Minuscuul virus met enorme invloed Leven in tijden van Corona WOENSDAG 18 MAART 2020 De Faam Gevolgen veel groter dan gedacht OOK ZEELAND ONTKOMT NIET AAN HET CORONAVIRUS OP DE HOOGTE BLIJVEN VAN HET VERLOOP Het hele land zit in de aanloop naar een lockdown: het Co ronavirus ofwel COVID-19 zorgt er voor dat alles dicht gaat. Wij nuchtere Zeeuwen zijn op hun hoede; scholen, kinderop vang en horecagelegenheden op slot tot minstens 6 april. Daarna is het mei-vakantie dus misschien komt er nog 2,5 week bij. Bij de 19 besmettingen in Zeeland, op het moment dat deze krant ter perse ging, zal het niet blijven. Wij vroegen eens voorzichtig rond om te kijken hoe ver de gevolgen van het Coronavirus strekken. VLISSINGEN - Geen patiënt die ons te woord kon staan. Zij zitten thuis in quarantai ne. Op zich al heel bewerke lijk want hoe moet dat als je in een eigen kamer moet verblij ven zonder contact te mogen hebben met je niet besmette huisgenoten. Je deelt wel een keuken, toilet en badkamer. Thuis Premier Rutte heeft gevraagd zoveel mogelijk thuis te blijven bij gezondheidsklachten en thuis te werken als dat kan. We houden ons er aan, zowel voor de veiligheid van onszelf als voor de ander. Met ingang van maandag zijn alle scholen ge sloten. Hamsteren is niet nodig alhoewel de schappen in de winkels toch sneller leeg zijn dan normaal. Evenementen, bijeenkomsten en activiteiten met meer dan 100 aanwezi gen zijn geannuleerd. Overal zit mensenwerk achter en daar worden velen de dupe van. Al lemaal overmacht maar kom je daar financieel mee uit? Het kan sommige bedrijven zelfs de kop kosten. Thuisstudie Afgelopen weken kwamen we nog studenten tegen die een mondkapje droegen, de een nog mooier dan de ander. Of ze allemaal even effectief waren was de vraag maar ze kunnen voorlopig de kast in want de University of Applied Sciences, University College Roosevelt en Scalda hebben hun deuren ge sloten. Er worden geen fysieke lessen meer gegeven en men moet thuis studeren. Zorginstellingen WVO Zorg heeft tot 1 april be zoekers de toegang ontzegd tot de verpleeg- en zorgaf- delingen in Ter Reede, Schel- dehof, St. Willibrord en de Zoute Viever. Hiermee wil men kwetsbare bewoners en het personeel beschermen tegen het Coronavirus. De woonzorg complexen waar geen verzor gingshuis- of verpleeghuiszorg nodig is, alsmede het hospice zijn wel open. Horeca Ook de horeca moet er aan ge loven, in België is was al geslo ten tot 3 april. Niek Damen van Pier 7 in Vlissingen zegt "Wij zijn open gebleven zolang het mocht. We hebben er alles aan gedaan om onze gasten zoveel mogelijk te informeren over de stand van zaken via soci ale media. In de zaak hadden we op verschillende plekken desinfectiezeep staan die ie dereen kon gebruiken. Onze medewerkers wasten extra vaak hun handen en vermeden handcontact met onze klanten. Dit is overmacht maar we leg gen ons er bij neer, het is niet anders." Hamsterwoede Zoals gezegd wordt er volop Zaterdagmiddag 16.00 uur. De plaatselijke grootgrutter wacht op een nieuwe lading extra vitamines. Foto: Conny den Heijer gehamsterd, al zou dat niet nodig zijn. Distributiecentra bevoorraden de supermarkten zoals normaal, drie keer per dag. Toch is de hamsterwoede te verklaren want de distributie is ontregeld. En niemand wil zonder spullen zitten. Favoriet zijn wc papier, conserven, pas ta en lang houdbare producten als melk, thee en koffie. Dro gisterijen zien de paracetamol, potjes met Vitamine C en an- tibacteriële doekjes de winkel uitvliegen. Het maximale aan tal mee te nemen producten is voor paracetamol dan ook vastgesteld op drie doosjes per persoon. Desinfecterende handgel en zeep zijn gewoon op en schijnen op het moment maar mondjesmaat aangele verd te kunnen worden. Preventie Wat kun je nu zelf doen om je zelf en anderen te beschermen tegen besmetting met het Co ronavirus? Weinig, maar als je klachten hebt als verkoudheid, hoesten, keelpijn of koorts, beperk dan je sociale contac ten. Was vaker per dag goed je handen. Hoest en nies in de binnenkant van je elleboog. Gebruik papieren zakdoekjes en gooi die na gebruik direct weg. Schudt geen handen, een elleboogje of vriendelijke glim lach is ook prima. Wees inven tief, het kost weinig moeite om hygiënische doekjes mee te ne men naar de supermarkt zodat je het handvat van het winkel wagentje of de handscanner even kunt schoonmaken voor je hem gebruikt. Regels Houdt de hygiëne maatregelen in ere. Uiteindelijk hebben we hier te maken met een pan- demie, een epidemie op we reldwijde schaal van een zeer besmettelijk virus. En dat is niet niks want direct of indi rect het treft ons nu dus alle maal. Minister Bruins eindigde zijn persconferentie met de opmerking: "Nederlanders, let een beetje op elkaar." Naast de gebruikelijke berichtgeving in de media kun je op de hoogte blijven van de ontwikkelingen rondom het Coronavirus op: https://www.rivm.nl/nieuws/actuele-irTformatie-over-coronavirus Annemarie Tiemes uit Biggekerke is ba- rista trainer en reist daar voor de hele we reld rond. "Alle reizen en beurzen worden tot en met juni uitgesteld ever de hele we reld. Nederlandse- en wereldkampioen schappen en festivals in fcirijs en Londen zijn uitgesteld. Voor het bedrijf heeft dat financiële consequenties, want er worden minder trainingen gegeven. Voor mij nog niet, als we in juni tenminste van het virus af zijn. Vanaf dat moment krijg ik het bere- druk. Neemt niet weg dat ik niet gewend ben om zo lang thuis te zitten." Foto: Conny Peter de Neef is verantwoordelijk voor de programmering van zes podia, waaronder 'thuishaven' huiskamertheater De Ver wachting in Ritthem. "Wij zijn de toeleve ranciers voor de theaters en nu is alles dus afgelast Voor de artiesten is dat een drama, vooral voor degenen die nog wat minder bekend zijn. Zij hebben geen vast salaris en vallen dus overal buiten. Als het langer gaat duren wordt het financieel lastig voor iedereen. Eigenlijk heb ik er een hard hoofd in. Dit kan nog wel eens even gaan duren." Foto: Conny den Heijer Jacqueline van de Kreeke, planeconoom bij de gemeente Veere, is sinds maandag thuis aan het werk. "Gelukkig zijn alle me dewerkers uitgerust met een laptop en een smartphone om het thuiswerken mogelijk te maken. Via facetime, mail of telefoon kan er contact gelegd worden met collega's of externen als dat nodig is, zodat het meeste gewoon door kan gaan. Op kantoor hoor je meer, waardoor je je werk beter en integra- ler kunt doen. Maar ik mis wel de collega's om me heen." Foto: Conny den Heijer Sven Hardeman werkt in Middelburg ais horecamanager en adviseur. Zijn telefoon staat roodgloeiend door de afzeggingen die hij ontvangt van zijn opdrachtgevers. "Een groot deel van mijn maandomzet ver valt hiermee. Alles is tot zeker 31 maart ge schrapt. Ik verwacht, gezien het verloop in China en Italië, dat dit nog verlengd wordt. Financieel heeft dit grote gevolgen waar ik me ernstig zorgen over maak. Ik onderzoek nu wat mijn mogelijkheden zijn en hoop dat er vanuit Den Haag een soort nood fonds komt" Foto: Ruben Oreel

de Faam | 2020 | | pagina 7