Uitvaartzorg wederom onder vuur Volg de drie routes Cursus over Kleur Walt Wilkins in De Wegwijzer Peppa's verrassingsfeest Wandeltocht Misstanden komen naar buiten De Faam WOENSDAG 30 OKTOBER 2019 HET BEGINT MET VERTROUWEN, DAT ZOU DE BASIS MOETEN ZIJN MARKT RESPECT, EMPATHIE EN BEJEGENING ZIJN BELANGRIJK fOM paalde kleur heel graag draagt of wanneer je een hekel hebt aan een kleur? Op deze vra- "Verbijsterend, respectloos, extreem" Een paar opmerkingen die wij hoorden naar aanleiding van Alberto Stegeman's Un dercover in Nederland over misstanden in de uitvaartzorg. De Rijdende Rechter kwam op de proppen met ontevreden na bestaanden en in de krant lazen we over verkeerde facture ring afgelopen weken. Wat is er aan de hand in de uitvaart branche? Wij zochten het uit. VLISSINGEN - Een uitvaart kun je maar één keer doen en dan moet het goed zijn. Anke Wattel, zelfstandig uitvaart- verzorgster in Middelburg is duidelijk. "Onbegrijpelijk, deze mensen werken alleen voor ei gen gewin, zijn respectloos en maken misbruik van de kwets baarheid van nabestaanden. Zij hebben het vertrouwen in de uitvaartzorg beschadigd. Te vaak komen misstanden aan het licht Nabestaanden moeten blindelings op een uitvaartverzorger kunnen ver trouwen. Wat wij doen heeft ook een sociale en meeleven de kant. Helpen en meedenken waar je kan. Zelf hoop ik dat te bereiken door eerlijk en trans parant te zijn en mensen over al bij te betrekken, zoals bij de laatste verzorging. Samen ko men tot een mooie uitvaart, leder werkt op zijn eigen ma nier, maar zo ver mij bekend is doen velen dit met gevoel en respect." Een keurmerk is vol gens haar geen garantie dat er geen dingen mis kunnen gaan. Overtoom-Groen, uitvaartcen trum in Vlissingen draagt het 'Keurmerk Uitvaartzorg'. Nicole van Luijk Duivenvoorde zegt* "Wij vinden het keurmerk be langrijk omdat het staat voor deskundigheid, betrouwbaar heid en transparantie. Daar zijn strenge kwaliteitseisen aan verbonden. Wij willen aan die eisen voldoen en zien ons beroep als een ambacht waarbij vakmanschap centraal staat. Werken vanuit je gevoel, met hoofd, hart en handen en altijd in overleg met de nabe staanden. Dat is waar het op aan komt Met het keurmerk zijn we een eind op de goe de weg. Met of zonder keur- merk, de uitvaartzorg ligt al jaren onder een vergrootglas. De uitvaartbranche verandert taboes worden doorbroken en men denkt na over de dood en de eigen uitvaart Uiteindelijk gaat het er om hoe de nabe staanden onze dienstverlening hebben en/aren. Daar ligt de nadruk op want je kunt het niet meer over doen." Johan Hoekman van Uitvaart centrum 'De Bevelanden' in Goes vertelt "Een groot pro bleem in onze branche is mo menteel de budget-uitvaart Dan mag je er vanuit gaan dat wanneer je persoonlijke ele- WESTKAPELLE - Wsv de vrolijke tippelaars houdt in samenwerking met liet Polderhuis Westkapelle op zaterdag 2 november een wandeltocht langs bunkers en kreken van 5, 10. 15, 25 en 35 kilometer. De start is vanuit het Pol derhuis Zuidstraatl54-156 in Westkapelle, De toch ten van 25 en 35 kilometer starten tussen 8.30 en 10 uur en de tochten van 5, 10 en 15 kilometer tussen 8.30 en 12.00 uur. Inlich tingen 0118-463623 of 0113-381111 of wsvdvt(a> zeelandnet.nl NIEUW- EN SINT JOOSLAND Walt Wilkins staat zaterdag 2 november vanaf 20.30 uur in Theater de Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland. Walt draait al aardig wat jaartjes mee in de bluesrock. De Ame rikaan wordt wel vergele ken met troubadours als Guy (Hark en Townes Van Zandt En Wilkins heeft zijn droom laten uitkomen: een band die onder meer seventies coun try rock uit Texas mixt met meerstemmige vocalen en Mississippi Delta blues. The Mystiqueros' is een bonte ver zameling muzikale geesten die zoete nummers spelen op een huwelijksceremonie en een uur later de muren van de bar laten trillen. Tickets a 18 euro via www.theaterde- wegwijzer.nl PeppaPig, bekend van Nickelodeon, komt naar Middelburg. FOTO VLISSINGEN - Vanaf eind ok tober brengt de buitenexpo sitie Operatie Infatuate, de bevrijding van Vlissingen 75 jaar Slag om de Schelde in her innering. Op elf punten langs de route die de geallieerden destijds volgden, maken tekst en beeld duidelijk wat daar toen is gebeurd. Deze buite nexpositie is een initiatief van de Stichting Oorlogsjaren Vlis singen, het Gemeentearchief Vlissingen en het Zeeuws ma ritiem muZEEum. Op 21 sep tember 1944 begint de Slag om de Schelde. Begin oktober worden op verschillende pun ten de dijken op Walcheren kapot gebombardeerd, waar door Walcheren grotendeels onder water komt te staan. Op 1 november start de finale van de Slag om de Schelde. Gealli eerde troepen maken de over steek van Breskens en landen bij Vlissingen. Vlissingen heeft zwaar te lijden: er vallen mim 11.000 bommen op Vlissin gen. Op één na zijn alle huizen zwaar beschadigd en nage noeg alle inwoners ontvluch ten de stad. De geallieerden trekken de stad in langs drie Je dierbare na het overlijden toevertrouwen aan de zorg van een ander moet een zaak van vertrouwen kunnen zijn. Foto: John Bametz routes: langs de boulevard. De opzet van de buitenexpositie is dat deze drie routes vanaf Uncle Beach opnieuw kunnen worden gevolgd. Langs elk van de drie routes worden marke ringen geplaatst bij bijzonde re locaties, verduidelijkt met fotomateriaal en een verhaal. Met behulp van een QR-code kan het publiek extra informa tie en beeldmateriaal bekijken. Bij de route is een boekje ver schenen met teksten en foto's. Het boekje is gratis verkrijg baar in het Zeeuws maritiem muZEEum en de Oranjemolen. FOTO. Henk van der Wissel VLISSINGEN - Op zaterdag 2 november verzorgt Dansgroep Vlissingen Internationaal een rommelmarkt Hier is altijd wel iets leuks te vinden. Van 9.00 tot 13.00 uur is iedereen welkom in de danszaal in Het Bolwerk, Lindeijeriaan 8 in Vlissingen, naast de kerk in het winkelcentrum. menten toevoegt, er een fac tuur achteraan komt. Want bij het hanteren van die prijzen is vaak niet duidelijk wat er wel en niet bij inbegrepen zit Dat ligt onder andere ten grond slag aan dat wat nu via de media naar buiten komt. Uit vaartzorg is een beroep waar je je met heel je hart voor in moet zetten. Het is 24/7 keihard wer ken. Je hoeft geen keurmerk te hebben om je vak goed uit te voeren. Bejegening en empa thie is het belangrijkst. Het is een beroep dat je niet 'naast' iets anders kunt doen, je moet er voor gaan. Helemaal, want het kruipt onder je huid als je van mensen houdt" Zeeland telt 74 uitvaartondernemers, al dan niet werkend onder de vlag van een landelijke uitvaartorganisatie, met of zonder keurmerk of als zelfstandige. De Branchever eniging Gecertificeerde Nederlandse Uitvaartondernemingen (BGNU) wil van het beroep uitvaartverzorger weer een beschermd beroep maken middels een keurmerk. Maar hoe belangrijk is een keurmerk om malafide praktijken tegen te kunnen gaan? Wij vroegen het drie Zeeuwse uitvaartondernemers. MIDDELBURG- Peppa Pig, be kend van Nickelodeon, komt op zaterdag 9 november om 1400 uur naar Stadsschouw burg in Middelburg. Na de suc cesvolle voorstelling 'De Grote Plons' zijn het liefste varkentje en al haar vriendjes nu te zien in de verrassende nieuwe fa miliemusical Kaarten kosten 20 euro, exclusief reserverings- kosten en zijn te reserveren via www.zeelandtheaters.nl of te lefonisch via 0118 659666. kracht van kleur". Laatje mee nemen op een reis door kleu renland en ontdek wat kleur je vertelt. Laat je verwonde ren door kleur, vind de balans in kleur, leer de psychologie achter kleur en maak keuzes door de ervaringen met kleur. De cursus bestaat uit drie bij eenkomsten op woensdag ochtend, vanaf 6 november. Aanmelden is verplicht en kan bij de ZVU via www.volksuni- versiteitzeeland.nl/algemeen/ kracht-van-kleur VLISSINGEN - De ZVU organi seert binnenkort in Vlissingen een bijzondere cursus over Kleur. Kleur is emotie, kleur is energie, kleur is het licht van de zon, kleur geeft kracht. Wat zeggen jouw favoriete kleuren over je? Wat zeggen de kleuren in je huis over jou? Wat bete kent het wanneer je een be- aan een kleur? Up deze vra gen krijg je antwoord en in zichten tijdens de cursus 'De

de Faam | 2019 | | pagina 3