Een eigen stoel in De Verwachting 13 Bedankje voor zorg Walchers nieuws Museum Scheldewerf Downton Abbey in Middelburg Vermakelijk Zeeuws JL Zeeuwse Pioniers De Faam WOENSDAG 12 FEBRUARI 2020 Tussen burgers en cabaretiers EEN WARM ONTHAAL IN EIGEN WOONKAMER MET THEATER LAATSTE KANS OP EEN THEATERSTOEL: NOG 4 TE KOOP WILGEN Conny den Heijer Sinds vijfjaar hebben Peter en Esther de Neef Ons Dorpsleven in Ritthem overgenomen en verbouwd tot het prachtige woonhuis met theater 'De Verwachting'. Hoe uniek is dat... bij iemand thuis op bezoek gaan om naar een volwaardige theatervoorstelling te kunnen kijken. RITTHEM - De opzet van Pe ter en Esther was om een plek van samenkomst te creëren voor concerten en theater voorstellingen. Bezoekers en artiesten worden ontvangen in hun eigen woonkamer. "Dit concept hebben we nog ner gens anders gezien", zegt Pe ter. "En omdat het bij je thuis is heeft dat al verrassende re acties opgeleverd." Voorna melijk bezoekers van buiten de provincie weten niet wat ze zien. Als de gordijnen en de schuifwand naast de bar open gaan, kom je in de intieme the aterzaal waar zo'n 100 stoelen staan. Op die stoelen hebben het afgelopen jaar al 4000 be zoekers gezeten. Bijna iedere voorstelling was uitverkocht in 2019. "Het dorp is blij met het theater en we hebben veel vrijwilligers. We zien hier nu ook mensen die anders nooit naar het the ater gingen." vertelt Esther. "Het heeft een stukje cultu reel bewustzijn gecreëerd en het is belangrijk voor de soci ale cohesie in het dorp en daar buiten. Want hier wordt ook vergaderd. Bijvoorbeeld door Stichting Ons Dorpsleven. Zij hebben voor ons de stoelen actie in gang gezet We hadden nieuwe stoelen nodig en dat is voor een theater dat geen sub sidie krijgt, een behoorlijke in vestering. Daarom kreeg men de kans om een stoel te kopen of mee te financieren. Over die stoel komt een hoes waar je naam op geborduurd staat. Zo heb je je eigen stoel in ons the ater, al zal er ook wel eens een ander op zitten." Cabaretier Bert Visscher, in middels ambassadeur van de stoelen actie, was de eerste die een stoel kocht. Daardoor ging het snel, er zijn er nu nog maar vier te koop. "Daar blijft het niet bij," zegt Peter. "De stoe len zijn koppelbaar door mid del van de leuningen. Als die los gehaald worden, moetje ze kunnen opbergen om bescha diging te voorkomen. Daarvoor hebben we nog op maat ge maakte flightcases nodig. En hoezen die de stoelen 's zo mers beschermen als het hier ringrijden is en er zand mee naar binnen komt." Peter en Esther voelen zich in middels gedragen in Ritthem, net zoals hun bezoekers. "Par keren kan hier langs de centra le toegangsweg tot het dorp, het is gratis en je hoeft maar een paar minuten te lopen." Uiteraard hebben Esther en Peter de Neef ook zelf twee stoelen gekocht. Ze zitten heerlijk en zijn koppelbaar. Foto: CONNY DEN HEUER zegt Esther. "Onze bezoekers hebben respect voor het feit dat je ze in hun woonkamer ontvangt. Dat is na afloop goed te zien, de toiletten zijn schoon en er ligt geen rommel op de grond. Mocht er iets vallen dan staan er gelijk een paar mensen te popelen om het op te ruimen. Na afloop van een voorstelling gezellig met elkaar napraten aan de grote tafel of op de bank onder het genot van een bitterballetje... zoveel gezelligheid in je eigen huis." De Verwachting heeft een uniek concept en heeft het theater landelijk op de kaart gezet Missie geslaagd. Walchenaren die mantelzorg krijgen, kunnen tot en met 30 april 2020 de mantelzorgwaardering aanvragen. Dit kan bij Manteling via de website www.mantelingwalcheren.nl of via het telefoonnummer 0118 553530- WALCHEREN - De mantelzorg- waardering dient elk jaar op nieuw aangevraagd te worden. De hulpvrager kan de waarde ring aanvragen wanneer zijn of haar mantelzorger(s) langer dan 3 maanden en meer dan 8 uur per week mantelzorg ver lenen. Als hij/zij hulp krijgt van meerdere mantelzorgers, kan dit aantal uren bij elkaar op geteld worden. Ook kinderen vanaf 4 jaar met een psychi sche of lichamelijke beperking of een chronische ziekte, of hulpvragers die in een ver pleeghuis zijn opgenomen kunnen de waardering aanvra gen. Als degene die de mantel zorg ontvangt niet in staat het zelf aan te vragen, dan mag de mantelzorger dit namens hem of haar doen. Belangrijk is dan om alle gegevens van de hulp vrager, waaronder IBAN-num- mer en burger service nummer bij de hand te hebben. Na vier weken krijgt de hulp vrager bericht of de aanvraag gehonoreerd wordt. Het be drag 100 euro voor de ge meente Middelburg en Veere en 75 euro voor gemeente Vlissingen) wordt gestort op de rekening van de hulpvra ger. Die kan het verdelen over één of meerdere van zijn of haar mantelzorgers. De Wal- cherse gemeentes willen met dit ceadeau mantelzorgers be danken voor hun inzet Huiskamertheater 'De Verwachting' is niet alleen een theater maar ook het privébezitvan Peter en Esther de Neef. In De Verwachting wordt een sociaal-maatschap pelijk en theaterprogramma gebracht. Nu krijgje de gelegenheid om een theaterstoel met je naam er op te kopen of mee te financieren. Hoe? Kijk op: www.onsdorpslevenritthem.nl/sponsor-een-stoel/ ZEELAND - Meatless uit Goes, producent van unieke plantaardige vleesvervangende vezels voorde wereldwijde voe dingsindustrie, heeft de Zeeuwse PioniersPrijs ge wonnen. Zij winnen daar mee 5.000 euro prijzen geld, een oorkonde en een kunstwerk van kun stenaar Henk Vierveijzer. De prijs werd zoals elk jaar uitgereikt tijdens liet Jaarevent van netwerk De Zeeuwse Connectie, in de Koorkerk in Middelburg. VLISSINGEN - Na de win terstop gaan op zaterdag 15 februari de deuren van muse um Scheldewerf weer open. Het museum is dan 2 weken 5 dagen open op woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Van af woensdag 4 maart tot met 25 april is het museum alleen open op de woensdag en za terdag van 11.00 tot 17.00 uur. www.museumscheldewerf.nl MIDDELBURG -Als de Neder landse Josephine Rombouts huis en haard verlaat voor een nieuw bestaan aan de Schotse westkust, grijpt ze de kans om housekeeper op het plaatselijke kasteel te worden met beide handen aan. Rom- bout's ervaringen in Schot land heeft zij beschreven in Öiffrock Castle en terug naar Cliffrock Castle (2019). Speci aal voor de Zeeuwse Volks universiteit vertelt Josephine Rombouts over haar tijd in Schotland op 19 februari van 19.30 tot 21.00 uur in het Au ditorium van de ZB, Kous- teensedijk 7 in Middelburg. Entree is 10 euro en reserve ren kan via 0118 - 634800 of via www. volksuniversiteit- ze eland, nl/algemeen/do wn- ton-abbey-in-schotland/ OOSTKAPELLE - Woensdag 19 februari houdt Terra Maris de kinderworkshop Van wilg tot mand. De drie workshops star ten om 13.00,1400 en 15.00 uur en zijn voor kinderen vanaf 6 jaar. Reserveren via www.ter- ramaris.nl of via 0118 582620. Je betaalt de entreeprijs voor het museum. VEERE - Zondag 16 febru ari houdt Aagje Feldbrug- ge, conservator archeologie bij het Zeeuws Genootschap, de tweede Alma-lezing van dit seizoen. Wanneer je Aag je hoort vertellen over vond sten, zou je erbij willen zijn. Archeologie is speurwerk. Een opgraving is bijna altijd een complexe puzzel. Wanneer die is opgelost, wordt de geschie denis verrijkt De archeologi sche collectie van het Zeeuws Genootschap is een heel oude collectie, de verhalen beginnen soms al meer dan een eeuw geleden... En af en toe levert onderzoek heel vermakelijke verhalen op, vol misverstan den en toevalstreffers. Meestal met een goede afloop. Tijdens haar lezing vertelt Aagje Feld- brugge de meest bijzondere verhalen. Aansluitend is er de mogelijkheid de expositie Ver fijnd Verleden' te bezoeken in de Schotse Huizen. Entree: 10 euro per persoon, www.muse- umveere.n^almalezingen

de Faam | 2020 | | pagina 5