Bunkers zijn het nieuwe erfgoed 13 Seventies in Razz Walcheren Sint en Jeroen Kramer Wintermarkt in Koudekerkse kas Oudjaar voor senioren Zand op weg De Faam WOENSDAG 27 NOVEMBER 2019 Stichting Bunkerbehoud 20 jaar HET VERHAAL VAN DE SLAG OM DE SCHELDE MOET WORDEN VERTELD STICHTING BUNKERBEHOUD ZOEKT NOG VRIJWILLIGERS Theo Rietveld Op Walcheren stonden ooit 280 bunkers; nu zijn daar nog tachtig van over. Stichting Bunkerbehoud heeft een aantal ervan in beheer en wil een derde bunkermuseum openen, meer vrijwilligers binnenhalen en verbinding zoeken met an dere regio's. Reden voor een gesprek met de huidige voorzit ter Peter Heijkoop. MIDDELBURG - In maart 1999 werd de Stichting Bunker- houd (SB) opgericht door Pe ter Heijkoop, Ruud Murk en Bert Kompeer. Bert maakte als kind de oorlog mee, Ruud speelde in bunkers in de ja ren '50 en Peter, toen 19 jaar, werd gefascineerd door alles wat met bunkers te maken had. Peter: "Elk jaar organi seren we voor de vrijwilligers een Nieuwjaars- en een vrij- willigersbijeenkomst Tien jaar geleden hebben we ze ook getrakteerd op een uitje. Dit jaar zijn we naar Soldaat van Oranje geweest." In dit ver band wijst Peter erop dat vrij willigers met een technische achtergrond zeer welkom, zijn evenals mensen die tijdens de openstelling van de bunkers als suppoost willen werken. Aanleiding om de Stichting op te richten was de dreigende sloop van een bunkertje aan de van Dishoekstraat in Vlissin- gen. Eind december 1998 werd het gebouwtje naar de nieu we bestemming aan de Com- mandoweg gebracht. Een paar jaar later kon met behulp van de gemeente Vlissingen het artillerie bunkercomplex Bas- kensburg van de sloop worden gered. In 2001 kwam tijdens dijkverzwaringswerkzaamhe den de bunker in de dijk voor de Oranjemolen tevoorschijn. De bunker is inmiddels mu seumbunker en tussen april en november elke laatste za terdag van de maand voor het publiek geopend. Bunkermu seum Zoutelande is in dezelf de periode geopend en dan op elke zondag en woensdag van 13-17 uur. In 1948 wilde het Middelburg se gemeentebestuur het net aangekochte Park Toorenvliedt bebouwen met woningen. De meest belangrijke opera tionele bunkers, de bomvrije commandoposten en com municatiebunker, zijn nog aanwezig, samen met zeven woononderkomens. Tooren vliedt is hiermee het laatste intacte divisiehoofdkwartier in Nederland en het meest compleet van de 35 divisie- hoofdkwartieren die langs de West-Europese kust werden aangelegd. Voor het Europese project "World War II Heritage" is in 2014 in Park Toorenvliedt het erfgoed van de Tweede Wereldoorlog onder de aan dacht gebracht, waarbij de ge- Bezoekers tijdens een rondleiding bij één van de bunkers in Park Torenvlied. Foto: Stichting Bunkerbehoud schiedenis ook voor kinderen interessant is gemaakt. Mo menteel is de stichting druk bezig om de bunker toeganke lijk te maken voor het publiek. Peten "Het is tijd om de verha len van de Slag om de Schelde op locatie tastbaar te maken. Er wordt gewerkt aan een fietsroute/fietsapp tussen de aanlandingspunten bij Vlis singen en Westkapelle; lokale verhalen zullen de kern van de route worden. Musea en bui tenlocaties moeten met elkaar worden verbonden, dat is de kracht van de regionale ge schiedenis." www.bunkerbe- houd.com De Singer songwriters Remmelt, Muus Femke staan aan staande zaterdag 30 november vanaf 20.30 uur op de planken in Razzmatazz. OOST-SOUBURG - Door hun sterke vocale harmonieën wordt hun muziek vaak ver geleken met het jaren-zeven- tig-geluid van Crosby, Stills, Nash Young. In september 1995 bundelden Hugo Remmelt en Thijs Muus hun krachten. Na meer dan 500 optredens als een akoes tisch duo vonden zij dat er uitbreiding moest komen. In 2000 nam de jonge zangeres Femke Japing, met haar oor- strelende zangstem, een vas te plek tussen beide heren in. Hun debuut CD kwam uit in 1999 en de tweede CD, (2001) verscheen in de Nederiandse hitlijsten en ontving niets an ders dan lovende recensies. Hun meest recente studio-cd, 'The Long Way Round' (2005), brak alle records tot nu toe. De single 'Move On' en 'Here Co- mes The Sun' wordt nog steeds regelmatig gedraaid op Ne derlandse radiostations. Niet alleen in nationale, maar nu ook in internationale muziek bladen en op internationale websites verschenen positieve recensies (Amerika, Duitsland, Zweden, Ierland). In november 2007 verscheen het door de fans lang verwachte live album 'Evensong. Sinds enige tijd ver sterkt Matto Kranenburg het trio op contrabas. Toegangskaarten kosten 15 euro en kunnen gereserveerd worden via razzervering@out- look.com De SB kent drie kerntaken: behoud door ontwikkeling van de overgebleven bunkers, bijvoorbeeld bunkers inpassen in het landschap; onderzoek naar bunkers en het organiseren van publieksactiviteiten. Naast de twee museumbunkers in Vlissingen en Zoutelande zal over een paar jaar een museumbunker in Middelburg worden geopend. Ook zijn er publicaties verschenen aan de hand van Peter Heijkoop en Hans Sakkers. De bedoeling is om de exposities kwalitatief te verbeteren en wisselexposities te maken. ARNEMUIDEN - Voor de aanleg van de wijk Essen- velt is er zand nodig. Van af donderdag 28 novem ber tot en met 13 december en in de perio de 6 januari tot en met 24 januari 2020 zijn er zand- transporten naar deze wijk. Met zes vrachtwa gens wordt liet zand ver voerd vanuit de nieuw- bouwlocatie De Veerse Wende in Amemuiden naar Middelburg. Om overlast te beperken vin den de transporten tus sen 8.30 en 17.00 uur plaats. Samen met Sinterklaas en de kinderen zingt Jeroen Kramer liedjes. MIDDELBURG - Op zondag 1 december houdt boekhandel de Drvkkery in Middelburg een Sinterklaasfeest. Sinter klaas wordt ondervraagd door Sinterklaasjournaal-reporter Jeroen Kramer. Samen met Sinterklaas en de kinderen zingt Jeroen Kramer liedjes en wordt er gedanst en voorgele zen. Ook de pepernoten mo gen niet ontbreken. De middag begint om 12.00 uur en eindigt om 17.00 uur. KOUDEKERKE - In de kassen van tuindersbedrijf Kesteloo aan de Middelburgsestraat in Koudekerke is zaterdag 7 de cember van 10.00 tot 20.00 uur een gezellige winter markt Er is van alles te doen voor jong en oud en ook de inwendige mens wordt niet vergeten. Zo laat een am bachtelijke brouwer zien hoe je lekker bier maakt dat ui teraard ook geproefd kan worden. Naast de nodige kraampjes en foodtrucks zijn er ook tal van kinderactivitei ten, waaronder schminken. De muziek wordt verzorgd door de Koudekerkse cover band Out of the Blue. Ook zijn er alweer kerstbomen te koop. Er wordt deze dag geld ingezameld voor het Humani- tas Kinderkamp Zeeland. MIDDELBURG - CBK Zeeland houdt van zondag 1 december toten met donderdag 2 januari de tentoonstelling Lamp&Kap. Acht kunstenaars en vormge vers laten hun licht schijnen over de mogelijkheden van veriichting in huis. Zondag 1 december om 15:00 uur wordt de tentoonstelling geopend. VLISSINGEN - De Senioren Vereniging Walcheren houdt op maandag 9 december een eindejaarsviering. Deze vie ring wordt gehouden inzaai 't Speelhuus van woonzorgcen trum Ter Reede aan de Vrede hoflaan 370 te Vlissingen. Zang en muziek worden deze middag verzorgd door de Me mories met een gevarieerd programma van gewone lied jes en kerstliedjes. Rudy en Patty de Buck begeleiden zich zelf op keyboard. Onder het genot van een kopje koffie of thee met wat lekkers en in de pauze een drankje en een hap je. Na het optreden is er nog een verhaal bingo en een ver rassing voor iedereen. Aan leden van de SVW wordt deze middag gratis aange boden op vertoon van de le denpas. Introducees zijn ook welkom, maar betalen 7,50 euro entree. De eindejaars- middag begint om 13.30 uur. De deuren van de zaal zijn open vanaf 13.00 uur.

de Faam | 2019 | | pagina 9