Beeld H. Barbara terug bij Gasthuiskerk Lezing over autisme door experts Geef me de vijf £puirfrge(£^erf6|t Actueel i 't "PAe^D cse.' De Faam WOENSDAG 15 JANUARI 2020 Nieuw beeld aan de kerkgevel DE NIS MET HET KUNSTOFBEELD WERD ERG VAAK GEFOTOGRAFEERD COLOFON E FAAM Theo Rietveld Vanaf 18 januari staat de Heilige Sint Barbara weer in haar nis tegen de voorgevel van de Gasthuiskerk in de Lange Delft in Middelburg. Lein Kaland maakte het houten beeld met hulp van fijnschilder Fiona Broeders en docent Barre Verkerke. Wat is de geschiedenis van de kerk, het beeld en een tweede beeld, dat van Maria? MIDDELBURG - Op een vrij dagmorgen spreek ik af met dominee Bert Renkema en initiatiefnemer voor de plaat sing van een nieuw Barbara beeld en tot voor kort voorzit ter van de commissie van be heer, Simon Jongepier. In de Gasthuiskerk zijn dames bezig met schoonmaken. In de ont moetingsruimte krijg ik het verhaal te horen van de kerk, het Barbara- en Mariabeeld. Renkema: "Mijn voorganger, dominee Hakvoort plaatste vijf jaar geleden een klein kunst stof beeldje van de H. Barbara. Het beeld viel op omdat het niet de verhouding had van de nis waarin het stond. De plaat sing gebeurde naar aanleiding van een bezoek aan Antwer pen. Toen volgden historische onderzoeken naar de 'ware' afbeelding van de H. Barbara. Afstudeerproject In 2018 werd een restauratie van de gevel en dak van het Gasthuis afgerond. Voor het beeld werden subsidies ver kregen van diverse fondsen en uiteindelijk kreeg de Westkap- pelse kunstenaar Lein Kaland de opdracht om het beeld te maken. "De gelukkige omstan digheid deed zich voor dat Lein op dat moment een afstudeer project nodig had en dat werd het nieuwe beeld." Simon Jon gepier las reacties van mensen op het internet dat het kleine beeld de verkeerde Barbara was. Er volgde een historisch onderzoek naar de 'goede' Barbara. "Van de Heilige beel den in Middelburg is helemaal niets bekend. Erfgoed Zeel and kon ons niet helpen, tot dat ik op de Tefaf, (de grootste kunstbeurs wereldwijd, ThR), Beeldhouwer Lein Kaland vserkt aan het beeld van de Heilige Barbara in zijn atelier in Westkapelle. FOTOJAN DE JONGE de grootste kunsthandelaar in heilige beelden, Bamberg, sprak. Hij stuurde mij later een foto van de goede Barbara. En die afbeelding is gebruikt voor het beeld dat in de nis komt" De huidige voorgevel was oor spronkelijk de muur van het voorportaal. Boven de ingang van de kerkruimte zat de nis met de H. Barbara. Onderzoek De juiste kleuren van het beeld zijn met kennis van Barre Ver kerke uit 's Heer Arendskerke achterhaald en door fijnschil der Fiona Broeders uit Eind hoven op het houten beeld aangebracht. De H. Barbara is afgebeeld met toren, bij bel en kroon en een kopie van het beeld uit 1490 toen het in de nis (alleen of met meerde re beelden?) werd geplaatst; de toren verwijst naar de kerk waarvan ze beschermheilige is. Gasthuis De Gasthuiskerk is gebouwd als kapel van het toenma lige ziekenhuis (gasthuis). Oorspronkelijk was het een ka tholieke kerk, daarna kerkten er protestanten en sinds 1936 de Christelijk Gereformeerden. In de roodgeverfde voordeur zit nog een klein Maria-beeld- je. SJ: "Het zou mooi zijn om dit meer zichtbaar te maken." Op 16 januari komt Geef me de 5 met een nieuwe lezing naar Schouwburg Middelburg. In deze lezing - 'Punthoofden bij autisme' - vertellen autisme-experts Colette de Bruin en dr. Fabiënne Naber hoe overprikkeling en een overvol hoofd ont staan bij mensen met autisme. MIDDELBURG - En vooral gaan de Bruin en Naber in op de vraag hoe je op school, in de zorg, thuis of op andere plek ken kunt voorkomen dat de druk zó hoog oploopt, dat die leidt tot een uitbarsting of uit contact gaan. Uitbarstingen Zo krijgt degene met autisme weer grip op zijn of haar emo ties en ontstaat er rust voor iedereen. Voor mensen met autisme is het een hele kunst om alle informatie die op hen afkomt te verwerken. Lukt dat niet of onvoldoende, dan kan dat leiden tot overmatig pieke ren, continu op een onderwerp terugkomen, onrust, frustratie, zich terugtrekken of zelfs woe de-uitbarstingen. Dit soort za ken zijn natuurlijk uitermate vervelend voor henzelf én voor hun omgeving. Brein De lezing 'Punthoofden bij au tisme' zoomt in op wat er ge beurt in het brein en laat zien welke Geef me de B-technie ken je kunt toepassen om een punthoofd en de gevolgen daarvan te voorkomen. Ook leer je wat je kunt doen als het punthoofd al een feit is. Een lezing voor zorg- en on- derwijsprofessionals die willen bijblijven in hun vak, maar ook goed te volgen voor ouders. Grondlegger Orthopedisch gedragsdeskun dige Colette de Bruin is grond legger van de Geef me de 5-methodiek. Aan de hand van talloze praktijkvoorbeelden legt zij uit hoe iemand met au tisme informatie verwerkt, hoe je kunt zien dat de druk op loopt en watje kunt doen. Met haar inspirerende verhalen en jarenlange ervaring heeft ze al vele opvoeders en professio nals op weg geholpen. Vijf Dr. Fabiënne Naber is neurofy- sisch gedragswetenschapper met autisme als specialisatie. In 2017 heeft zij de Geef me de 5-methodiek wetenschappelijk onderbouwd. Als geen ander kan zij haar publiek helder en inzichtelijk uitleggen wat er bij Autisme-experts Colette de Bruin en dr. Fabiënne Naber vertellen hoe overprikkeling ontstaat bij mensen met autisme. FOTO: PR autisme gebeurt in het brein en verklaart zij het gedrag je ziet. Toegangskaarten zijn te bestellen via de website www.zeelandtheaters.nl. Advertentieverkoop en media-advies E justin.verdouw@dpgmedia.nl T ü6- 29361097 Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten E fam i I ie be richt e nweek b lad e n @pe rsgroe p. n I T (oS8)-oi3726S Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@persgroep.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edison weg 37 E 4382 NVVIissingen Redactie Bied je nieuws aan op de website via de knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agendaberichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.hussl age@ persgroep.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: www.persgroep.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep.

de Faam | 2020 | | pagina 3