Eenzaamheid onder ouderen Hoe herken ik dementie? Fybromyalgie ontmoetingen Indigo wordt Emergis De Faam WOENSDAG 6 NOVEMBER 2019 NIEUWS GA MET ELKAAR IN GESPREKEN KIJK WAT DE ANDER BEZIG HOUDT KIJK EENS NAAR ELKAAR OM 100% Zorg onny den Heijer Op eenzaamheid onder ouderen rust nog steeds een taboe. Dat maakt het lastig om er een vinger achter te krijgen. Want de eenzame oudere is moeilijk te vinden en dat maakt het weer lastig om hem of haar te mobiliseren om contact te zoe ken met anderen en zijn huis uitte komen. GOES - De GGD onderzoekt iedere vier jaar door middel van een zogenaamde Gezond heidsmonitor de gezondheid, leefstijl en sociale situatie van onze burgers, leder jaar blijkt dat er steeds meer mensen in een sociaal isolement raken, voornamelijk onze ouderen. Mensen die in een zorginstel ling wonen worden vaak be trokken bij sociale activiteiten maar ouderen die nog zelf standig wonen kunnen zich helemaal terugtrekken in hun eigen wereld. Eenzaamheid is het gevoel van je niet ver bonden voelen met anderen. Ook al heb je genoeg sociale contacten. Wil je mensen betrokken hou den dan moet je ze opzoeken. En dat is lastig in deze tijd van privacy wetgeving. Want hoe kom je er dan achter wie al lid is van een vereniging maar daar niet actief aan deelneemt of op papier ergens anders bij in staat geschreven? En dan is het nog moeilijk te bepalen wie eenzaam is of zich een zaam voelt. Wat zou jij zelf kunnen doen? Nodig eens iemand uit voor een kopje koffie of ga samen een eindje wandelen. Zoek naar gezamenlijke interesses of ga lunchen buiten de deur. Dan kom je daar ook weer in contact met anderen. Kijk of er activiteiten zijn in de buurt waar je samen naartoe kunt gaan of breng een bezoek Op eenzaamheid onder ouderen heerst nog een taboe. Maar je bent niet alleen. Foto: Pxhere aan de bioscoop. Met wat in spanning moet het lukken om mensen hun huis uit te krijgen. Wil je je eigen eenzaamheid doorbreken? Dan moet jij de eerste stap zetten, hoe moei lijk soms ook. Misschien is vrijwilligerswerk wel iets voor jou. Het werkt altijd naar twee kanten. Eenzaamheid onder ouderen neemt toe in ons land. ledereen heeft het druk, waardoor ouderen vaker op zichzelf aangewezen zijn. Daardoor kunnen zij in een neerwaartse spiraal raken, wat ook nog eens slecht is voor de gezondheid. Eenzaamheid doet meer met je dan je misschien denkt. Wil jij een ander helpen? Een klein gebaar kan al een wereld van verschil maken. GOES - Heeft u recent of mis schien al wat langer geleden de diagnose Fibromyalgie ge had? Heeft u vragen of wilt eens met een lotgenoot pra ten? Weet u niet wat te doen met werk, gezin of andere za ken door Fibromyalgie? Op 15 november van 1400 tot 16.00 uur houdt patiëntenvereniging FES een ontmoetingsbijeen komst in Hotel grand café Ter minus aan het Stationsplein 1 in Goes. Aanmelden via inge- borg.audier@fesinfo.nl of 06 24881850. GOES - Met ingang van half oktober is Indigo Zeeland ver der gegaan onder de vlag van Emergis. De medewerkers en het bekende aanbod van ondersteuning, begeleiding, voorlichting en trainingen is al lemaal gebleven. Met de over stap van Indigo naar Emergis, introduceren we een nieuw label: 1NUL1! Dit is de nieuwe naam van het team van pre ventiewerkers dat jongeren met een riskante leefstijl op het gebied van alcohol, drugs, internetten, gamen en gokken informeert en adviseert. Zij doen dit op een outreachende manier. Er zijn signalen die kunnen wijzen op dementie. Bijvoor beeld vergeetachtigheid, taalproblemen of gedrags veranderingen. Denkt u dat iemand dementie heeft of heeft u zelf klachten? Ga dan altijd naar de huisarts. Kenmerken van dementie zijn vergeetachtigheid, taalproble men zoals niet op woorden kunnen komen of de bete kenis van woorden vergeten, gedragsverandering zoals on geduldiger worden of woe deaanvallen, problemen met dagelijkse handelingen zoals boodschappen doen of het bedienen van een compu ter. Meer informatie over de symptomen van dementie vindt u op de website van Al zheimer Nederland. Wat kunt u doen? Heeft u klachten die wijzen op dementie? Of denkt u dat ie mand in uw omgeving moge lijk dementie heeft? Dan kunt u de lijst met tien signalen van dementie bekijken op de web site van Alzheimer Nederland. U kunt ook een test doen op de website geheugentest.nl. Via Alzheimer Nederland kunt u ook de brochure 'Is het de mentie?' aanvragen. Ga bij twijfel sowieso altijd naar de In de Oosterschelderegio is er momenteel, net als in de rest van Nederland, sprake van een tekort aan arbeidskrachten voor met name hulp bij het huishouden. Denkt u dat iemand dementie heeft ofheejt u zelf klachten? Ga dan altijd naar de huisarts. FOTO: PR huisarts, ook als u slechts en kele kenmerken van dementie herkent. Vormen van dementie Dementie is een verzamel naam voor symptomen die de hersenen aantasten. De be kendste is de ziekte van Al zheimer. Andere vormen van dementie zijn de ziekte van Parkinson, Korsakov en Lewy Body-dementie. Op de website van Alzheimer Nederland vindt u meer informatie over de ver schillende vormen van de mentie. Alzheimer Nederland is een stichting die zich inzet voor mensen met de ziekte van Alzheimer en andere vormen van dementie. Jongeren en dementie Niet alleen ouderen, maar ook jongere mensen kunnen de mentie krijgen. In Nederland zijn dit ongeveer 12.000 men sen. Dementie op jonge leeftijd begint meestal tussen de 40 en 65 jaar. Jonge mensen met dementie hebben vaak ande re symptomen dan ouderen met dementie. Zo hebben zij minder vaak last van vergeet achtigheid. Zij hebben vaker last van bijvoorbeeld gedrags veranderingen en problemen bij dagelijkse handelingen. Dementie bij jongere mensen wordt daardoor vaak pas laat herkend. Training Op de website samendemen- tievriendelijk.nl kunt u een gratis training Goed omgaan met dementie volgen. In de training leert u hoe u dementie herkent. Ook krijgt u tips hoe u contact maakt met een onbe kende met dementie. ZEELAND - Sinds 1 januari van dit jaar betalen mensen die huishoudelijke hulp via de gemeente ontvangen van uit de Wet maatschappelijke ondersteuning (WMO) geen inkomensafhankelijke eigen bijdrage meer, maar op basis van landelijk beleid een vast tarief van 17,50 euro per vier weken. Meer vraag Gebleken is dat door deze wij ziging meer mensen een be roep hebben gedaan op de huishoudelijke hulp via de gemeenten. Doordat enerzijds de vraag is toegenomen en anderzijds de zorgaanbieders onvoldoende personeel kun nen krijgen, is er een wachttijd ontstaan. Zowel de gemeenten als zorgaanbieders vinden het vervelend dat deze situatie is ontstaan. Familie en kennissen "We zijn druk bezig met het onderzoeken van mogelij ke oplossingen voor het pro bleem. In de tussentijd vragen we begrip voor de ontstane situatie en doen we een be roep op inwoners om voor de huishoudelijke taken zoveel mogelijk gebruik te maken van de eigen familie en kennissen kring", aldus Cees van den Bos, voorzitter bestuur Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio. In de Oosterschelderegio is een tekort aan arbeidskrachten voor hulp bij het huishouden. FOTO: Richard Sinte Maartensdijk

de Faam | 2019 | | pagina 17