Doet u nog aan goede voornemens? Jaarwisseling WOENSDAG 1 JANUARI 2020 De Faam Jaarwisseling als omslagmoment 'IK DENK WEL DAT GOEDE VOORNEMENS KUNNEN WERKEN' GEWOONTE VAN WESTERSE BESCHAVING Marcel van der Voort De liefhebbers staan in de rij bij oliebollenbakker Gijs Cats- man en zijn collega's. Volgens hem heeft iedereen wel goede voornemens. Toch klinken er ook geluiden van Zeeuwen die er minder in zien. GOES VLISSINGEN - Cats- man: "ledereen heeft wen sen en dan is het mooi als dat in het nieuwe jaar goed gaat. Eigenlijk lukken ze niet altijd. Wel ben ik als goed voornemen gaan afvallen en dat is mij gelukt. Voor mij hoeven goede voornemens niet perse op 1 januari in te gaan. Je moet een doel stel len en dat kan ook midden in het jaar zijn. Alles watje wil kan lukken, zolang je er maar achter staat", luidt zijn advies aan de mensen die voor het naderende nieuwe jaar een poging willen doen. Met de jaarwisseling heel dichtbij maken diverse Zeeu- wen hun goede voornemens. Het is een kwestie van reflec teren, plannen maken en kij ken waar andere keuzes echt nodig zijn. D. van der Waart wandelt met de fietst richting de winkels in het centrum.En zoekt de goede voornemen op sportief gebied. "Ik wil vooral blijven fietsen. Zodat ik zelf per fiets mijn bood schappen kan doen, daar ge niet ik van en hoop het in het nieuwe jaar te blijven doen. Ik zal het zeker gaan probe ren. Lukt het niet? Dan is het jammer. Dat mensen goe de voornemens maken rond oud nieuw vind ik prima." Een goed voornemen in de familiesfeer van Van der Waart is eerder succesvol gebleken. Minder snoepen bleek echter moeilijker. Op station Oost-Souburg loopt Patricia naar een hoek van het perron en rookt daar een sigaret. "Ik heb geen goede voornemens voor 2020. Ik ga gewoon door met waarmee ik bezig ben. Op 1 januari stoppen met roken is volgens mij de slechtste keuze die je kan maken. Dat is heel erg moeilijk. Als je gemotiveerd bent dan kan je beter meteen stoppen op het moment dat je dat zegt. Ik heb nooit voor nemens gemaakt om te stop pen met roken", zegt ze. Niet ver van haar vandaan wacht Ingrid Breemen op de trein die haar naar Goes gaat bren gen. "ik doe evenmin aan goede voornemens", klinkt het. "Ik vind dat ik zo iets het hele jaar moet doen. En niet op 1 januari. Overigens heb ik wel eens goede voornemens gemaakt. Ik wilde gaan spor ten. En heb een abonnement op een sportschool geno men. Ik ben er een paar keer geweest. Daarna nooit meer. Ik denk wel dat goede voor nemens kunnen werken. Zo lang je het maar serieus doet. Dan ben ik van mening dat het kan lukken." In de trein zit Jens Dinge- manse uit Vlissingen te wachten totdat zijn vrienden uit Middelburg instappen. "Ik heb er niks mee", reageert hij als hem om zijn goede voor nemens wordt gevraagd. "Nooit gedaan ook. Mijn ou ders doen dat ook niet, Daar om ben ik er waarschijnlijk eveneens nooit aan begon nen. In mijn omgeving ken ik niemand die eraan doet", voegt hij eraan toe. Op een rustig plekje in de trein wil Middelburgse Debora haar ervaringen vertellen: "ik kan mij niet herinneren dat ik 1 Okke Soolsma (93): "Ik wil in 2020 veel gaan fietsen' aan goede voornemens heb gedaan. Wel heb ik dage lijks doelen die ik wil ver wezenlijken. Daar hoeft het niet de jaarwisseling voor te zijn. Ik ben geen feestdagen mens. Dat speelt misschien ook mee." Zijn goede voor nemens van deze tijd? De bora: "Dat is voor iedereen persoonlijk. Het kan werken als je erin gelooft. Als je het op 1 januari start kan er wel iswaar een druk ontstaan, maar dat kan je wel helpen om vol te houden." Dan komt het gesprek op de beoogde top drie van goede voorne mens. "Stoppen met roken, gezonder eten en meer spor ten", verwacht ze. In de Vlissingse Walstraat stelt M. Gernaert: "De meeste mensen houden hun goede voornemens een paar maan den vol. Daar doe ik niet aan. Als ik iets wil verbeteren, dan ga ik ermee aan de slag. Stoppen met iets kan op 1 ja nuari, maar net zo goed ook in februari. Iedere dag een uur lopen is gezond en dat is iets wat zou kunnen luk ken." Het goede voornemen van Johan Heesakker is om er in het nieuwe jaar weer iets moois van te maken. Op de Lange Zelke vertelt hij openhartig: "Ik heb zes jaar geleden een nieuwe nier ge kregen. Van mijn zoon. An ders was ik er nu niet meer geweest. Het gaat naar om standigheden goed met mij en ik geniet van het leven. Ik heb soms ook andere voor nemens, Ik heb diabetes, dus ik moet gezond leven. Dat neem ik mezelf voor en hou me eraan. Ook herden ken en vieren wij jaarlijks met de familie de dag dat ik mijn nieuwe nier kreeg. Het is mijn voornemen. Op het Spuiplein verklaart Albert: "Het is mij gelukt om na 30 jaar op 1 januari met roken te stoppen. Dat had ik niet ver wacht, want ik had het aan veel mensen verteld. Mis schien is de angst om af te gaan mijn redding geweest." Goede voornemens zouden een gewoonte van de westerse beschaving zijn tijdens de jaarwisseling. Het momentom het gedrag, de manier van leven of gewoontes te veranderen. Het speelt mee dat menigeen tijdens de feestdagen zwaar tafelt of veel alcohol drinkt. Dat zou het verlangen vergroten naar gezonder leven. Haar dochter woont in Vlissingen, haar zoon helemaal in Australië. Met de ver jaardag van Dien Westeinde-Goeseije zijn ze alle drie bij elkaar. En daar geniet de Vlissingse vrouw iedere keer weer van. Haar goede voornemen is dan ook dit het komende jaar allemaal goed laten verlopen. "Andere goede voornemens heb ik niet nodig. Want ik heb nooit ge rookt, dus hoef ik niette stoppen. En eet niet teveel, dus lijnen met ingang van het nieuwe jaar is evenmin voor mij een noodzaak," M. Gernaert uit Vlissingen kan wel lachen om al die goede voornemens die rond de jaarwisseling worden gemaakt. Helaas zitten er grote plannen tussen die nooit iets worden, of slechts een tijdje naar wens verlopen. Soms gaat het wel goed. En blijft het succes een mooie herinne ring voor jaren. In elk geval zijn goede voornemens een dankbaar gesprekson derwerp thuis, tijdens een feestje of op het werk. En dan maakt het weinig uit of ze de mist in gaan, of juist lukken. Vlissingse Francien Theunen wandelt door de Lange Zelke in haar stad. De be groeting is vriendelijk. Ze heeft een niet alledaagse wens voor het nieuwe jaar, die ze zelf wil waarmaken: "Ik ga probe ren meer mijn mond te houden. Ik knal het er zomaar uit en dat valt niet altijd goed bij anderen. Die vinden het niet leuk. Ik zeg wat ik vind, wil mijn me ning duidelijk maken. Tegenwoordig zijn mensen sneller geraakt dan vroeger." Later meldt ze: "Hopelijk lukt mijn goede voornemen." Schoonmaker Darius Lawniczak heeft net een schoonmaakklus geklaard aan de Westwal in Goes als hij met zijn twee col lega's naar buiten komt en over zijn goede voornemens vertelt. "Ook ik doe aan goede voornemens", zegt hij. En: "Zo wil ik in het nieuwe jaar meer gaan bewegen. Ik fiets graag en daarom hoop ik regelmatig een rondje Zeeland te gaan doen. Ik ben van plan om te gaan sporten in de sportschool. Misschien gaat dit lukken, maar ik ben er niet zeker van." Oliebollenbakker Gijs Catsman wint prijzen en ziet ook nog eens een voornemen uitkomen: afvallen. FOTO'S MARCEL VAN DER VOORT.

de Faam | 2020 | | pagina 10