Zorg persoonlijker dankzij innovatie Va Paleografen strijden s Walcheren Onalledaagse vondst Met komedie de klas weer in Vlissingen helpt Ambon Inloophuis De Faam WOENSDAG 5 FEBRUARI 2020 Belevenistafel doet wonderen ONTSPANNING, PUZZELS, MUZIEK EN FOTO'S VAN VROEGER... SIM-SALA-BIM DIGICAFE -J* Zeeuwse zorg Locatie Simnia van SVRZ Veere is sinds kort in het bezit van een belevenistafel en locatie Waterwel heeft een Qwiek.up. Zowel de bewoners, hun familie als de verzorgenden zijn hier allemaal erg enthousiast over AAGTEKERKE - De beleve nistafel is een touchscreen monitor, ingebouwd in een tafel die zorgt voor talloze uren plezier. De Qwiek.up is een flexibele beamer die zorgt voor een audiovisuele beleving voor cliënten. Qwiek.up De Qwiek.up neemt cliën ten mee in hun persoonlijke belevingswereld. De Qwiek. up toont beelden op het pla fond of op de muur. Waar de cliënt het wenst. En ook de beelden kunnen afgestemd worden op de beleving van de cliënt. Zo is het mogelijk de cliënt terug te brengen in de tijd door beelden te tonen van hun geboortedorp. Afleiding Door het gebruik van de Qwiek.up kan de zorgvraag van bewoners verminderen. Bij onrustige cliënten kan het zorgen voor een fijn, rustig gevoel. Maar ook tijdens de verzorging van de cliënten is de Qwiek.up een uitkomst. Hij biedt afleiding en mo gelijkheden tot een praatje, terwijl de medewerker haar zorgtaken kan uitvoeren. De beievenistafel De belevenistafel is een touchscreen monitor, in gebouwd in een tafel. Op hoogte instelbaar zodat elke rolstoelgebruiker aan kan schuiven. Vier menu's, met elk weer een onderverdeling, bieden talloze mogelijkhe den voor de gebruikers. Zo wel mensen met dementie als mensen met lichamelij ke aandoeningen kunnen er mee aan de slag. Ontspan ning, puzzels, muziek, foto's van vroeger, geheugentrai ning; het zit er allemaal in. Contact Bewoners kunnen zelfstan dig of met elkaar, samen met familie en bezoek aan de slag. Dat is ook een doelstel ling van de tafel: het brengt mensen met elkaar in con tact. Samen werken, samen doen, samen genieten. Plezier Locatiemanager Peter Kemp over de aanschaf van de be levenistafel en de Qwiek. up: 'Onze doelstelling is de kwaliteit van leven bij de cliënten bevorderen. Er zijn daarin steeds meer moge lijkheden. Deze producten leveren fijne en plezierige momenten op bij het wonen. En het kan ook helpen bij het Mevrouw Kuijpers geniet van de Qwiek.up. FOTO. SVRZ bevorderen van comfort. Het is goed om gebruik te maken van dit soort mogelijkheden als aanvulling op de dage lijkse zorgverlening.' Toegevoegd Teamleider Joke Francke vertelt over haar ervaringen met de Qwiek.up: 'Ik heb met eigen ogen gezien wat de komst van de Qwiek.up deed. Het is echt een toege voegde waarde op de dage lijkse zorgverlening. Cliënten genieten! Terwijl Andre Rieu op de muur een wals speel de, herhaalde een cliënt con tinu: niet uitzetten zuster, het is zo mooi!' De Tovertafel Original is een speelse zorginnovatie die ouderen inde midden- en late fase van dementie met elkaar en met hun omgeving verbindt en beweging stimuleert. De mooie spellen zijn specifiek voor de doelgroep ontwikkeld en kunnen zowel zelfstandig als onder begeleiding worden gespeeld. Paleografie staat voor het lezen van oud handschrift. Het Zeeuws Archief doet mee aan een wedstrijd paleografie en de online voorronde daarvan is gestart. WALCHEREN - Het Zeeuws Archief organiseerde in het verleden zelf een aantal keer een Zeeuwse paleografiewed- strijd en nu wordt een lande lijke wedstrijd georganiseerd. De wedstrijd is een initiatief van de online paleografie oe- fentool 'Wat staat daer?\ een samenwerkingsverband van diverse archiefinstellingen waaronder het Zeeuws Ar chief. De vijftig beste deelne mers worden uitgenodigd voor de Eerste Nationale Paleogra- fiewedstrijd, in maart. Kun je oude handschriften le zen en lijkt het je leuk om je kennis en kunde eens te tes ten? Neem dan deel aan de online kwalificatieronde via de website www.watstaatdaer.nl. Dat kan tot 20 februari. Aan melden is niet nodig en deel name is gratis. Eén van de te vertalen teksten komt uit het Zeeuws Archief. De vijftig deel nemers die in de voorronde de hoogste score halen worden uitgenodigd om op 14 maart aan de landelijke paleografie- wedstrijd deel te nemen in het Utrechts Archief. De presenta tie van deze strijd om de titel 'beste paleograaf van Neder land' is in handen van Rick de Leeuw. Het zou mooi zijn als de Zeeuwse eer hier hoog ge houden kan worden! Op de website van het Zeeuws Archief staat alle informatie over deze wedstrijd. www.zeeuwsarchief.nl OOST-SOUBURG - Inloop huis De Ontmoeting is weer open op vrijdag 7 februari van 13.30 tot 16.30 uur. U bent welkom voor een kopje koffie of thee met iets lekkers, een pra- tje, spelletje of om te handwerken in de Rank, Kanaalstraat 8 te Oost-Souburg. Naast de verkoop van tweede- handskleding en schoe nen, boeken, kaarten en cd's is er voortaan een bi bliotheek. Op 7 februari is er een mini-treinen-cir- cuit te bewonderen (mo delbouw). De in Westkapelle aangespoelde zeehond WESTKAPELLE - Vorige week schreven we in de rubriek Door de lens van onze lezers over een zeehond op het strand bij Val- kenisse. Dat was aanleiding voor Elly Adriaanse uit Vlis- singen om deze foto te sturen. Ze schreef daarbij: "Dit is een dode grijze zeehond, mannetje half volwassen die we vrijdag middag 31 januari zagen liggen op het strand van Westkapelle toen we gingen uitwaaien met onze kleinzoon." VLISSINGEN - De Zeeuwse Komedie presenteert twee korte voorstellingen waarin het onderwijs centraal staat. Jeffrey Limburg speelt de mo noloog Het Oproer, gebaseerd op de novelle 'Bint' van Bor- dewijk. Annet Minderhout en Jo Ubags spelen De Ou deravond, waarin op pijnlijke wijze zichtbaar wordt welke acties ouders kunnen onder nemen ais hun kinderen niet de beoordeling krijgen die ze verdienen. Speeldata: 13 en 14 februari (besloten), 14 fe bruari (19.30 uur) première, 15 februari (19.30 uur), 16 fe bruari (13.30 uur en 16.30 uur), 18 en 20 februari (19.30 uur). Locatie: SSG Scheldemond College, Weijevlietplein 7-13, Vlissingen. Entree: 12,50 euro, zeeuwsekomedie.nl Digicafé in Nimmerdor. FOTO: GRIJPSKERKE - Donderdag 6 februari is er een digicafé in Nimmerdor, Bakkersland 29 te Grijpskerke. Hier kun je met al je vragen terecht over je smart- phone of tablet. Eigen apparaat mee nemen. Gratis inloop tus sen 11.30 tot 13.00 uur. Opge ven via 0118-583687 of infb@ welzijnveere.nl VLISSINGEN - AMBON In oktober 2018 start te het project Child Care van de Stichting Samenwerking Vlissingen Ambon met lezin gen, workshops en feedback aan medewerkers van zoge naamde Puskesmassen. In de gemeente Ambon zijn er 22 van dit soort gezondheids centra. Er volgt nu in 2020 een herhaling van deze ac tiviteiten voor de medewer kers daarvan. De dit keer uit 4 leden tellende werkgroep Child Care verblijft van 3 tot en met 15 februari in de stad Ambon. Dit keer zullen 3 van de 22 Puskesmassen worden bezocht. Er zullen workshops herhaald worden en er wordt een seminar gehouden. Na de enthousiaste start van okto ber 2018, is nu het doel om de op gang komende kwaliteits ontwikkeling op dit terrein te consolideren en te verbreden. Zodat Ambonese kinderen gezond kunnen opgroeien naar een gezonde toekomst.

de Faam | 2020 | | pagina 5