Wie was Tera van Benthem Juttin Nieuws over jouw regio, Nederland en de wereld Dé lampenwinkel van Zeeland Licht&Leuk De Faam WOENSDAG 23 OKTOBER 2019 Bekende Nederlandse biologe TÏW1 HAAR SPECIALITEIT ZOU DE WEEKDIERKUNDE WORDEN £pzc Q Stormschade in de buurt www.lichtenleuk.nl Gratis lichtplan vakkundige montageservice vraag naar onze voorwaarden Kanaalstraat 45 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 JE VINDT HET IN ONZE APP DOWNLOAD 'M NU Vergeten Middelburgers met een missie; dat zijn er nogal wat. In Middelburgse Luiken probeer ik een aantal van deze personen terug te halen uit de geschiedenis. In deze afleve ring: Tera van Benthem, op latere leeftijd naar Middelburg gekomen, na een imposante carrière als biologe. MIDDELBURG - Elke Middel burger kent boekhandel van Benthem Jutting (sinds 1801) nog wel; een groot pand in de Lange Delft met als bijzonder heid dat je ook naar de eerste etage kon waar prenten te koop werden aangeboden en waar ook exposities waren, zelfs al in 1957 toen de Kinder boekenweek nog maar enkele jaren jong was. Tera van Benthem Jutting is wereldwijd bekend gewor den door haar onderzoek naar schelpen en weekdie ren in Nederland en ver daar buiten. Ze werd op 6 februari 1899 geboren in Batavia in het voormalige Nederlands-lndië (tegenwoordig Djakarta, In donesië). Haar vader was daar lid van het Hof van Justitie. Na zijn pensionering in 1900 keer de de familie terug en gingen ze in Haarlem wonen. Daar bezocht Tera de Middelbare Meisjesschool en daarna de Kweekschool voor Onderwij zers. Na het behalen van haar onderwijzersakte studeerde ze aan de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam biologie. Toen ze 25 jaar was, mocht ze zich lerares Natuurlijke Histo rie noemen. Toch ging ze niet op een middelbare school aan het werk maar werd een jaar later aangesteld als conserva tor aan het Zoölogisch Muse- um in de hoofdstad. Precies honderd jaar geleden werd zij lid van het Mollusken-Comité. Haar specialiteit zou de ma- lacologie of weekdierkunde worden; naast het bestuderen van schelpen bestudeerde ze ook de anatomie van de weke delen van het dier. Haar eerste opdracht was om twee collecties samen te voe gen: de collectie van dieren tuin Artis en de collectie van de Universiteit van Amsterdam. Tussen beide wereldoorlogen bezocht Tera veel Europese landen, voor verzameltochten en werkbezoeken aan mu sea en instituten. Vanaf 1930 werkte ze twee jaar in haarge- boorteland aan het Zoölogisch Museum en maakte zij vele excursies op het eiland Java. Tijdens de Tweede Wereld oorlog kon ze moeilijk door werken. Oorzaak was dat de collecties in bomvrije ruimten waren opgeslagen. In augus tus 1945 trouwde Tera met de bioloog van der Feen. Hij werk te tot die tijd in Zeeland, maar verhuisde naar Amsterdam. Ter gelegenheid van haar40-jarige verbintenis aan de Universiteit werd ze geridderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau (1960). Vier jaar later ging ze met pensioen en toen werd haar een eredoctoraat aange boden door een universiteit in Duitsland. Begin 1965 kwam het echtpaar in Domburg wo nen. Tera werd conservator van het Koninklijk Zeeuws Ge nootschap. Na het overlijden van haar man in 1987, verliet ze villa "De Wael" in Domburg en verhuisde ze naar een ver zorgingsflat in Middelburg. Ze overleed in 1991. 1 07:28 Tf£w~*r- Tera van Benthem Jutting Foto: P. van der Feen, ZB, Beeldbank Zeeland, recordnr. 139765. lampen moeilijk? Wj brengen verlichting!

de Faam | 2019 | | pagina 15