Buurtbus wordt bedreigd met opheffing O IS Brieven schrijven Walcheren Een beetje gek doen Samen leuke dingen ondernemen Een Zeeuws dilemma Wandelen en verwonderen De Faam WOENSDAG 4 DECEMBER 2019 Wordt voorziening wegbezuinigd? STEEDS MINDER REIZIGERS IN DE LOOP DER JAREN NIET ECHT EEN GOED ALTERNATIEF BESCHIKBAAR 7 INLOOP Mark Lobbezoo Buurtbus 569 dreigt te verdwijnen uit het straatbeeld van Middelburg. Als de bezuinigingsplannen van de gemeente Middelburg doorgaan dan verdwijnt de bus, waar veel senio ren gebruik van maken per eind april 2020. Twee ouderen bonden voerden vorige week middels een enquete actie. MIDDELBURG - Voor de "Ac tie behoud servicebus 569" hebben vrijwilligers van twee ouderenbonden, KBO en PCOB vorige week een enquete ge houden in de buurtbus, die rijdt in het Noorden van Mid delburg. Enquetrke Ger van Waegeningh heeft enkele tientallen reizigers in de bus die middag. "Het gaat niet om het aantal reizigers, maar het aantal ritten, want de meeste mensen tel je dubbel omdat ze weer teruggaan." Contacten Mevrouw Mostert-Watersnip (82) is ook ingestapt en zegt dat ze de bus gebuikt om naar het ziekenhuis te gaan of naar de markt. "Het is goed voor de sociale contacten en beter dan achter de geraniums te zitten". De WMO-bus als alternatief is minder geschikt, want je moet ruim van te voren bel len, je doet er veel langer over en je moet al gelijk doorgeven hoe laatje weer terug wil." De heer Snelder sluit zich daarbij aan. Hij vind het een verkeer de beslissing om de servicebus op te heffen. "Moeten ze nooit doen". Werkgelegenheid Voor de chauffeurs van Con- nexxion heeft een eventu eel opheffen van de buurtbus geen gevolgen. De vier vaste bestuurders raken hun baan niet kwijt, want ze worden dan alleen nog maar op de grote passagiersbussen ingezet De chauffeur van de bus waar uw verslaggever mee meerijdt rijdt een week in de maand op de buurtbus, de andere drie we ken per maand rijden ze op grote bussen. Vooral ouderen maken gebruik van de bus, en in de loop der jaren zijn dat er wel steeds minder geworden. De bus is ideaal, hij heeft een lage instap, rollators kunnen mee en de chauffeur helpt desgewenst met instappen en het vastzetten van de rollators. De gemeente Middelburg geeft jaarlijks een subsidie van 192.000 euro voor het exploi teren van de servicebus. De bus rijdt vijf dagen per week, van dinsdag tot en met zater dag van 8.30 uur tot 17.00 uur. In het voertuig is plaats voor 23 passagiers, waarvan 15 zit plaatsen en 8 staanplaatsen. Meestal zit de bus niet vol, vaak zijn het dezelfde mensen die er gebruik van maken. De bus is voor hen erg welkom om boodschappen te doen of even de stad in te gaan. Buurtbus 563 Foto: Mark Lobbezoo Op 12 december 2011 werd de servicebus geïntroduceerd en sinds 2015 is de gemeente Middelburg volledig verant woordelijk voor de financiering daarvan. De bus reed in het be gin van zijn bestaan zes dagen per week, inmiddels zijn dar er vijf. De uitkomsten van de enquete, wensen en sugges ties worden later deze maand aangeboden aan de gemeen te Middelburg. De vrijwilligers van de bonden en de betrok ken wethouders Carla Doom (WMO) en Chris Simons (ver voer) gaan dan samen kijken naar een eventuele nieuwe in zet van de bus, en of het goed koper kan. MIDDELBURG - Op 10 decem ber is het Internationale Dag van de Rechten van de Mens. Op deze dag komen wereld wijd honderdduizenden men sen in actie door brieven te schrijven voor mensen die on recht is aangedaan. Tijdens de Write for Rights besteedt Am nesty International speciale aandacht aan kinderen en jon geren. Ook Middelburg doet mee. ledereen die een bijdra ge wil leveren aan Amnesty's Schrijfmarathon kan op 7 de cember van 10.00 tot 16.00 uur terecht in de Drvkkery, Markt 51 en ZB| Planbureau en Biblio theek van Zeeland, Kousteen- sedijk 7. Op 10 december van 9.00 tot 17.00 uur kan iedereen meedoen in Café Het Koffie- pand, Korte Geere 19 en op 11 december van 9.00 tot 17.00 uur in Espressobar Rpst, Sint Janstraat 45 in Middelburg. Lawine aan brieven Tijdens Write for Rights schrij ven mensen naar autoritei ten van verschillende landen. Ze komen in actie voor men sen die onrecht is aangedaan. Mensen die gevangenzitten omdat ze opkomen voor de rechten van anderen, die wor den gemarteld omdat ze voor hun mening uitkomen of die worden bedreigd om wie ze zijn. Een lawine aan brie ven maakt indruk en dwingt wetshandhavers om te ver anderen. Want niemand wil bekendstaan als onderdrukker, folteraar of tiran. Amnesty International voert dit jaar actie voor tien jongeren uit Canada, China, de Filippijnen, Nigeria, Zuid-Soedan, Mexico, Iran, Griekenland, Wit-Rusland en Egypte. De bus is de enige OV-verbinding ten noorden van het Kanaal door Walcheren tussen stad en station voor de ouderen. De marktdagen donderdag en zaterdag zijn de drukste dagen voorde buurtbus, die ongeveer 40 minuten doet over de route van het station, door de wijk Griffioen en langs senioren complexen. Ook de Koestraat is een populaire halte, daar zit een apotheek, fysio, tandarts, ouderenwinkel en kun je bloed laten prikken. Reizigers kunnen gebruik maken van WMO-pas, 65+ pas of OV-chipkaart. OOSTKAPELLE - Op zon- dag 8 december houdt Terra Maris in Oostkapelle van 14.00 tot ongeveer 16.00 uur een Winter- Wonder-wandeling. De gids neemt je mee voor een winterse verwonder- wandeling door de Man teling, want ook in de winter is de natuur inte ressant. Hoe herken je een boom in de winter en waar zijn alle dieren ge bleven? De kosten zijn 4 euro per persoon. Aan melden via www.terra- maris.nl of 0118 582620. Improvisatieavond bij de Emoes. FOTOTim Adriaanse MIDDELBURG - Sinds de op richting van Theatergroep De Emoes is improvisatietheater in Zeeland populairder dan ooit. ledereen die houdt van humor en een beetje gek doen krijgt de tip: stap uit je com- fortzone en improviseer mee. Maandag 9 en woensdag 11 de cember van 19.30 tot 21.30 uur is iedereen welkom om kennis te maken in Wijkcentrum Getij in Middelburg. Aanmelden via theateremoes@hotmail.com WALCHEREN - Collega's Zee land is bijna drie jaar geleden opgericht om mensen die een partner hebben verloren met elkaar in contact te brengen. Het is vooral een groep men sen die samen weer leuke dingen willen ondernemen. Met de nadruk op samen, het niet meer alleen moeten doen. Het gaat om activitei ten zoals koffie drinken met een wandeling, een museum, stad of theater bezoeken. Er is ook een app-groep waar le den spontane activiteiten op kunnen vermelden, zoals wie gaat er mee wandelen of fiet sen? De activiteiten worden gehouden in heel de provin cie en er wordt rekening ge houden met ieders budget. Ga voor meer informatie naar www.collegaszeeland.nl Koffie in De Ontmoeting. OOST-SOUBURG - Inloop huis De Ontmoeting bestaat al weer een jaar. Ook vrijdag 6 december is iedereen welkom van 13.30 tot 16.30 uur voor een kopje koffie of thee met iets lekkers, een praatje, een spel letje of om te handwerken in de Rank aan de Kanaalstraat 8 in Oost-Souburg. MIDDELBURG - Op 18 decem ber van 17.00 tot 18.00 uur is de architectentafel in CBK Zee land, Balans 17 in Middelburg. Deze is, zoals altijd, gewijd aan het dilemma van een Zeeuw se Gedeputeerde. Dit jaar is dat Dick van der Velde, gedepu teerde bij de Provincie Zeeland met in zijn portefeuille: RO, Toerisme, Grondzaken, Milieu, IT. Het dilemma is 'Aangenaam en duurzaam wonen in Zee land: wat we mogen, willen en kunnen - of niet.' Vanwe ge de vergrijzing is het nodig om nultreden-woningen voor senioren toe te voegen, dicht bij voorzieningencentra, in centrum-dorpse en stedelijke woonmilieus. Ontwikkelaars lijken zich vooral te richten op het bouwen van rijtjeswonin gen in uitleggebieden omdat dit het makkelijkst met wei nig risico's afgezet wordt. Wat kunnen we doen? ledereen is welkom om mee te denken. Aanmelden via info@cbkzee- land.nl

de Faam | 2019 | | pagina 5