven staan, maar niet gebruikt worden. Strandhuisjes hebben een grote aantrekkingskracht op mensen. De kans is groter dat veel mensen samenkomen op het strand, aldus de veiligheidsregio. sportvelden en zwembaden op de parken dicht te gooien, maar moest na de maatrege len van de Veiligheidsregio alle 26 parken helemaal op slot doen. Woordvoerder Baptiste van Outryve liet in de PZC we ten dat bepaalde gasten het moeilijk te begrijpen vonden. "Eerlijk gezegd hebben we er zelf ook moeite mee. Wij gaan de wet niet overtreden, dus de parken gaan dicht. Maar je kunt jezelf de vraag stellen waarom de ene dag de auto riteiten A communiceren en de andere dag B." MIDDELBURG - Veel monu mentale 18e eeuwse Zeeuw se schuren zijn er niet best aan toe. De boeren zijn welis waar aan de schuren gehecht, maar ze voldoen niet meer, ze takelen af en opknappen kost handenvol geld. Een voor een verdwijnen ze uit het landschap. Ook Marco en Monique uit Zaamslag vroegen, met pijn in het hart, een sloopvergunning aan voor hun schuun een an tiek gevaarte van bijna 30 me ter lang en 10 meter hoog. Dat nieuws snel kan reizen, bleek toen Sjaak Murre aanklopte en vroeg of hij de schuur mocht hebben. Om af te breken, mee te nemen en in Zuid Beveland weer op te bouwen. In de Verhuizende Schuur volgen Mathijs Deen en Faam-correspondent Theo Rietveld de queeste van Sjaak Murre, de zwijgzame Zeeuw die het bovenmenselijke werk op zich nam om de monumen tale schuur met blote handen af te breken en op een boeren kar af te voeren. De uitzending is zondag 5 april van 10.00 tot 12.00 uur op NPO Radiol in het programma OVT in de rubriek Het Spoor Terug en is gebaseerd op Rietvelds film De Verhuizende Schuur. VLISSINGEN - De H M. Van Randwijklezing die op 5 mei gehouden zou worden, wordt vanwege de corona-epedimie ver plaatst naar een nog na der te bepalen datum. De nieuwe datum worden te zijner tijd bekendgemaakt via de website van het be vrijdingsfestival Zeeland, https^/b ev rijd i ngsfest i - valzeeland.nl/ Advertentieverkoop en media-advies Ejustin.verdouw@dpgmedia.nl T 06- 29361097 Krant gemist? Vul svp het formulierop de website in onderde knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichtenweekbladen@dpgmedia.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@dpgmedia.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NVVIissingen Redactie 9.Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agenda berichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@dpgmedia.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.dpgmedia.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. Wim Bos (midden) is voorzitter van Middelburg Volkoren. Zijn vrijwilligerswerk kost vijf uur per week maar levert veel plezier op. FOTO. PR. Wim Bos (73) is voorzitter van Middelburg Volkoren. Als vrijwilliger werkt hij mee aan een evenement dat in de loop van de jaren naam heeft gemaakt. MIDDELBURG - Als Bos gevraagd wordt naar zijn vrijwilligerswerk komt het gesprek meteen op het ko renfestival. "Ik vind het leuk om hieraan mee te werken. Het bestuur en een werk groep organiseren het eve nement waaraan jaarlijks 180 koren de stad twee da gen op zijn kop zetten", legt hij uit. Voorbereidingen "Het bestaat 22 jaar en in september starten de voor bereidingen voor het vol gende jaar. Dan ben je als vrijwilliger bezig met het huren van podia, geluid re gelen, de wensen van de deelnemende koren vervul len en het veiligheidsplan ter hand nemen.lk besteed aan Middelburg Volkoren zo'n vijf uur per week", ver volgt Bos." Vanwege de Co rona-crisis is de juni-editie van Middelburg Volkoren afgelast. In augustus start de organisatie van het eve nement in 2021. Meer vrijwilligerswerk Bos doet meer vrijwilligers werk. Bij Behoud Hoogaars en al langer geeft hij taalles aan niet-Nederlandstaligen. "Mijn eerste vrijwilligers werk was als bestuurslid van de HBS-schoolvereni- ging 'Van stamelaar tot een redenaar.', besluit Bos.

de Faam | 2020 | | pagina 3