15/01/20 *1 r fA Hei beste voor Zeeland en de Zeeuwen Nieuwe strekdammen bij Bath voor natuurherstel Samen voor vrijheid Beleef de natuur thuis in 360 graden ISi Nieuwe overstromingsrisico's op kaart Zeeland 1 Informatierubriek van de Provincie Zeeland Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Publicaties en bekendmakingen vindt u op www.zeeland.nl/provinciaalblad I D ovinciewerk "Want dat vind ik belangrijk: dat alle Zeeuwen kunnen zien hoe wij in het provinciehuis en ver daarbuiten samen met vele anderen elke dag proberen het beste te doen voor Zeeland en de Zeeuwen." Zo begint het jaarverslag 2019 van de Zeeuwse commissaris van de Koning Han Polman, dat op 10 januari verscheen. In zijn jaarverslag geeft Han Polman een inkijkje in zijn werkende leven. Hoe hij zich in Den Haag sterk maakt voor de Zeeuwse zaak bijvoorbeeld. Maar ook hoe hij terug kijkt oo de herdenking van do Slag om de Schelde en de start van de viering van 75 jaar vrijheid in Terneuzen. hoe een burge meestersbenoeming in zijn werk gaat, wat Zeeland doet om ondermijning tegen te gaan en nog veel meer. Hoewel hij in zijn jaarverslag natuurlijk vooral terugkijkt, werpt Han Polman de blik ook vooruit. "De zweepslag die ieoereen wel voelt, is de noodzaak verder te ver duurzamen. Ja. er zijn mensen die anders tegen de klimaatverandering aan kijken. Die vragen zich af wat het menselijk aan deel daarin is. Maar dat die veranderingen er zijn, kan niemand ontkennen. Die zijn er. Daar is iedereen het wel over eens. En dat we zuinig moeten zijn op Zeeland, dat delen we ook. Oat is een mooie basis om vanuit te werken Het jaar 2019 bracht de commissaris leerzame en interessante werkbezoeken, binnen en buiten Zeeland - lot in Amerika aan toe. Of het nou een boerenlunch met Provinciale Staten was. een ontbijt met de Suffe Tutten, een ontvangst van de Koninklijke familie of het uitreiken van de Zeeuwse Parel aan DOW: hel is allemaal te zien en te lezen in hel jaarverslag 2019 van de commissaris van de Koning via www.bit.ly/hanpolman In februari 2020 start het natuurherstelproject bij Bath. Zo gaan we acht strekdammen en een hoogwatervluchtplaats aan leggen, een bestaande strekdam herstellen en de vooroeververdediging verstevigen en ophogen. De Roosevelt Foundation en de stichting Vrij heidscolleges gaan in 2020 samenwerken om een groter publiek bewust te maken van de waarde van de vier vrijheden zoals president Roosevelt deze in 1941 formuleerde: vrijheid van meningsuiting, godsdienstvrijheid, vrijwa ring van gebrek en vrijwaring van vrees. De Roosevelt Four Freedoms Awards worden sinds 1982 elke twee jaar uitgereikt aan mensen en or ganisaties die op inspirerende wijze invulling geven aan de vier vrijheden van Roosevelt. Onder anderen Angela Merkel. Nelson Mandela en Artsen zonder Grenzen ontvingen ooit een Award. In de oneven jaren vindt de uitrei king plaats in New York. In de even jaren in Middelburg. De VrijheidscoJeges organiseren sinds 2013 lezingen over vrijheid in de aanloop naar en op 5 mei. Bekende Nederlanders delen hun persoonlijke verhalen over vrijheid op scholen, in bibliotheken en ook op elf landelijke Bevrijdingsfestivals. Deze lezingen zijn óók geïnspireerd op de vier vrijheden. Door het bundelen van hun krachten, verwachten beide organisaties een breder publiek te bereiken. Samen zullen zij in april 2020 een Four Free doms publieksevenement in Middelburg organise ren en een Four Freedoms Tour doo- het hele land houden. Kijk oo www.fourfreedoms.nl voor meer informatie. Projectgebled Bath In Westerschelde Deze buitendijkse maatregelen zorgen voor een kwal:teitsverbelering van de natuur ter hoogte van het dorp Bath. Wilt u weten wanneer welke werkzaam heden plaatsvinden? En of u hinder kunt verwachten? Bent u benieuwd naar de resultaten d c we beogen? En hoe we om gaan met de cultuurhistorische waarden? Inloopavond 16 januari in Bath Op donderdag 16 januari 2020 vindt de mloopbijeenkomst plaats over dit project van 19.00 uur tot 21.00 uur in buurthuis De Tobbe in Bath. Tijdens deze avond staan medewerkers van de Provincie Zeeland. Erfgoed Zeeland en aannemer Van Oord voor u klaar om uw vragen te beantwoor den. Meer weten? Kijk dan op www.zeeland.nl/natuurpakket De overstromingskaarten van Nederland zijn geactualiseerd. Via deze kaarten ziet u onder andere hoe hoog het water kan komen bij een overstroming. Zeeland is omringd door water en ligt onder de zeespiegel. Duinen, dammen, dijken en andere waterkeringen zorgen ervoor dat wij droge voeten houden. Toch blijft de kans op een overstroming bestaan. Het is belangrijk dat iedereen weet wat de gevaren en gevolgen van overstromingen kunnen zijn. Risicokaart.nl toont kaarten van overstromingen die statistisch eens in de 10. 100.1.000 en 10.000 jaar zouden kunnen voorkomen. Ze laten zien welke gebieden kunnen overstromen. Ook zijn de mogelijke gevolgen van overstromingen te zien. De kaarten geven bijvoorbeeld een ndicatie van het aantal getroffenen en het type economische bedrijvigheid in het gebied dat mogelijk zal overstromen. De overstromingskaarten zijn dankzij de uitgebreide informatie een belangrijke basis voor ons (ruimtelijke) beleid op het gebied van waterveiligheid. Actualisatie van de kaarten in Zeeland gebeurt onder regie van de Provincie, in nauwe samen werking met Rijkswaterstaai Zee Delta en waterschap Scheldestromen. Meer lezen? Kijk dan op www.zeeland.nl/actueel/nieuwe-over- stromingsrisicos-nederland-op-kaart Stel. u bent niet meer goed ter been. maar wilt heel graag de Zeeuwse natuur beleven. Dat kan met de virtual reality (VR) film van natuur gebied de Manteling van Walcheren. De film is gemaakt om mensen die niet meer naar buiten kunnen thuis een natuurbeleving te bieden. Virtual reauty zorgt ervoor dat zij helemaal op kun nen gaan in de omgeving. Dit zorgt voor ontspan ning. plezier en roept herinneringen op. Het is de bedoel ng dat van meer natuurgebieden in Zeeland VR films gemaakt gaan worden. Deze VR film kwam tot stand met twee ondernemers in de zorg- en gezondheidssector (Het'seslher en ZorgPlezier), het GeoPark Schelde Delta en de P'ovincie Zeeland. Op 16 en 17 januari 2020 vindt de zesde inter nationale Schelpdierconferentie plaats in Deltapark Neeltje Jans. Binnen- en buiten landse experts uit Nederland. UK, Ierland, Frankrijk, Duitsland, Denemarken en Portugal gaan dit jaar in op de kansen, innovaties en bedreigingen in de schelpdiersector. Gedepu teerde Jo-Annes de Bat reikt de 'Duurzaam heid award schelpdiersector 2018/2019' uit. De Provincie maakt de conferentie mede mogelijk met een subsidie van 6.000 euro. COLOFON Redactie: cam Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: P-ovmcic Zeeland. Fotografie: Ben Biondma vcc 8celdBank Provincie Zeeland. Mechteld Jansen (Han Polman). Sky Pictures (Bath) Reageren op deze "S9J PrOViflCie uitgave van Provmt ewerk? Neem dan contact op met team Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50 Wit u mzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mai infocentrum® zeeland.nlof per telefoon op 0118- 63 10 1 Of schnjf naar Postbus 6001. £330 LA Widdelbu'y Bezoekadres: P-ovmoehuis. Abdij 6. £331 BK Middelburg De volgende Provinoewerkverschijnl 5 februari 2020 Commissaris vin de Koning Han Polman

de Faam | 2020 | | pagina 10