Theorie wordt praktisch op de vakhavo O r IS Kinderactiviteiten Oma's gebreide sokken De Kruitmolen wordt verbouwd Toekomstige Bach Van jong tot oud 9 Lunchconcert De Faam WOENSDAG 19 FEBRUARI 2020 Een vakhavist snapt hoe het werkt ZEELAND HEEFT JUIST DIT TYPE LEERLINGEN HEEL HARD NODIG EFFECT OP JE LOOPBAAN KLIMMEN Hedendaagse opleiding Bij de vakhavo gaan havisten een dag in de week vooral prak tisch aan de slag. Tijdens de open dagen die het Calvijn Colle ge onlangs hield, was er veel interesse voor deze afdeling. Inmiddels is de vakhavo toe aan vervolgstappen. Stagecoör dinator A.C. Witte vertelt erover. WALCHEREN - Niet alleen ou ders en leerlingen, maar ook bedrijven tonen onvermin derd interesse. Bedrijven vin den het prettig om ook met dit type leerling te werken. Steeds meer wordt onderkend dat Zeeland juist aanwas van dit type leerlingen nodig heeft. Nieuw De vakhavo vanaf de pilot- fase draait inclusief pilotfase inmiddels voor het zesde jaar en is vooralsnog gericht op de technieksector. Leerlingen doen praktijkervaring op in de afdelingen bouwen, wonen interieur en produceren, in stalleren energie op locatie Krabbendijke Kerkpolder en vervolgens in bedrijfsstages. Het concept vakhavo is na tuurlijk breder toepasbaar. Nu de vakhavo stevig staat en een tweede lichting leerlingen op- stoomt naar het examen, is het tijd voor uitbreiding. Witte: "Er is een pilot waar bij vakhavo wordt uitgebreid met automatisering: ontwerp, robotica en CNC draaierVfree- zen. Benodigde apparatuur zal een plek krijgen op de havc^ vwo-locatie in Goes. Hiermee kan ook op die locatie invul ling gegeven worden aan dit praktijkdeel van de vakhavo. Eind deze maand zal een pi- lot starten met een uitbreiding naar de economiesector. Een eerste bedrijf waarmee wordt samengewerkt is Knieriem, hofleverancier van verkeers borden en kentekenplaten." Iets voor mij? Havisten met een praktische aanleg staan voor de afweging wel dan niet voor de vakhavo te kiezen. De moeilijkheids graad is gelijk aan die van de reguliere havo. Wel zijn er fac toren die meegewogen moe ten worden. Witte: "Het vergt allereerst meer discipline. Na een stagedag op donderdag vraagt het nogal wat om nog huiswerk te gaan maken voor de vrijdag. Je moet dan dus wat meer inplannen op de andere dagen. Ook hebben de vakhavisten bijvoorbeeld geen dagelijks z-uur, waarin ze zelfstandig aan de slag kun nen of ondersteuning kunnen krijgen." Generalist Een havist die 30 tot 32 da gen op een jaar bij een bedrijf aan de slag is, dat is bijzonder. Het Calvijn College is landelijk vrijwel de enige school die op deze manier vakhavo aan- Leerlingen van de vakhavo doen praktijkervaring op in tal van praktische vaardigheden. FOTO PR biedt. "Een vakhavist wordt geen specialist maar een ge neralist, die begrijpt waar het over gaat", vertelt Witte. "De stage is er niet op gericht zich een bepaalde routine eigen te maken, maar een variëteit aan werkzaamheden uit te voeren. Dat geven we aan in het stage contract." "Wat bedrijven op valt aan de vakhavisten? Dat ze snel door hebben wat de be doeling is, initiatief nemen en zelfstandigheid tonen." Witte geniet van de ervaring dat vak havisten echt op hun plek zit ten en bedrijven deelname zo waarderen. "Ik zie het ook een beetje als missie om ze aan Zeeland te binden." De ervaring van de vakhavo nemen leerlingen mee. "Ben je als havist een jaar in een bedrijf bezig geweest, dan kan het niet anders dan dat dit effect heeft op je verdere loopbaan." Alle detailinformatie over de vakhavo staat op de website van het Calvijn College, www. calvijncollege.nl MIDDELBURG - Tussen za terdag 22 februari en zondag 1 maart is er weer van alles te doen in Middelburg. Wel zijn Middelburg, kindcentrum KOOZIE, Kinderopvang Wal cheren en gemeente Middel burg presenteren een sportieve en recreatieve voorjaarsvakan tie. De jeugd van Middelburg hoeft zich niet te vervelen. Komende vakantie kun je het Zeeuws Museum ontdekken tijdens een rondleiding of be zoek je de werkplaats en ga je creatief aan de slag. Hou je van cowboys en indianen? Neem een kijkje bij kinderboerderij de Klepperhoeve op het Mei veld. Kinderen die graag naar de film gaan worden uitge nodigd een bezoek aan de Zeeuwse Bibliotheek te bren gen. Daar draait de kinderfilm Missing Link. Wil je je creatief uitleven, kom dan een spiegel van mozaïek maken bij Kind centrum KOOZIE. Heb je veel energie dan leef je je uit tij dens het Crazy Spring Paradijs in sporthal de Sprong, neem je deel aan de tennisclinic bij LTC De Schenge of aan de zaal voetbaldag van Jong United en Groene Ster. Hou je van span ning dan probeer je binnen de tijd te ontsnappen uit de Es cape Room die Welzijn Mid delburg organiseert Kortom er is veel te beleven! Alle acti viteiten kun je terugvinden op de website www.bredescho- lenmiddelburg.nl. Ze vinden plaats in verschillende wijken of deelgemeenten van Middel burg. Soms wordt er een klei ne bijdrage gevraagd, andere activiteiten zijn gratis. Kijk voor meer informatie of schrijf je in op bredescholenmiddelburg. nl/locaties/vakantieactiviteiten OOST-SOUBURG - Zondag 23 februari vanaf 11.30 uur is er een lunchconcert in de Historische Kerk Sou burg met Te Quiero. Kaar ten kosten 9 euro inclu sief lunch. In verband met de de catering zijn de kaarten alleen in de voor verkoop verkrijgbaar. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Primera in de Lange Zelke te Vlissingen en de Kanaalstraat te Oost Sou burg en bij Sierspeld naai machines en handwerken in de Kanaalstraat te Oost Souburg of via www.his- tori sc heke r ksou bu rg. n I FOTO: Collectie Polderhuis Westkapelle HÉ P WESTKAPELLE - Zaterdag 22 februari vanaf 13.30 uur staan Katrien en Kee klaar met een tafel vol zelfgebreide en ge maakte spullen in het Pol derhuis. Een groepje dames hebben tijdens het handwerk - café en de natte winterdagen volop zitten breien. Er zijn leu ke dassen, mutsen en knuf fels maar ook de enige echte authentieke sokken door oma gebreid. De sokken worden ook op bestelling gemaakt Het duurt nog meer dan een jaar, maar het Zeeuws Concert koor voert zaterdag 20 maart 2021 de Matthaus-Passion van Johann Sebastian Bach uit in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. MIDDELBURG - Bowling De Kruitmolen is een begrip in Middelburg Dauwen- daele. De bowlingbanen worden sinds afgelopen maandag gerenoveerd. Na 25 jaar trouwe dienst wordt het hele scoringsysteem vervangen. Er wordt een compleet gemoderniseerd systeem geïnstalleerd door Brunswick op alle 12 banen. Dit neemt ongeveer 4 tot 5 dagen in beslag. De Kruit molen blijft ondertussen wel open voor bezoekers en de sporthal, maar niet voor bowlen. Bij de oudste banen is alles opnieuw geschilderd en voorzien van een nieuwe special paint achtergrond. Nieuwe spellen, zoals Angry birds bowlen zijn vanaf nu een optie. De vuurtoren van Westkapelle. WESTKAPELLE - Speciaal voor de carnavalsvluchters is Vuurtoren 't Hoge Licht is Westkapelle geopend in de voorjaarsvakantie. Beklim de 179 treden op zaterdag 22 ,29 en woensdag 26 februari van 13.00 tot 16.00 uur, dinsdag 25 en donderdag 27 februari van 18.00 tot 20.00 uur. VLISSINGEN - ledereen die de Matthaus-Passion graag wil zingen is welkom in het koor. Staat de Matthaus-Pas sion op je verlanglijstje, dan is ditje kans. Ook zangers die hem al eerder mee uitvoer den zijn van harte welkom om mee te doen. De repeti ties zijn op 7 zaterdagoch tenden in de periode januari - maart 2021. De inschrijving staat open tot 1 september 2020 of zoveel eerder als dat de bezetting vol is. Vooralle verdere informatie én inschrijven zie de website www.vlissing- se-oratoriumvereniging.nl/ informatie-meezingen-mat- thaus-passion-2021

de Faam | 2020 | | pagina 7