Mannen redden voormalig dameskoor Knus nu uit de Bus Cursus Instagram Vier plakken voor Zeeland Sharks Grote boomfeestdag Speurneuzen Terra Maris De Faam WOENSDAG 11 MAART 2020 100 jaar Westkappels Koor 'NIET IEDEREEN ZAG HET ZITTEN IN KLEDERDRACHT TE ZINGEN' TURNFUN de JUBILEUMEXPOSITIE Een uniek jubileum wordt gevierd door het Westkappels Koor. Het koor viert het 100-jarige bestaan. En maar weinig koren in ons land hebben zo'n mijlpaal bereikt. Het koor heeft dan ook vele stormen doorstaan in de bewogen geschiedenis van het Walcherse kustdorp. WESTKAPELLE - In 1920 werd de Gemengde Zangvereniging Noordzeegalm opgericht. Na een paar jaar werd het een dameskoor en veranderde de naam in het Westkappels Da meskoor. In 2003, toen het ledental flink daalde, werd er weer een gemengd koor van gemaakt. Nu telt het 25 vas te leden. Jozien Slabber (72) is voorzitter van het koor en zingt ook al 36 jaar in het koor. Ze zegt "In 2003 was er een leegloop in het Dameskoor. We hadden nog slechts twintig vrouwelijke leden en het was niet makkelijk om nieuwe le den te werven. Niet ieder jong lid zag het zitten om in kleder dracht te gaan zingen. En toen hebben we besloten dat er ook mannen lid mochten worden. Het enige dat we moesten doen was de naam veranderen in Westkappels Koor." Oorlog Het koor repeteert iedere woensdag in het verenigings gebouw Westkapelle Her rijst, maar heeft een bewogen eeuw achter de rug. Slabben "Dat had ook te maken met de oorlog waarbij Westkapelle werd weggevaagd en vele dor pelingen omkwamen. Maar daar is ook een saamhorigheid en motivatie uit ontstaan." Na de oorlog moest het koor bij gebrek aan oefenruimte uit wijken naar Domburg, waar in de barakken, die daar toen stonden, moest worden gere peteerd. Vele koorleden wa ren oorlogsslachtoffers, maar uiteindelijk kon weer uit volle borst worden gezongen in het eigen dorp aan de Noordzee kust. In de loop der tijd werd ook een breed repertoire op het programma gezet Slab ben "Het repertoire bestaat uit van alles. En de klederdracht waarin wij optreden is ons vi sitekaartje." Het koor had in de jaren ook te maken met vergrijzing en een soort golf beweging van populariteit Dankzij initiatieven als festivals als 'Middelburg Vol Koren' en meer aandacht voor koorzang op tv is samenzang altijd op de krt blijven staan, zeker in Westkapelle. Het koortrad bin nen en buiten de landsgrenzen op, er werden langspeelplaten gemaakt en kreeg nationale bekendheid. Slabben "Rond 1950 werd een film gemaakt die 'De Dijk is Dicht' heette en waarin acteur Kees Brusse een hoofdrol speelde. Ook ons koor trad er in op. De filmbeelden bestaan nog!" ZEELAND - LEEUWARDEN - Het Zeeuwse provincieteam Zeeland Sharks won 3 gou den en 1 zilveren medaille tijdens de nationale kampi oenschappen voor beroepen bij Skills Talents. Dit zijn de vakwedstrijden voor het vmbo, waarvan de finale af gelopen donderdag in Leeu warden was. Hier streden 327 vmbo-leerlingen om Neder lands kampioen te worden in hun vakrichting.Twee gouden medailles gingen naar het Cah/ijn College en een naar het Lodewijk College. In het onderdeel Dienstverlening Producten haalden leerlingen van CSW Toorop uit Middel burg de achtste plaats. Alle winnaars staan op worldskillsnetherlands.nl Op zon dag 15 maart kun ja bij Terra Maris van 13.30 tot 15.00 uur op avontuur als natuuronderzoeker. Ben je ook altijd zo nieuws gierig naar dingen uit de natuur7 Heb je altijd al willen weten hoe hoog of oud een boom is en wat er allemaal rondscharrelt op de bodem? Ga je zelf aan iuguwan. Deelname; 450 euro, reserveren is nood zakelijk en kan via het formulier op www.terra- maris.nl of via on8 582620 Het Westkappels koor bestaat in 2020 precies 100 jaar. FOTO JAN DE JONGE In 2014 zijn Els Verstraate en Jolanda Louwerse gestart met een fashiontruck met de naam Knus in de Bus. Vaak kregen ze de vraag: waar isjullie winkel? WESTKAPELLE - Op die vraag moesten ze tot voor kort het antwoord schuldig blij ven. Maar nu kunnen ze zeg gen: "We openen Knus op 14 maart aan de Zuidstraat 119 in Westkapelle." Praktisch Toen deze winkel te koop kwam hebben ze de kans ge grepen. Aangezien ze beiden in Westkapelle wonen was het ook praktisch om op het dorp te starten met een winkel. In Knus gaan ze dameskleding, accessoires, souvenirs, kraam- cadeautjes en leuke cadeauar tikelen verkopen. Op zoek naar originele producten werken ze vaak samen met kleine ondernemers. Duurzaam Verstraate en Louwerse stre ven er naar regelmatig wisse- Vriendendub Het koor is nu een mengeling van oud en jong en mannen en vrouwen. Slabber: "Qua bezet ting is dat nu zo fifty-fifty. Ons oudste lid is Corrie Janse. Zij is 80 jaar en zingt al 66 jaar in het koor!" Slabber herinnert zich ook nog dat een strenge diri- gente voor het koor stond. Dat is in de loop der tijden veran derd; je zou het nu een vrien denclub kunnen noemen. Het jubileum zal niet onopgemerkt voorbijgaan. Jan de Jonge -ook een kooriid- heeft een boek gemaakt over de geschiedenis van het koor en dat wordt aan de koorleden uitgereikt. Van 13 maart tot 14 juni is er een expositie te zien over de koorgeschiedenis in Het Polderhuis in Westkapelle. Natuurlijk staat er ook een jubileum optreden op de agenda. Op 19 maart is er om 19.00 in Westkapelle Herrijst een concert gepland waar het eeuwfeest massaal zal worden gevierd. Zie ook www.hetwestkappelskoor.nl lende collectie aan te bieden. Als onderneming proberen ze daarbij zo duurzaam mo gelijk te zijn. Zo zijn er bij het opknappen en inrichten van de winkel veel spullen her gebruikt en tweedehands ge kocht. Omdat ze het nog steeds erg leuk vinden, blijven ze ook met de bus markten, fairs en evenementen bezoeken. Knus heeft ook een verkoop punt bij Inmiddels in de Se- geerstraat 24 in Middelburg. Knus Westkapelle is open van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Op zondag 8 maart werd in Drunen geturnd door een deel van de selectie van de Vlissing- se Turn Vereniging. Resultaten waren onder andere een derde plaats voor Jasmine Kloek en een achtste plaats voor Gabri- elle Bruins Slot De complete uitslag staat op www.vtv-vlissingen.nl. OOSTKAPELLE - Via Insta gram kun je je mooiste foto's direct delen met vrienden en familie. In de workshop leert je foto's en filmpjes bewer ken en plaatsen. Welzijn Veere verzorgt samen met de Biblio theek een cursus Instagram waarin je leert foto's en film pjes te bewerken en plaatsen. De cursus is op donderdag 19 maart 9.30 tot 11.30 uur aan de Schoolstraat 4 te Oostkapelle. Deelname 12,50 euro. door Liza Molenaar MIDDELBURG - Bomen zijn onze grote helpers tegen de opwarming van de aarde. Ze maken de lucht schoon, maken zuurstof en geven verkoeling door hun schaduw. En ze zijn natuurlijk ook gewoon mooi. Op Boomfeestdag worden overal bomen geplant. Dit jaar proberen we op 18 maart een half miljoen te planten. Na- tuuriijk draagt ook Hoogerzael zijn boompje bij. Kom je hel pen? Om 1400 uur wordt een grote boom geplant maar er zijn ook een heleboel kleine boompjes die een verzorger zoeken. Wil jij ook een boom pje adopteren en verzorgen tot het groot genoeg is? Het geeft niet als je zelf geen grote tuin hebt. Er zijn genoeg plekken in de omgeving die nu nog kaal zijn en waar best een boom zou kunnen groeien. Misschien wel op je eigen schoolplein? Laatje weten datje komt? Mail daarvoor naar secretariaat@ speelhofhoogerzael.nl.

de Faam | 2020 | | pagina 5