Woongoed verhuurder voor 100 jaar Vrolijk verlichte stoet op de fiets of op de trekker Kunstbende Zeeland £^unfyP&qteriGti cwewsT. De Faam WOENSDAG 25 DECEMBER 2019 Een eeuw sociale woningbouw "VERPAUPERING, ARMOEDE, ZIEKTE EN VERDRIET" COLOFON DE FAAM Jasmijnstraat, JYliddetburg Ok VAM OAMS UN Theo Rietveld Stichting Woongoed Middelburg (SWM) bouwt, beheert, on derhoudt, verhuurt, verkoopt en bemiddelt in woningen en aanvullende diensten. De stichting veranderde verschillende keren van naam. Sinds januari 1998 onder de naam SWM. Hoeveel woningen beheert de stichting en waar zijn ze te vinden? Wat was de reden om in 1919 een woningbouwver eniging te beginnen? MIDDELBURG - Woongoed Middelburg heeft ruim 6000 woningen in bezit in Middel burg, Vlissingen en Veere. Er werken dagelijks zo'n 50 me dewerkers. SWM heeft haar huurders ook wat teruggege ven: een jubileumboek dat op 2 december tijdens de afsluiting van het feestjaar aan één van de huurders werd overhan digd. Ook betaalde SWM 100 klussen die werden uitgevoerd door Stichting KlusMetPlus uit Goes en De Klussenservice (onderdeel van Stichting Hart voor de Zorg Walcheren) uit Middelburg. Begin Sinds 1890 leek het tij te keren wat betreft betere woningen voor de sociale klasse. De Wo ningwet van 1901 zorgde voor betere huisvestingsregels. De reden om in 1919 een woning bouwvereniging te beginnen was de erbarmelijke huisves ting van velen in de stad. Kerend tij M.P. de Bruin noemt het in zijn boek over de volkshuisvesting: "Verpaupering, armoede, ziek te en verdriet." Tussen 1899 en 1915 werden vanuit socia listische- en christelijke hoek verenigingen opgericht om te strijden voor goede sociale voorzieningen. In de herfst van 1914 keerde het tij; vele tiendui zenden vluchtelingen kwamen vanuit België naar Nederland. Vlissingen en Middelburg kon den ze nauwelijks onderdak bieden. Op 26 november 1918 richtten de Christelijke Be- stuurdersbond Patrimonium en de Christelijke Nationale Werknemersbond samen de Woningstichting 'Volksbelang' op. AWV Eén jaar later werd op 13 sep tember 1919 de 'Algemene Wo ningbouwvereniging' (AWV) (de voorloper van Woongoed) opgericht. Samen voerden ze het eerste project uit in Mid delburg-Noord: aan de ene kant van de Zacharias Jan- senstraat kwamen arbeiders woningen en in de straten met Oranjehuis-namen kwamen ambtenaren te wonen; in de volksmond heetten de buurten de Rooie en Oranje buurt In 1923 bouwde de AWV 76 wo ningen aan het Bagijnhof. Studenten Sinds 2004 is het complex verbouwd tot 140 studenten kamers voor onder meer stu denten van University College Roosevelt. Na W02 waagde AWV de sprong over het Ka naal. In de jaren '60 en 'yo werden woningen gebouwd in de Magistraatwijk en Dau- wendaele. Nog tijdens W02 werden in wijk 't Zand 150 woningen van Paul Briët ge bouwd. Dit jaar wil Woongoed daar een deel van slopen. De projecten Klarenbeek, Arne- muiden, Veersche Poort en Mortiere volgden VEERE - Vrijdag 27 decem ber rijdt een grote hoeveel heid trekkers in een verlichte stoet door acht kernen van de gemeente Veere. De Trekker Light Tour start om 17.30 uur bij Agrarisch Handelsbedrijf P. Cevaal in Grijpskerke. Ver volgens rijdt de vrolijke stoet richting Buttinge, Seroosker- ke, Gapinge, Vrouwenpolder, Oostkapelle, Aagtekerke, Dom burg naar het eindpunt Kasteel van Batavia in Westkapelle. In Vrouwenpolder, Oostkapel le en Domburg is er een stop, zodat jong en oud de trekkers kunnen bewonderen en de deelnemers worden voorzien van een hapje en een drank je. De finish is op de Zeedijk in Westkapelle, ter hoogte van café Kasteel van Batavia. In het café is aansluitend de prijsuit reiking en een feestavond met live muziek van coverband Bad Shoes. Heb je geen trekker? Niet ge treurd. Er wordt op dezelfde avond een mini variant van de Trekker Light Tour georgani seerd in Westkapelle, name lijk de Fiets Light Tour. Niet op trekkers, maar op niet-ge- motoriseerde voertuigen zoals een fiets, skelter, tandem of step. De verlichte optocht start om 19.00 uur vanaf het Abra ham Calandplein en gaat on der andere langs het Wozoco in Westkapelle. Deelname is gratis en voor alle leeftijden. Bij de finish staat er een lekkere traktatie klaar. De uitgebreide route van de Trekker Light Tour is te vinden op de Facebookpa- gina en de website van Stich ting TrekkerTrek Aagtekerke. Kunstbende Zeeland organiseert vanaf januari in heel Zeeland creatieve workshops en mas- terclasses voor jongeren. Dat gebeurt onder de noemer 'Kunstbende Ateliers', een samen werking met diverse partners. Alle workshops en masterdasses zijn gratis toegankelijk voor Zeeuwse jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 19 jaar. Een compleet overzicht staat op- kunstbende.nl/zeeland Kunstbende Ateliers Na schooltijd zijn er Kunstbende Ateliers op scholen in Walcheren dankzij een samen werking met Kunsteducatie Walcheren. Met de Jeugdtheaterschool Zeeland wordt in Goes een speciale Kunstbende module ge organiseerd. Vrijdag 31 januari is van 19.00 tot 21.30 uur de slotavond met workshops in alle categorieën in de ZB, Kousteensedijk 7 in Middelburg. Zeeuwse Voorrondes Kunstbende is al 30 jaar dé springplank voor een nieuwe generatie makers in de categorie- en Dans, DJ, Expo, Fashion, Film, Muziek, Taal en Theater. Een nieuwe categorie is Influen ces In iedere provincie worden voor jongeren tot en met 19 jaar workshops georganiseerd en kan er worden ingeschreven voor de voor ronde van de landelijke creatieve wedstrijd. Voor de categorie DJ worden er in februari en maart selectierondes gehouden in 't Beest in Goes. De Zeeuwse voorronde vindt plaats op 5 april in het Scheldetheater in Terneuzen. Advertentieverkoop en media-advies E sven.van.liere@persgroep.nl T 06- 153143" Krant gemist? Vul svp het formulier op de website in onder de knop Krant gemist of bel met 088-0561595 Familieberichten Efamilieberichte n week bladen@persgroep.nl T (o88)-oi37268 Zelf een familiebericht opgeven kan via de website www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E rubrieken@persgroep.nl T 0900-6743836 Kantooradres Edisonweg37E 4382 NV Vlissingen Redactie Bied je nieuws aan op de website via de s' knop Schrijf Mee. Bied je agendabericht aan via Agendaberichten Plaatsen Voor overige redactiezaken: Frank Husslage frank.husslage@persgroep.nl 088-0136921 (niet voor krant gemist) Bezorger worden? Meld je aan via krantjecontantje.nl Algemene voorwaarden en overige informatie (Zoals advertentietarieven en oplage) ga naar: 0 www.persgroep.nl Dit is een uitgave van de Persgroep Nederland BV. Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep. Eén van de eerste uitbreidingsprojecten buiten het centrum van Middelburg (1923). Bron: Zeeuws Archief ZG, Zl, prentbriefkaartennr 1950

de Faam | 2019 | | pagina 3