O Project Zeeuwse Streken en Verhalen Wat is er te doen? 9 Ladiestrail bij Kustmarathon Polderhuis anders open Internet voor beginners 5.000 euro voor onze pioniers Miljoen voor het MuZEEum Vitale Vrouwen krijgt vervolg WOENSDAG 1 JANUARI 2020 Vier kunstenaars dagen elkaar uit Theo Rietveld COLLECTIEF VIER VERBINDT EN VIERT HET LEVEN AAN BEIDE ZIJDEN. WALCHEREN KORT De Faam Vier kunstenaars uit Walcheren en Zeeuws Vlaanderen: sa men Collectief Vier. Ze proberen het eiland-denken vorm te geven in beeld en taal; Boven en onder de Schelde. Tussen 9 januari en 8 maart is hun werk te zien in Galerie-T in Middel burg. Het project heet: Zeeuwse streken en verhalen. MIDDELBURG - Collectief Vier bestaat uit Leen van Duivendijk en Margriet de Vries uit Wal cheren en de Zeeuws Vlaamse kunstenaars Jonen Brugmans en Johan Klein. Hoe verhou den deze twee streken waar ze wonen zich tot elkaar. Ken nen ze elkaar? Groeien ze naar elkaar toe of zien ze elkaar als eilanden? Vragen die ze willen beantwoorden in de vorm van beelden en taalvormen. Walcheren wordt niet alleen de Tuin van Zeeland genoemd maar is ook de bestuurstuin van Zeeland In Middelburg huist het provinciale bestuur, het Waterschap Scheldestro- men en de University College Roosevelt. De elite van Mid delburg liet in de zeventien- de- en achttiende eeuw en op het platteland van Walcheren maar liefst 270 buitenplaatsen aanleggen. Zeeuws-Vlaanderen maakte tot 1600 deel uit van het graaf schap Vlaanderen. Toen België in 1830 onafhankelijk werd van Nederland is door Franse en Belgische militairen nog ge probeerd om Zeeuws-Vlaan- deren te veroveren. Pas in 1843 werd met het verdrag van Maastricht de grens met Bel gië officieel bepaald en hoorde Zeeuws-Vlaanderen definitief bij Nederland. Twee verschillende gebiedsde len in één provincie. Met dat idee gaan twee kunstenaars uit Walcheren en twee uit Walcheren met elkaar aan de slag als Collectief Vier. Vanuit hun eigen atelier laten ze elk in woord en beeld overeenkom sten en verschillen zien. Be staan er zoiets als "boven" en "onder" de Schelde? Eeuwen lang bestaat het fenomeen "eiland-denken". Op ludieke wijze wil het viertal hier vorm aan geven. Zeeuwse streken en verhalen met als ondertitel: "van over 't water". Wie zijn de kunstenaars on der de naam Collectief Vief? Uit Walcheren: Leen van Dui vendijk. Hij is daarnaast lid van Zeeuwse Kunstkring en aange sloten bij Centrum Beeldende Kunst Zeeland. Leen werkt mo menteel met olieverf aan wa terwerken. Margriet de Vries maakt aquarellen en tekenin gen. Haar werk is een persoon lijke reactie op de natuur. De Zeeuws Vlaamse helft be staat uit Jorien Brugmans en Johan Klein. Johan beweegt zich op het vlak van fotografie en de beeldende kunst. Voor hem moet een fotowerk een appèl doen op de kijker. Jorien Brugmans is dichter en maakt beelden in gouache, acryl en hoogdruk. Op 9 januari zullen de kunste naars hun werk ophangen in Galerie-T aan de Turfkaai in Middelburg, ledereen is wel kom tussen 11-16 uur. De ga lerie is elke donderdag tot en met zaterdag geopend van 11- 16 uur. Het project wordt fees telijk afgesloten op 8 maart. IP www.galerie-t.nl Tijdens de Ladiesrun op 2 oktober wordt de eerste Ladiestrail van Nededand gelopen. FOTO: FRANK HUSSLAGE ZOUTEIANDE - Tijdens de La- diesrun op 2 oktober wordt de eerste Ladiestrail van Ne derland gelopen. Een unieke p restat iet ra i I over 15 kilometer, als onderdeel van de Kustma rathon Zeeland. De ladiestrail start om 17.30 uur. Deze trail is de eerste trail speciaal voor vrouwen in Nederland. De La diesrun bestaat sinds 2006 uit een 5 en 10 kilometer-run. Na 12 edities wilde de Ladies- runorganisatie graag een ver nieuwend element aan de Ladiesrun toevoegen. Na een enquete onder (oud-)deel- neemsters kwam naar voren dat er behoefte is aan een langere afstand. Maar tevens aan een afstand die zwaar is; dus onverhard parcours. De toevoeging kan bij in de in schrijving vanaf 1 januari 2020 gekozen worden. De route van het parcours zal voornamelijk bestaan uit duinen en strand en kent hoogteverschillen tot 225 meter. Totaal gaat zo'n 90 procent van de Ladiestrail over onverhard parcours. Deze trail past perfect in het gedachten- goed van Marathon Zeeland, die te boek staat als de mooiste en zwaarste van Nederland. Door de eerste ladiestrail van Nederland krijgt de Ladiesrun en daarmee ook de Kustmara thon een unieke prestatieloop erbij. WESTKAPELLE - Vanaf 6 tot en met 31 januari is het Polder huis aan de Zuidstraat 154-156 te Westkapelle alleen in het weekend geopend van 11.00 tot 17.00 uur. De medewerkers staan dan klaar om de bezoe kers op zaterdag of zondag te ontvangen voor een bezoek aan het Dijk- en oorlogsmu seum, museumcafé of voor een leuk cadeau uit de muse umshop. Vanaf 1 februari tot 1 april is het Polderhuis weer geopend van woensdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. VEERE - De cursus Klik en Tik is bedoeld voor mensen die (bijna) nooit met de computer hebben gewerkt en helpt je gebruik te maken van de mo gelijkheden van de computer. Je leert bijvoorbeeld websites te bekijken, e-mails te schrij ven en hoe je bestanden kunt downloaden. Klik Tik is gra tis en bestaat uit drie delen, namelijk: de basis (over typen, klikken en websites bekijken), het internet op (over e-mailen, downloaden en browsers) en samen op het web (over face- book en weblogs). De cursus Klik Tik is op donderdagmor gen in Nimmerdor te Grijps- kerke van 10.00 tot 11.00 uur en start op 9 januari 2020. U dient zelf een laptop mee te nemen naar de cursus. Meer informatie over Klik Tik is te vinden op www.klikentik.nl Belangstellenden zijn hartelijk welkom en kunnen gelijk in stromen, maar wel eerst even opgeven via info@welzijnvee- re.nl of 0118-583687. WALCHEREN - De mooiste or ganisaties en de gaafste initi atieven komen uit Zeeland en er gebeurt hier van alles. Maar Zeeuwen zijn erg nuchter; wel trots, maar in stilte. Daar mee lopen die organisaties en initiatieven aandacht mis en draagt Zeeland onvoldoende uit hoe gaaf onze provincie is. Daarom heeft De Zeeuwse Connectie zes jaar geleden de Zeeuwse PioniersPrijs in het leven geroepen. De Zeeuw se PioniersPrijs gaat elk jaar naar de persoon of organisa tie die Zeeland positief op de kaart zet en laat zien welke gave dingen er in Zeeland al lemaal mogelijk zijn. De win naar krijgt niet alleen 5.000 euro aan prijzengeld, maar ook een Zeeuws kunstwerk en veel media-aandacht, ledereen kan kandidaten aanmelden via www.zeeuwsepioniersprijs.nl. De uitreiking is op zaterdag 8 februari in Middelburg, tijdens het jaarevent van De Zeeuwse Connectie. VUSSINGEN - Het Zeeuws maritiem muZEEum heeft dit jaar 1 miljoen euro voor het vernieuwingsplan opgehaald. Directeur Onno Bakker is daar heel blij mee: "Onze doel stelling was dit jaar 1 miljoen euro bij elkaar te krijgen. Dat is gelukt." De 1 miljoen euro voor de vernieuwing van het muZEEum is vooral afkom stig van grote landelijke fond sen en de provincie Zeeland. Onno Bakken "We zitten nu net over de helft van het to taal benodigde bedrag van 1,9 miljoen euro. We moeten nog flink aan de bak om ook de andere helft van het benodig de bedrag binnen te krijgen." Het komend jaar benadert het muZEEum bedrijven en par ticulieren voor bijdragen aan het vernieuwingsplan. Bakker: "In april starten we met grote crowdfunding-campagne. On dertussen vragen we bedrij ven mee te bouwen aan het mooiste maritieme museum van Nederland. Samen met het bedrijfsleven willen we in het nieuwe muZEEum laten zien hoe belangrijk de maritieme sector nog steeds is." MIDDELBURG - Heb je goe- de voornemens? Wil je fitter en gezonder het nieuwe jaar starten? Vanaf donderdag 9 januari geeft de buurtsport- coach van Welzijn Middelburg weer wekelijks een les sport en spel in de gymzaal aan de Roozenburglaan Dauwendae- le. De lessen zijn van 13.00 tot 1400 uur en bedoeld voor alle vrouwen uit Middelburg die (nog) vitaler willen worden. Vrouwen die mee willen doen, zien we graag om 13.00 uur in makkelijk zittende kleding en sportschoenen bij de gymzaal. Deelname kost 1 euro per per soon per les. Nieuwe dames met goede voornemens zijn van harte welkom om donder dag 9 januari aan te sluiten. De mix tussen zowel allochtone als autochtone vrouwen zorgt vooreen waardevolle ontmoe ting tussen de verschillende culturen. Deelneemster: "Het is heel erg leuk en gezellig. Lek ker sporten en we krijgen een betere conditie." Buurtsport- coach Veva beaamt dat en be nadrukt dat de lessen ook een middel zijn om andere wensen en problemen te signaleren. Als de dames vragen hebben op andere vlakken dan ge zondheid, dan zoeken ze sa men naar een oplossing. Zo is de samenwerking met onder andere het Pennywafelhuis gezocht waar, op vraag van de dames, in januari dit jaar naai lessen starten. In overleg met enkele dames en het Vrijburg- bad wordt momenteel geke ken hoe groot de behoefte is om een vrouwenzwemuurtje aan te bieden. Voor meer informatie over de activiteiten kun je contact opnemen met buurtcoach Marjan Ouwerkerk via m.ou- werkerk(a>wel zijn middel burg. nl of 06-24549910. Met de klok mee: Margriet de VriesLeen van Duivendijk, Jorien Brugmans en Johan Klein. FotoCollectief Vier

de Faam | 2020 | | pagina 12