Goed voorbereid op nieuwe medicijnen Extra geld voor leerlingen met ernstige beperking Ouderen vaak slachtoffers van babbeltrucs Zorg van de Toekomst De Faam woensdag 6 november 2019 o ANBO PAKT BABBELTRUCS AAN Samen met acht andere landen vormt Nededand een nieuw samenwerkingsverband dat informatie over nieuwe en belangrijke geneesmiddelen in kaart gaat brengen en met elkaar zal delen. redactie Samen met acht andere landen vormt Nederland een nieuw samenwerkingsverband dat informatie over nieuwe en be langrijke geneesmiddelen in kaart gaat brengen en met el kaar zal delen: bet International Horizon Scanning Initiative (IHSI), vorige week gestart. Hierdoor weten de landen tijdig waar ze aan toe zijn als het gaat om toekomstige dure ge neesmiddelen. Minister Bruins (Medische Zorg) opende de eerste bijeen komst van het initiatief. Samen met collega-ministers De Block (België) en Harris (Ierland) is minister Bruins de drijvende kracht achter de totstandko ming van het samenwerkings verband. Naast deze landen maken Denemarken, Luxem burg, Noorwegen, Portugal, Zweden en Zwitserland ook onderdeel uit van het initiatief. Doordat deze landen intensief informatie met elkaar gaan de len, verwachten zij dat hun po sitie bij de toegang tot en het realiseren van verantwoorde prijzen van geneesmiddelen sterk zal verbeteren. Op ter mijn gaan ook medische hulp middelen onderdeel uitmaken van het initiatief. Minister Bruins: "Om goed voorbereid te zijn op de komst van nieuwe, veelbelovende Het kabinet stelt vanaf 2020 5 miljoen euro extra beschikbaar voorzorg en ondersteuning op school aan kinderen met een ernstige meervoudige beperking. Het kabinet stelt vanaf 2020 5 miljoen euro extra beschikbaar voor zorg en ondersteuning op school aan kinderen met een ernstige meervoudige beperking. De financiering van de zorg in onderwijstijd voor deze leerlingen verdubbelt hiermee tot 10 miljoen euro per jaar. Ouderen zijn helaas nog re gelmatig slachtoffer van bab beltrucs waarbij criminelen met slinkse smoezen proberen om mensen te beroven. Afge lopen weken was het nog in het nieuws: dieven deden zich voor als verpleegkundigen die bloed kwamen afnemen. Ter wijl er bij de slachtoffers bloed werd geprikt, werden ze be roofd van hun geld of waarde volle spullen. Aanpak ANBO ANBO wilt dit soort praktijken voorkomen en het thema vei ligheid is daarom één van onze speerpunten. De ANBO geeft tips en houdt veiligheidstrai ningen en bijeenkomsten door het hele land om onze leden weerbaarder te maken tegen criminaliteit. Daarnaast biedt de ANBO sinds kort de veilig- heidscheck aan: op afspraak komt een daarvoor opgelei de veiligheidsconsulent van ANBO bij aan huis. Hij of zij kijkt hoe de veiligheid in en om het huis beter kant, vertelt wat u kunt doen om veilig op internet actief te zijn en hoe u babbeltrucs kunt voorkomen. Kortom: u krijgt een gratis ad vies op maat! Veilig en comfortabel willen wonen is van alle leeftijden. Hoe wapen je je tegen babbel trucs? Oplichting en smoezen aan de deur om geld afhandig te maken; dat zijn babbeltrucs. Het komt vaak voor, en niet alleen bij ouderen. De politie houdt geen specifieke cijfers bij, en bovendien wordt ver moed dat mensen uit schaam te vaak geen aangifte doen. Enkele tips tegen oplichting aan de deur. Kijk, voor u open doet, eerst wie heeft aange beld. Open de voordeur bij woongebouwen met een cen trale toegang alleen voor uw eigen bezoek. Zorg dat u de deur op een kier kunt zetten met bijvoorbeeld een deurket ting of kierstandhouder. Wilt u iets pakken, bijvoorbeeld uw telefoon of geld? Laat mensen dan buiten wachten en doe uw deur dicht. Mocht het misgaan, denk dan aan uw eigen veiligheid en pas het RAAK-principe toe: Rustig blijven. Accepteren: accepteer wat wordt gezegd en gevraagd en volg bevelen snel en kalm op. Afgeven van het geld en/ of de goederen waar om ge vraagd wordt. Kijk goed en probeer een signalement van de dader(s) te onthouden. Veel mensen schamen zich als ze zijn opgelicht aan de deur. Ze denken: we hadden beter moeten opletten. Dat is onzin. Doe altijd aangifte. Dan kan de Politie op zoek naar de dader en kunnen volgende slachtof fers vermeden worden Hierdoor wordt het voor scho len makkelijker om de zorg voor deze leerlingen te organi seren. Voor veel scholen is het ingewikkeld om de zorg tijdens onderwijstijd te organiseren. In het regeerakkoord is afgespro ken dit te vereenvoudigen. Ministers De Jonge en Slob willen dat de verschillende maar helaas vaak dure medi cijnen is internationale samen werking ontzettend belangrijk, leder land wil namelijk be taalbare en toegankelijke me dicijnen voor patiënten. Deze nieuwe samenwerking laat zien dat dit vraagstuk landen bindt en verenigt. En samen werken begint bij het delen van gezamenlijke informa tie om klaar te zijn voor de toekomst, bijvoorbeeld bij nationale en internationale onderhandelingen. Ik zie dit als een belangrijke stap naar een zorgbudgetten voor leerlingen met een complexe zorgvraag tijdens onderwijstijd worden gebundeld. Daarbij is het de bedoeling gemeenten de ver antwoordelijkheid te geven om met het budget alle zorg in onderwijstijd in te kopen. Tot die tijd stelt het ministerie van VWS deze extra 5 miljoen bredere internationale samen werking. Daarom kijk ik ernaar uit dat collega's die nog geen lid zijn in de nabije toekomst zullen toetreden." Het initiatief verzamelt en ana lyseert gegevens waardoor landen verder vooruit kunnen kijken en beter voorbereid zijn op de impact van poten tieel dure geneesmiddelen. De landen zijn ervan overtuigd dat een slimme, transparan te database met informatie over nieuwe geneesmiddelen een groot verschil kan maken. ter beschikking om hiermee voor scholen, leerlingen en hun ouders te komen tot min der afstemmingsproblemen en administratieve rompslomp. Daarnaast gaan experts scho len op korte termijn helpen bij het regelen van financie ring van zorg in onderwijs tijd. De maatregelen maken onderdeel uit van een breder pakket om door betere samen werking tussen onderwijs- en zorginstellingen de ontwikke lingskansen van kinderen te vergroten. De samenwerking zorgt voor een betere positie bij natio nale onderhandelingen met fabrikanten. Daarnaast is het onmisbaar om in een vroeg stadium afspraken met andere landen te kunnen maken over gezamenlijke onderhandelin gen over nieuwe producten. Tot slot kunnen voorschrijvers al vroeg hun richtlijnen aan passen en de juiste patiënten voor het geneesmiddel iden tificeren. De eerste horizon scan-resultaten worden eind 2020 verwacht. MIDDELBURG - Hoe im- plementeer je technologie in zorg en welzijnsorga nisaties? Deze vraag staat centraal in de middag van 7 november tijdens de con ferentie Zorg van de Toe komst in Van der Valk Hotel Middelburg. Een experience centre, grote sprekers waar onder Philips en Vincent de Schepper en diverse work shops vormen invulling van deze dag. De vorige con ferentie was op 18 juni en was vooral gericht op zorg professionals, studenten en docenten binnen zorg en welzijn. Zij konden en/aren welke mogelijkheden er nu al zijn op het gebied van technologie in de sector en de bezoekers werden ook meegenomen in ontwik kelingen voor de toekomst. De ervaringen en meningen van de zorgprofessionals wordt meegenomen naar de tweede conferentie voor managers en bestuurders, zodat de gehele cirkel rond is en iedereen klaar is voor de zorg van de toekomst! Meer informatie of aanmel den? Kijk dan op de website https//viazorg.nl/conferen- tiezorgvandetoekomst

de Faam | 2019 | | pagina 19